Blanár: Všetkých 79 poslancov koalície podporí programové vyhlásenie vlády

Minister zahraničných vecí Juraj Blanár predpokladá, že hlasovanie o programovom vyhlásení vlády bude v utorok. V diskusnej relácii sa stretol s poslancom Národnej rady SR Tomášom Valáškom (PS). Témou bola aj migrácia či vojna na Ukrajine.

18.11.2023 15:12 , aktualizované: 16:10
debata (21)
Opäť roztržka. Matovič "cvičí" s médiami
Video
Zdroj: TV Pravda

Všetkých 79 poslancov vládnej koalície podporí programové vyhlásenie vlády. Uviedol to dnes v relácii RTVS Sobotné dialógy minister zahraničných vecí za Smer Juraj Blanár. Minister predpokladá, že hlasovanie o programovom vyhlásení vlády bude v utorok. Nepokladá za problém, že na piatkovom sneme Snemu ešte šéf strany Robert Fico nemohol vystupovať ako premiér s dôverou Národnej rady SR. Dôležité podľa neho je, že vytvorili koalíciu a programové vyhlásenie vlády, za ktoré v utorok zahlasujú. „Nechajme všetkých, čo sú prihlásení v rozprave, aby mohli vystúpiť,“ povedal.

PVV, programové vyhlásenie vlády, rozprava, parlament, poslanci Čítajte viac Konflikt, obmedzenia či zásahy. Debata o programe v NR SR sa stočila na politickú hru, SaS zvažuje žalobu

Ako ďalej v relácii uviedol, v oblasti zahraničnej politike bude nová vláda podľa jeho slov presadzovať suverénnu, zvrchovanú, aktívnu zahraničnú politiku, ktorá bude chrániť národno-štátne záujmy Slovenska. Zdôraznil, že Slovensko musí byť na prvom mieste pri všetkých rozhodnutiach. Zahraničnopolitická orientácia krajiny sa podľa neho po zmene vlády nemení, Smer-SD je za členstvo Slovenska v Európskej únii aj v NATO. „Európska únia je veľmi dôležitá a je to náš priestor. Veď napokon, my sme presadili prijatie eura aj schengenu,“ pripomenul Blanár.

slávnostný snem, Smer, jazdiareň, fico Čítajte viac Fico na sneme predstavil priority. Keby ma dostali do väzby, Smer by bol zničený: Blaha mieri do europarlamentu

Pri 12. balíku protiruských sankcií požaduje Smer dosahovú štúdiu

Blanár v diskusnej relácii ďalej uviedol, že pri dvanástom balíku protiruských sankcií zo strany Európskej únie bude Smer požadovať dosahovú štúdiu ich účinkov nielen na EÚ, ale aj samotné Slovensko. Za červenú čiaru označuje nukleárne palivo. Pri palive sa zhoduje s poslancom Národnej rady SR Tomášom Valáškom (PS), nie však v tom, aký dosah mali doterajšie sankcie na samotné Rusko.

„Naša červená čiara je, že tam nesmie byť nukleárne palivo, pretože zatiaľ naše atómky ešte nie sú dostatočne transformované na to, aby sme dokázali fungovať s iným, náhradným palivom. Toto tam určite nemôže byť,“ zdôraznil Blanár s tým, že Európska únia zjavne v tomto počúva.

Príhovor Fica na sneme strany Smer
Video
Zdroj: TV Pravda

V tomto sa opozičné PS zhoduje podľa Valáška so Smerom. Ak by sa podľa neho nukleárne palivo v balíku sankcií objavilo, vetovala by to akákoľvek vláda. „Keď nemáme alternatívu, potrebujeme si vyrokovať alternatívu,“ poznamenal Valášek. Predošlé sankčné balíky proti Rusku však obhajuje. Poukazuje na to, že viedli k tomu, že Rusko nedokázalo vyzbrojiť svoju armádu tak, aby to dokázalo bez sankcií. Blanár však oponuje, že Rusko sankčná politika nezastavila, dosah to skôr malo aj na slovenské podniky.

Blanár tiež zopakoval, že Smer je za členstvo Slovenska v EÚ aj NATO, postoje v tomto smere strana nezmenila. Nehovorí dopredu, že bude niečo vetovať, na prvom mieste však musí byť SR. Hovorí o suverénnej zahraničnej politike. Valášek v súvislosti s vládnym programom kritizuje, že podsúva, že predošlé vlády pristupovali k zahraničnej politike „kolenačkovo“. Označuje to za fakticky nesprávne i nebezpečné. „Tým, že delegitimizujú názory iných, nepočúvajú ani ich dobré nápady,“ poznamenal.

kaliňák, blanár, stoltenberg Čítajte viac Slovensko ukončuje vojenskú pomoc pre Ukrajinu, oznámil Kaliňák v Bruseli Stoltenbergovi

Blanár tiež pozitívne vníma legálnu migráciu, je však dôrazne proti tej nelegálnej. Aktivity ministerstva vnútra víta. Avizuje, že treba robiť odstrašujúcu politiku. Hovoriť však treba aj o fungovaní schengenu. Valášek súhlasí s tým, že nelegálnu migráciu treba riešiť, ale nie „pračudným“ alebo kurióznym polovojenským cvičením, ktorým „neodstrašíte ani králika“. S krajinami, ktoré nezvládajú nápor azylantov, treba nejakým spôsobom ukázať solidaritu.

Smer taktiež podporuje finančnú pomoc pre Ukrajinu. Je pripravený na diskusiu, má však podmienky. Peniaze musia byť využité na to, na čo majú a nemôžu sa stratiť. Nemôže to mať dosah na kohéznu, ani spoločnú poľnohospodársku politiku a zároveň musia ísť peniaze aj na obnovu infraštruktúry v dotyku s Ukrajinou. Dôležitosť finančnej pomoci vníma aj Valášek, aj s ohľadom na to, že Slovensko je jedna z mála krajín, ktoré s Ukrajinou susedia. Krajina tak môže v budúcnosti profitovať z cezhraničného obchodu. Súhlasí s tým, že treba prísne dohliadať na prerozdelenie pomoci.

Poslanci Národnej rady tretí deň pokračujú v...
Poslanci Národnej rady tretí deň pokračujú v...
+8Poslanci Národnej rady tretí deň pokračujú v...
21 debata chyba
Viac na túto tému: #NR SR #Juraj Blanár #programové vyhlásenie vlády #Tomáš Valášek #vojna na Ukrajine #PVV