Pellegrini sa ešte nerozhodol, či bude kandidovať za prezidenta, tvrdí Tomáš

Predseda parlamentu a šéf strany Hlas Peter Pellegrini sa zatiaľ nerozhodol, či bude kandidovať za prezidenta. Ak by k tomu došlo, strana to bude musieť prežiť. Uviedol to minister práce Erik Tomáš (Hlas) v diskusnej relácii televízie Markíza Na telo.

19.11.2023 14:39 , aktualizované: 21:28
Peter Pellegrini, Erik Tomáš Foto: ,
Peter Pellegrini a Erik Tomáš
debata (140)

Strana podľa Tomáša nemá obavu, že by po zvolení Pellegriniho za prezidenta mohla splynúť so Smerom. „Voľby ukázali, že sú veľké rozdiely medzi stranou Hlas a Smer a vedia dve sociálne demokracie vedľa seba pôsobiť,“ poznamenal Tomáš. Podľa vlastných slov nerozmýšľal, že by sa potom uchádzal o post predsedu strany.

Peter Pellegrini Čítajte viac Hlas nechal štyri dni po voľbách zaregistrovať doménu pelle2024.sk. Vzbudzuje dojem prezidentskej kandidatúry

Poslankyňa Veronika Remišová z klubu hnutia Slovensko, Za ľudí, KÚ sa v diskusnej relácii zatiaľ nevedela vyjadriť, či bude kandidovať do europarlamentu. Remišová deklarovala, že nikdy nespolupracovali so Smerom ani s Hlasom a neplánujú to robiť pri žiadnom zákone. Odpovedala tak na otázku, či by podporili návrh ústavného zákona o zákaze adopcií detí osobami rovnakého pohlavia z dielne Smeru.

Opäť roztržka. Matovič "cvičí" s médiami
Video
Zdroj: TV Pravda

V súvislosti so šéfom hnutia Slovensko Igorom Matovičom a jeho konaním voči poslancovi Jánovi Mažgútovi (Smer) uviedla, že každý poslanec si zodpovedá za svoje vlastné výroky. „Je to jeho štýl politiky a on si svoju politiku robí tak, ako uzná za vhodné,“ podotkla. Menej agresivity by podľa Remišovej bolo prospešnejšie. Je podľa Tomáša zvláštne, že Matovič je pri akomkoľvek incidente.

Kauza čurillovci

V spore ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka a policajtov, ktorých postavil mimo službu alebo zrušil ich pozície, treba počkať na rozhodnutia odvolacích súdov, uviedol ďalej Tomáš. „Ešte nie je o ničom rozhodnuté," zdôraznil Tomáš s tým, že právomocou ministra vnútra je vymeniť vedenie polície. Doplnil, že podľa zákona, ak je policajt obvinený z trestného činu, ako je to v prípade takzvaných „čurillovcov", má ich minister postaviť dočasne mimo výkonu funkcie. „To neznamená, že ho zbaví tej funkcie, ale treba logicky počkať, kým sa to obvinenie nejako neobjasní na súde," povedal Tomáš. Doplnil, že Šutaj Eštok má absolútnu dôveru v strane Hlas.

Erik Tomáš v Ide o pravdu: Neuhnem ani o milimeter. Nespustil som útok na tretí sektor, napĺňam literu ústavy
Video
Zdroj: TV Pravda

Podľa opozičnej poslankyne Veroniky Remišovej (hnutie Slovensko) sa ešte v histórii SR nestalo, aby minister vnútra ešte predtým, ako jeho vláda získa dôveru, dvakrát porušil zákon. „Dvaja sudcovia rozhodli, že pán minister vnútra Šutaj Eštok porušil zákon," vyhlásila Remišová. Zároveň sa pýta, že keď koalícia nevie ani odvolať ľudí v súlade so zákonom, či bude robiť tak celé štyri roky. „Sú dva spôsoby, ako sa rozlúčiť s ľuďmi. Jeden je v súlade so zákonom, a tak to má robiť každý štátny predstaviteľ, a druhý je protizákonný, tak ako to robí pán minister vnútra," dodala Remišová.

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok Čítajte viac Šutaj Eštok podľa súdu opäť pochybil. Prvý z čurillovcov sa môže vrátiť do práce

Trinásty dôchodok a druhý pilier

Minister práce ešte nediskutoval o budúcnosti druhého dôchodkového piliera. Tvrdí, že „trojpilierovosť“ dôchodkového systému v ústave meniť nebudú. „Pozrieme sa na parametre, ako sú druhý a tretí pilier úspešné,“ skonštatoval Tomáš.

Trinásty dôchodok vo výške priemerného dôchodku bude podľa Tomáša dôchodcom vyplatený budúci rok v decembri. Dostanú ho aj invalidi či vdovci. „Neberieme ani jeden cent zo súčasného rodičovského dôchodku, ale celú sumu 315 miliónov eur určenú na rodičovský dôchodok presúvame do našej sumy určenej na 13. dôchodok,“ vysvetlil minister. Dodal, že dôchodcovia tento rok dostávajú aj „Matovičovu sociálnu dávku“.

Erik Tomáš 13. dôchodok BAX Čítajte viac Dôchodkové zmeny Tomáša: kto si pohorší a kto polepší?

Remišová v relácii poukázala na niekoľko klamstiev o vyplácaní 13. dôchodku. „Dvaja dôchodcovia, ktorí vychovali dve deti, a oni na našom rodičovskom bonuse dostanú 936 eur. A tieto peniaze vy im celé zoberiete,“ tvrdí. Poslankyňa zároveň doplnila, že Hlas-SD už v predvolebnej kampani vedel, že 13. dôchodok v sume 640 eur nebude vedieť vyplatiť a dôchodcov „balamutil“.

140 debata chyba
Viac na túto tému: #Erik Tomáš #Matúš Šutaj Eštok #prezidentské voľby 2024 #čurillovci