Študenti vyzývajú Fica a Pellegriniho, aby ospravedlnili. Premiér prerušil komunikáciu, ministri žiadny pokyn nedostali

Minulotýždňové vyjadrenie predsedu vlády Roberta Fica (Smer) a kroky predsedu parlamentu Petra Pellegriniho (Hlas) voči médiám vyhnali do ulíc niekoľko desiatok študentov žurnalistiky. V pondelok od rána stáli s transparentmi pred Úradom vlády. Ešte predtým adresovali premiérovi a šéfovi Národnej rady (NR) SR otvorený list, v ktorom oboch vyzývajú k verejnému ospravedlneniu a prehodnoteniu postoja voči novinárom.

20.11.2023 11:25 , aktualizované: 13:58
Robert Fico, Robert Kaliňák, úrad vlády Foto: ,
Premiér Robert Fico a minister obrany Robert Kaliňák prichádzajú na rokovanie vlády.
debata (848)

Pred Úradom vlády majú v pláne protestovať do štvrtej poobede. Ide o študentov žurnalistiky bratislavskej Katedry žurnalistiky Univerzity Komenského.

Opäť roztržka. Matovič „cvičí“ s médiami
Video
Zdroj: TV Pravda

Študenti predložili podmienky

„Ani my, študenti katedry, nie sme imúnni voči útokom zo strany predstaviteľov našej vlády na mienkotvorné média a svoj nesúhlas s politickým dianím by sme radi vyjadrili tichým protestom pred Úradom vlády,“ uviedli študenti.

K študentom prišiel aj Erik Kaliňák
Video
Zdroj: TV Pravda

„Pociťujeme vzrastajúcu nenávisť a tendenčné útoky voči vybraným médiám, ktoré ste Vy osobne, pán premiér, otvorene nazvali nepriateľskými,“ píšu v otvorenom liste, pod ktorí sa podpísalo 42 študentov.

Protest študentov pred Úradom vlády

Pred Úradom vlády protestovali študenti žurnalistiky, ktorí nesúhlasia s postupom Fica a Pellegriniho voči médiám.

Fotogaléria
Pre Úradom vlády protestovali študenti...
Pre Úradom vlády protestovali študenti...
+10Pre Úradom vlády protestovali študenti...

Nielen v liste, ale aj na transparentoch zdôrazňujú, že hosťami na Úrade vlády sú politici a nie médiá. „Je neprijateľné, aby ste im zobrali možnosť byť prítomní pri rozhodovaní orgánov verejnej moci,“ uviedli. Ficovi pripomenuli jeho výrok z polovice novembra, v ktorom hovorí o financovaní vybraných médií.

PVV, programové vyhlásenie vlády, rozprava, parlament, poslanci Čítajte viac Konflikt, obmedzenia či zásahy. Debata o programe v NR SR sa stočila na politickú hru, SaS zvažuje žalobu

Okrem vyjadrení predsedu vlády nesúhlasia ani s konaním predsedu parlamentu. „Novinári a novinárky nezodpovedajú za konflikt medzi predsedom hnutia Slovensko Igorom Matovičom a poslancom strany Smer Jánom Mažgútom, čo dokazuje aj videozáznam,“ napísali.

„Nazývate nás nepriateľmi, komediantmi, prostitútkami či diletantmi. Pretrvávajúca nízka dôvera slovenskej verejnosti voči médiám reflektuje aj politickú situáciu v našej krajine. Je okrem iného aj výsledkom používania ostrého a vulgárneho slovníka politickej obce,“ píšu študenti.

Fico prerušuje komunikáciu so štyrmi médiami

Novinárov síce v pondelok na Úrad vlády SR pustili všetkých, no Fico krátko po jedenástej vydal stanovisko. „Predseda vlády SR R. Fico rešpektuje, že orgány verejnej moci majú podľa príslušných právnych predpisov povinnosť poskytovať médiám informácie o svojej činnosti. Súčasne zdôrazňuje, že účelom tejto povinnosti je garantovať pravdivé, všestranné a včasné informovanie verejnosti,“ píše sa v stanovisku, ktoré zaslal médiám.

Pre Úradom vlády protestovali študenti... Foto: Pravda, Robert Hüttner
úrad vlády, protest, študenti, novinári Pre Úradom vlády protestovali študenti žurnalistiky. Na úrad zatiaľ pustili všetkých novinárov.

„TV Markíza, Denník N, denník SME a webový portál Aktuality od prvých hodín vzniku vlády SR povinnosť pravdivo, všestranne a včas informovať verejnosť o činnosti orgánov verejnej moci, osobitne vlády SR a jej predsedu, neplnia. Sú to médiá, ktoré otvorene prejavujú nepriateľské politické postoje založené predovšetkým na zverejňovaní nepravdivých, neúplných informácií alebo na zamlčiavaní informácií. Pokiaľ si citované médiá nezačnú plniť zákonnú povinnosť, predseda vlády SR R. Fico prerušuje s nimi akúkoľvek komunikáciu,“ dodal tlačový odbor Úradu vlády SR.

matovic mazgut Čítajte viac Matovič najprv „cvičil“ s médiami, potom ponúkol svoj mandát. Pellegrini má splniť dve podmienky

Ministri nemajú žiadny pokyn

Minister dopravy Jozef Ráž ml. uviedol, že od premiéra nemá žiadne pokyny, ako sa správať k médiám či komunikovať s nimi. „Nie, žiadne inštrukcie som nedostal,“ povedal. „Myslím si, že to je každého osobná vec,“ povedal minister dopravy s tým, že sa nechce nechať vtiahnuť do vecí, ktoré nesúvisia s jeho ministerstvom.

Šéf envirorezortu Tomáš Taraba uviedol, že od Fica nedostali ministri na rokovaní vlády žiadne pokyny. „Nedal nám absolútne žiadne odporúčania ani nič nepožadoval,“ povedal po rokovaní. „Ja mám individuálny prístup k novinárom, myslím si, že neexistuje nikto, kto by mohol povedať, že s ním nekomunikujem. Pán premiér, ak má nejaký postoj voči vám, tak je to jeho postoj, na ktorý z môjho pohľadu právo má. Ja si vyhradzujem právo s vami komunikovať,“ uviedol Taraba.

Dodal však, že rozhodnutiu premiéra rozumie, keďže má po jeho 20-ročnej kariére osobnú skúsenosť „s veľkou neobjektivitou nemalej časti novinárskej obce“. Čo sa týka informovania, uviedol, že na základe zákona č. 211 sa dajú získať všetky informácie. „Čo chce on komunikovať, myslím si, že komunikuje dostatočne na svojich platformách. Je to dosť výrazná osobnosť politická, aby si toto mohol dovoliť,“ povedal.

Podpredseda vlády Peter Kmec na margo komunikácie s médiami uviedol, že ide o rozhodnutie jednotlivých ministrov. „My za Hlas máme rozhodnutie, že budeme komunikovať ďalej,“ povedal. Ak by sa malo hlasovať o tom, že niektoré médiá budú mať obmedzený vstup, nepodporil by to.

Dostál žiada úpravu smernice

Robert Fico 13. 11. vyhlásil, že dá preveriť povolenie TV Markíza, Denníka N, denníka SME a Aktualít pre vstup a prácu na Úrade vlády SR. Povedal, že do rozhodnutia budú tieto médiá na úrade „neželanými hosťami“. Na piatkovom sneme Smeru dokonca uviedol, že preverujú akreditácie všetkých médií na základe ich výstupov.

Fico počas Hodiny otázok v NR SR uviedol, že preveruje všetky akreditácie
Video
Zdroj: TV Pravda

Peter Pellegrini zase po konflikte šéfa hnutia Slovensko Igora Matoviča a Jána Mažgúta zo Smeru obmedzil prácu médiám na pôde parlamentu. Podľa novej smernice sa živé vstupy a ani obrazové či zvukové záznamy nemôžu vyhotovovať vo voľných priestoroch. Slúžiť im na to má tlačovková miestnosť a knižnica.

Poslanec za SaS Ondrej Dostál požiadal predsedu parlamentu, aby dal vedúcemu Kancelárie NR SR Danielovi Guspanovi čo najskôr pokyn na zrušenie rozhodnutia, ktorým sa v parlamente obmedzuje práca novinárov. Smernica by sa mala týkať len živých vstupov, obrazový a zvukový záznam by mohli aj naďalej vyhotovovať v celej budove. „Som presvedčený, že za nevhodné správanie jedného poslanca by nemali byť trestaní novinári a médiá sťažením podmienok ich práce v NR SR. Takéto obmedzenie v konečnom dôsledku postihne najmä divákov, poslucháčov a čitateľov týchto médií a zníži mieru informovanosti verejnosti o dianí v NR SR,“ napísal na sociálnej sieti.

KDH Ficovo rozhodnutie odsúdilo

Kresťanskí demokrati odsúdili krok premiéra Fica. Zámerne ignorovať vybrané médiá ešte viac podnecuje rozdelenie v spoločnosti, ktorú by mal zo svojej pozície upokojovať a nie ešte viac rozdúchavať. KDH zároveň vyzýva Roberta Fica, aby z pozície predsedu vlády komunikoval pravdivo a transparentne.

„Považujeme za neprípustné, aby si úrad predsedu vlády a sám predseda vlády Robert Fico vyberali, ktorým novinárom umožnia prístup k informáciám a ktorým nie. Je prácou médií strážiť demokraciu a sprostredkúvať informácie občanom, vyjadrovať sa k činností štátnych inštitúcií a politických strán, preto by nemali byť obmedzované,“ vysvetľuje člen kultúrneho výboru Jozef Hajko.

Predsedníčka klubu KDH Martina Holečková dodala, že jedným z hlavných výdobytkov Nežnej revolúcie bola sloboda médií a sloboda slova. KDH nikdy nebude súhlasiť s obmedzovaním a selektovaním médií. „Bol to práve Robert Fico, ktorý v roku 1998 vyhlasoval, ako je potrebné zabezpečiť, že televízia Markíza bude mať možnosť vysielať objektívne a aj kritické informácie, no o 25 rokov je všetko inak a dnes je to práve Robert Fico, ktorý sa chystá médiá obmedzovať,“ dodala.

Čo žiadajú študenti od premiéra a šéfa NR SR?

  • 1. umožnili všetkým akreditovaným médiám vykonávať slobodne svoju činnosť v priestoroch Národnej rady Slovenskej republiky tak, ako tomu bolo doteraz a umožnili vstup do priestorov Úradu vlády Slovenskej republiky a na všetky verejné vystúpenia koaličných poslancov a poslankýň, na ktoré budú prizvané aj iné médiá,
  • 2. sa ospravedlnili za útoky voči žurnalistom a žurnalistkám z predošlých rokov, ale aj z posledných dní,
  • 3. prehodnotili svoju rétoriku voči médiám a uvedomili si vážne dôsledky Vašich slovných útokov a
  • 4. prijímali na úrovni vlády a Národnej rady Slovenskej republiky transparentné a férové rozhodnutia v oblasti fungovania médií, ktoré nepovedú k ich umlčiavaniu, ale budú poskytovať priestor na zveľaďovanie slovenskej žurnalistiky a slobody slova v krajine.

© Autorské práva vyhradené

848 debata chyba
Viac na túto tému: #študenti #Robert Fico #protest #Úrad vlády SR #Peter Pellegrini