Kontroly na hraniciach s Maďarskom sa predĺžia do 23. decembra

Kontroly na hraniciach s Maďarskom sa predĺžia do 23. decembra. Pôvodne sa mali skončiť 23. novembra. Na zabezpečenie dočasnej obnovy kontrol na južnej hranici má ísť viac ako 3,18 milióna eur. V pondelok to schválila vláda.

20.11.2023 11:12 , aktualizované: 13:39
hraničný priechod Čunovo Foto: ,
Hraničný priechod Čunovo.
debata (5)

„Cieľom návrhu nariadenia vlády je zabrániť nárastu sekundárnej nelegálnej migrácie a s tým spojeného ohrozenia verejného poriadku a bezpečnosti SR,“ uviedlo ministerstvo vnútra. Doplnilo, že kontroly budú po celej hranici s Maďarskom, a to flexibilným spôsobom primerane aktuálnej hrozbe a v závislosti od vývoja bezpečnostnej situácie.

Fico: Je to demonštrácia sily. Každý nelegálny migrant bude zadržaný
Video

Doterajšie kontroly na južnej hranici priniesli podľa rezortu postupne želaný efekt a záchyty nelegálnych migrantov sa výrazne znížili. „V súvislosti s konfliktom v Izraeli, ktorý môže iniciovať ďalšie migračné vlny, je nutné v kontrole vnútornej hranice s Maďarskom pokračovať, keďže ide o dôležité opatrenie aj v boji proti terorizmu,“ poukázal.

Slovensko dočasne obnovilo kontroly na hraniciach s Maďarskom od 5. októbra. Urobilo tak po tom, ako k rovnakému kroku pristúpili susedné štáty Poľsko, Rakúsko a Česko.

Situácia na hraniciach s Maďarskom po nočnej akcii

V pondelok večer obsadili policajti zelenú hranicu medzi Slovenskom a Maďarskom. Nezachytili jediného migranta.

Fotogaléria
Polícia kontroluje dodávku na hraničnom...
Zľava minister vnútra Matúš Šutaj Eštok,...
+18

Šutaj Eštok: Hranicu stráži 250 policajtov a vojakov

Hranicu Slovenska a Maďarska momentálne stráži približne 250 policajtov a vojakov. Po dnešnom rokovaní vlády to povedal minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas). Zároveň pripustil, že v niektorých regiónoch Slovenska je momentálne podstav policajtov, prestať strážiť hranicu však podľa neho nie je možné.

„Nie je to sranda, sú tu ozaj teroristické skupiny, ktoré sa do Európy snažia prepašovať spacie bunky," vyhlásil minister. Doplnil, že si nevezme na zodpovednosť, že by na Slovensko prišiel terorista, ktorý by potom spáchal atentát napríklad na izraelskej ambasáde. „Máme informácie dokonca aj o tom, že tí nelegálni pašeráci sú natoľko vynaliezaví, že sa snažia nájsť cesty cez slovensko-ukrajinskú hraniu. Zneužívajú tak možno aj časť minoritného obyvateľstva na východe Slovenska," skonštatoval Šutaj Eštok.

Prevádzači si podľa ministra vnútra „nedajú pokoj". „Aj preto tú hranicu musíme strážiť. Dneska v počte 250 policajtov Ak budeme mať informáciu, že tá vlna sa opäť pohýna, tak to zvýšime," dodal Šutaj Eštok.

Podľa aktuálnych štatistík ministerstva vnútra v období od 1. januára do 19. novembra tohto roku zadržali 47 443 migrantov. Celková nelegálna migrácia v rovnakom období v roku 2022 predstavovala 8 964 zadržaných osôb. „V súvislosti so zavedenými dočasnými hraničnými kontrolami bol od 5. októbra odopretý vstup 80 osobám, z čoho bolo 50 štátnych príslušníkov Sýrie a 30 štátnych príslušníkov Turecka,“ informoval rezort.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #kontroly na hraniciach