Štvrtá vláda Roberta Fica získala dôveru, poslanci schválili vládny program (ONLINE)

Poslanci ukončili rozpravu k programovému vyhláseniu vlády (PVV) štvrtý rokovací deň. Diskusia bola pomerne pokojná, koaliční poslanci či ministri vystupovali len ojedinele, opozícia však bola aktívna a PVV označila za málo konkrétne, plné všeobecných fráz a zaseknuté v minulosti. Ani jedna zo strán vládny program nepodporila. Za bolo 78 koaličných poslancov.

21.11.2023 09:00 , aktualizované: 11:51
PVV, Fico, Pellegrini, Kaliňák, Danko Foto: ,
Počas rozpravy vystúpil s príhovorom premiér Fico (Smer), predseda parlamentu Pellegrini (Hlas) aj podpredseda NR SR Šimečka (PS).
debata (235)
  • Kabinet Roberta Fica (Smer-SD) získal dôveru Národnej rady (NR) SR. Poslanci odsúhlasili programové vyhlásenie vlády (PVV). Za hlasovalo 78 poslancov zo 143 prítomných, proti bolo 65
  • prečítajte si, ako prebiehalo rokovanie vo štvrtok
  • diskusiu k programu prekryli viaceré témy vrátane obmedzení pre médiá, ktoré po potýčke medzi poslancami zaviedol šéf parlamentu
Štvrtá vláda Roberta Fica získala dôveru
Video
Zdroj: TV Pravda

Aktualizované 13:15 Stanovisko lídra Progresívneho Slovenska Michala Šimečku

„Progresívne Slovensko hlasovalo proti vysloveniu dôvery štvrtej vláde Roberta Fica. Jedným dôvodom je samozrejme tá najhoršia historická skúsenosť Slovenska s jeho vládami. Vždy ich sprevádzala korupcia, vulgárnosť, naša krajina stagnovala, a tá posledná dokonca skončila vraždou novinára a jeho snúbenice. Ten druhý dôvod je aktuálny – vláda predložila slabé a vágne programové vyhlásenie, ktoré našu krajinu nikam neposunie. A zdá sa, že ani samotná koalícia tomuto programu vôbec neverí. Odignorovali rozpravu, neodpovedali na naše odborné výhrady, ukázali pohŕdanie verejnosťou aj demokraciou. Tretím dôvodom sú samotné kroky Ficovej vlády. Škandalózne konanie ministra Šutaja Eštoka, útoky na nezávislé médiá a občiansku spoločnosť, atakďalej. Táto vláda našu dôveru stratila ešte skôr, ako ju od koalície získala.“

fico, vláda, kabinet Čítajte viac Programové vyhlásenie Ficovej vlády 2023 - 2027. Prečítajte si jeho kompletné znenie

Aktualizované 13:00 Stanovisko KDH po schválení PVV

„Programové vyhlásenie vlády je neambiciózne a prázdne. Veď čo iné sa dá očakávať od vlády, v ktorej dve z troch strán nemali ani predvolebný program. Programovému vyhláseniu vlády chýbajú konkrétne ciele, merateľné ukazovatele a vláda nám nepovedala, odkiaľ chce na všetky opatrenia zobrať peniaze. Neviem si predstaviť, ako budeme o 4 roky vyhodnocovať, či ho vláda splnila alebo nie. Programové vyhlásenie vlády bolo šité horúcou ihlou len preto, aby si vláda čo najskôr odškrtla túto povinnosť. Vyplýva z toho jediné, tejto vláde nejde o riešenia a pomoc ľuďom! KDH vzhľadom na tieto skutočnosti hlasovalo proti programovému vyhláseniu vlády.“

Aktualizované 11:50 Štvrtá vláda Roberta Fica získala dôveru, poslanci schválili PVV. Za bolo 78 poslancov, nehlasoval len koaličný poslanec za SNS Pavol Ľupták, ktorý je v nemocnici.

Foto: Pravda, Robert Hüttner
PVV, Fico, Pellegrini, Kaliňák, Danko

Aktualizované 11:30 Pred hlasovaním sa ešte vyjadrujú šéfovia jednotlivých poslaneckých klubov. Opozícia PVV nepodporí, aj keď líder KDH Milan Majerský uviedol, že je tam zopár dobrých vecí vrátane zmeny volebného systému a decentralizacie.

Pred hlasovaním o PVV a dôvere vláde
Video
Zdroj: TV Pravda

Aktualizované 11:17 Rozprava k PVV sa skončila, poslanecké kluby majú teraz poradu a hlasovať sa bude o 11:30. Koalícia bude mať minimálne o jedného poslanca menej. Premiér Robert Fico v záverečnej reči oznámil, že jeden z poslancov SNS je v nemocnici kvôli komplikovanému zdravotnému stavu. Poslancom poďakoval za rozpravu a uviedol, že v nej zaznelo aj mnoho dobrých podnetov. „Nikto učený z neba nespadol,“ povedal.

Rozprava k PVV sa skončila, Fico požiadal o dôveru a poďakoval za podnety
Video

Aktualizované 10:51 V rozprave má ešte vystúpiť Ondrej Dostál.

Aktualizované 9:50 Šipoš s Migaľom sa dostali do potýčky.

Poslanec hnutia Slovensko vyčítal poslancovi Hlasu Samuelovi Migaľovi, že bol ako bývalý novinár neobjektívny, o čom svedčí to, že je aktuálne poslancom za Hlas, dôvodom bol aj jeho predvolebný spot o kaštieli, ktorý mal rekonštruovať Matovič s manželkou, čo nebola pravda. „Hanbím sa za vás,“ povedal Šipoš vo faktickej poznámke. Migaľ mu oponoval a poslanci na seba útočili aj po skončení faktickej poznámky. Žiga musel Šipoša upokojiť. „Inak vás dám vyviesť zo sály,“ povedal podpredseda NR SR. Šipoš nakoniec hodil perom o stôl a zo sály radšej odišiel.

Aktualizované 9:40 Hlasovať o dôvere vláde sa bude zrejme dnes na obed.

Aj keď sa očakávalo, že o PVV a dôvere vláde sa bude hlasovať už minulý štvrtok, koalícia nemala v sále dostatok poslancov. Niektorí sa totiž rozhodli uprednostniť pred hlasovaním futbalový zápas. Koalícia disponuje krehkou väčšinou 79 poslancov, každý z nich teda musí byť v sále a hlasovať za PVV. Opozícia za PVV hlasovať nebude.

Poslanci sa vrátili k prerušenej diskusii o... Foto: Pravda, Robert Hüttner
drucker dolinková kaliňák Poslanci sa vrátili k prerušenej diskusii o programovom vyhlásení vlády.

Aktualizované 9:36 V rozprave vystúpil Ľubomír Galko, ktorý Roberta Fica nazval „hlavou chobotnice“. Po ňom vystupuje v rozprave predseda poslaneckého klubu Slovensko Michal Šipoš, ktorý opäť kritizuje nedodržanie sľubu o vyplatení 13. dôchodku vo výške 640 eur pred Vianocami.

Aktualizované 9:12 Grendel využil zhruba sedem minút svojho času a venoval sa národnostným menšinám a odvolaniu splnomocnenca pre národnostné menšiny, čo kritizoval. Faktické poznámky na jeho vystúpenie neboli. V rozprave teraz vystúpi Ľubomír Galko.

Poslanci sa vrátili k prerušenej diskusii o...
Poslanci sa vrátili k prerušenej diskusii o...
+15Poslanci sa vrátili k prerušenej diskusii o...

Aktualizované 9:04 Krátko pred deviatou bolo v sále len pár poslancov. Poslanci Hlasu oznámili na deviatu tlačovku k téme dôchodkov. Štvrtý rokovací deň otvoril Peter Žiga. Prihlásených je ešte deväť poslancov. Zväčša ide o poslancov hnutia Slovensko a niekoľkých poslancov SaS. Ako prvý vystúpi Gábor Grendel. Ústne prihlásení poslanci majú na vystúpenie 10 minút.

Aktualizované 9:00 Bude opozícia predlžovať diskusiu?

Predseda poslaneckého klubu hnutia Slovensko Michal Šipoš vo štvrtok uviedol, že debatu k PVV nebudú naťahovať, ale budú aktívni. „Ak by bol záujem opozičných poslancov byť aktívnejší, tak by sme vedeli rozpravu nejakým spôsobom predĺžiť, aby sa o tom rokovalo ešte budúci týždeň,“ povedal. Podľa neho totiž chcel Fico, aby už na snem išiel so schváleným programom a vyslovenou dôverou. Ostatní opoziční poslanci však podľa neho už nemali záujem predlžovať debatu. Okrem Alojza Hlinu (klub SaS).

slávnostný snem, Smer, jazdiareň, fico Čítajte viac Fico na sneme predstavil priority. Keby ma dostali do väzby, Smer by bol zničený: Blaha mieri do europarlamentu

Fico na sneme reagoval aj na kuloárne informácie, že vláda chcela mať hlasovanie za sebou ešte pred snemom, aby sa mohol predseda vlády pochváliť. „Oni si asi naozaj mysleli, že nám pokazia radosť, keď sa vo štvrtok večer nebude hlasovať o programovom vyhlásení vlády, ale na atmosfére na tomto sneme to nemôže vôbec ubrať. Sme absolútne najúspešnejšou, a to podčiarkujem tisíckrát, politickou stranou v histórii moderného Slovenska a chceme ňou zostať,“ uviedol v piatok počas príhovoru na slávnostnom sneme Smeru.

Premiér Robert Fico oznámil, že preveruje akreditácie všetkých médií
Video
Zdroj: TV Pravda

Po PVV čakajú poslancov ďalšie zákony

Poslanci NR SR budú pokračovať v diskusii o programovom vyhlásení vlády (PVV). Ústne prihlásených rečníkov ostalo zhruba desať. Po prerokovaní PVV by mali zákonodarcovia rozhodnúť o vyslovení dôvery vláde premiéra Roberta Fica (Smer).

Diskusia o vládnom programe sa začala v utorok (14. 11.). Poslancom ho predložil premiér a požiadal ich o vyslovenie dôvery. V úvode diskusie vystúpil aj predseda parlamentu Peter Pellegrini (Hlas) a podpredseda parlamentu za Progresívne Slovensko Michal Šimečka, členovia vlády sa veľmi nezapájali. Diskusii tak dominovali vystúpenia opozičných poslancov. Opozícia vládnemu programu vyčítala, že je málo konkrétny. Avizovala, že ho nepodporí. Okrem vládneho programu majú poslanci na aktuálnej schôdzi prerokovať aj dve novely v skrátenom legislatívnom konaní. Ide o novelu zákona o kategorizácii ústavnej zdravotnej starostlivosti a novelu zákona o 13. dôchodku.

© Autorské práva vyhradené

235 debata chyba
Viac na túto tému: #Robert Fico #NR SR #rozprava #programové vyhlásenie vlády #Štvrtá Ficova vláda