Schôdza k odvolávaniu Šutaja Eštoka bude vo štvrtok. Minister odkázal, že sa nebojí

Opoziční poslanci z klubov Progresívne Slovensko, KDH, SaS a hnutia Slovensko podali v stredu návrh na vyslovenie nedôvery ministrovi vnútra Matúšovi Šutajovi Eštokovi (Hlas). Z funkcie by mal podľa opozície odísť pre čistky vo vedení polície, ako aj pre porušenie zákona. Kritizujú aj opatrenia na slovensko-maďarských hraniciach, označili ich za divadlo. Mimoriadna schôdza parlamentu k odvolávaniu Šutaja Eštoka z funkcie sa začne vo štvrtok popoludní.

22.11.2023 11:07 , aktualizované: 17:50
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok. Foto: ,
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.
debata (78)

Predseda parlamentu Peter Pellegrini (Hlas) priblížil, že koalícia nebude pri otváraní schôdze robiť obštrukcie a schôdza sa bude konať. „Bude normálne prebiehať, bude riadna diskusia za účasti ministra a prípadne aj iných členov vlády,“ doplnil.

Michal Šimečka prišiel podať návrh na odvolanie ministra vnútra
Video

Šutaj Eštok nemá podľa podpredsedu parlamentu a šéfa progresívcov Michala Šimečku osobnostné ani profesionálne vybavenie pre funkciu ministra vnútra. Dodal, že minister zosobňuje doterajšie zlyhania vlády.

„Už svojimi prvými krokmi v úrade obchádza zákon a súdy museli naprávať jeho rozhodnutia. Taký minister sa má sám poberať s hanbou a už po pár dňoch bol ‚zrelý na uterák‘. Ukázalo sa, že verne slúži Robertovi Ficovi,“ skonštatoval Šimečka na tlačovej konferencii. Kritizuje Šutaja Eštoka tiež za to, že sa vyhrážal sudcovi disciplinárnym konaním iba preto, že nerozhodol tak, ako by si prial.

Opozícia chce odvolávať ministra vnútra Šutaja...
Opozícia chce odvolávať ministra vnútra Šutaja...
+5Opozícia chce odvolávať ministra vnútra Šutaja...

Odvolávania sa nebojí

Šutaj Eštok sa svojho odvolávania nebojí. Ako sa dnes vyjadril, sám požiadal Petra Pellegriniho a koaličných partnerov o to, aby sa schôdza k jeho odvolávaniu otvorila. Šutaj Eštok vyhlásil, že je pripravený čeliť kritike, ktorá sa na neho hrnie zo strany opozície.

Šutaj Eštok: Mestský súd v prípade Kišša nemal kompetenciu konať

Video

„Určite nebudeme postupovať tak, ako to v minulosti robila vládna koalícia na čele s hnutím OĽaNO, keď niekoľkokrát sabotovali otvorenie schôdze, prerušovali ju a presúvali,“ dodal minister vnútra s tým, že chce, aby schôdza k jeho odvolávaniu prebehla ešte tento týždeň. „Som pripravený sa na nej zúčastniť a vysvetliť všetkým kritikom, že je neopodstatnená,“ vyhlásil Šutaj Eštok.

Ako ďalej minister informoval, požiada aj o zvolanie brannobezpečnos­tného výboru parlamentu, aby prebehlo riadne vypočutie kandidáta na pozíciu prezidenta Policajného zboru Ľubomíra Soláka, ktorý je zatiaľ funkciou policajného prezidenta poverený.

Šutaj Eštok, Ľubomír Solák Čítajte viac Šutaj Eštok navrhne Soláka za stáleho policajného prezidenta

Ako Šutaj Eštok zdôraznil, Solák je policajt telom i dušou, a verí, že do zboru prinesie poriadok a disciplínu, aby Policajný zbor fungoval. „Policajný zbor má obrovské problémy. To, čo my nachádzame každý jeden deň je fatálne zlyhanie predchádzajúcich vedení rezortu. To sú elementárne problémy, keď policajti nemajú zabezpečené štandardné veci, ako je výzbroj,“ vysvetlil minister vnútra a pokračoval s tým, že aj na samotnom ministerstve vnútra je množstvo „kostlivcov“, ktorých tam zanechali či už bývalý minister vnútra Roman Mikulec, bývalý premiér Ľudovít Ódor alebo bývalý policajný prezident Štefan Hamran.

Minister vnútra v tejto súvislosti avizoval aj sériu tlačových konferencií, kde pomenuje všetky problémy, zlyhania a podozrenia na trestné činy, ktoré sa v rezorte vnútra udiali. „Solák bude v polícii na to, aby vyriešil problém Policajného zboru, to že máme podstav a nemáme materiálno-technické zabezpečenie,“ dodal Šutaj Eštok.

Minister vnútra sa vyjadril aj k postaveniu vyšetrovateľov okolo Jána Čurillu mimo službu, za čím si stále stojí. „Nemám voči svojim rozhodnutiam čo meniť. Konal som tak, ako mi zákon káže a nemal som inú možnosť, iba sporných vyšetrovateľov postaviť mimo službu,“ uviedol Šutaj Eštok s tým, že v najbližšom čase bude postavených mimo službu ďalších zhruba 30 policajtov, ktorí sú trestne stíhaní za úmyselné trestné činy.

Šutaj Eštok, Ľubomír Solák Čítajte viac Výbor k predstaveniu policajného prezidenta nebol uznášaniaschopný

Roman Mikulec z klubu hnutia Slovensko, Za ľudí, KÚ pripomenul, že minister robí opak toho, čo si vláda napísala do programu. Minimálne v dvoch prípadoch podľa neho porušil zákon, napríklad tak, že nekomunikoval s úradom pre oznamovateľov protispoločenskej činnosti pri rozhodnutí o postavení vyšetrovateľov, tzv. čurillovcov, mimo službu.

Šéfka poslaneckého klubu KDH Martina Holečková dodala, že vláda v programe sľubuje, že nebude vládou revanšu. Minister však podľa nej napríklad šikanózne preraďoval vyšetrovateľov. Podľa Juraja Krúpu (SaS) chce minister svojimi krokmi zastrašiť celý policajný zbor.

78 debata chyba
Viac na túto tému: #Matúš Šutaj Eštok