Blanár: Vzťah s Českom je unikátny. Fico si do Prahy berie aj troch ministrov

Vzťah Česka a Slovenska je unikátny a je potrebné pre tento vzťah urobiť všetko, uviedol minister zahraničných vecí Juraj Blanár v televízii ta3 pred oficiálnou cestou premiéra Roberta Fica do Českej republiky, ktorá sa odohrá v piatok.

23.11.2023 16:35
Juraj Blanár Foto: ,
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár
debata (13)

Podľa Blanára ide o plnohodnotnú návštevu Českej republiky, ktorá sa nebude týkať len stretnutia s českým premiérom Petrom Fialom, ale „bude sa týkať aj ďalších stretnutí a k tomu si berie troch ministrov.“ Ide o ministra zahraničných vecí Juraja Blanára, ministerku hospodárstva Denisu Sakovú a ministra dopravy Jozefa Ráža. V programe je tiež stretnutie s českým prezidentom Petrom Pavlom, šéfmi oboch poslaneckých komôr Milošom Vystrčilom a Markétou Pekarovou Adamovou, ako aj návšteva u českého exprezidenta Miloša Zemana a opozičného politika Andreja Babiša.

Petr Pavel Čítajte viac Pavel zvažoval, že neprijme Fica. Čaputová ho prehovorila

Okrem stretnutí s politikmi je v programe aj kladenie vencov na Vítkove k hrobu neznámeho vojaka a návšteva pamätníka generála Milana Rastislava Štefánika na Strahove.

Český veľvyslanec na Slovensku Rudolf Jindrák uviedol, že návšteva má obrovsky symbolický význam, lebo dáva jasne najavo ľuďom v Česku i na Slovensku ako obom krajinám na tomto vzťahu záleží.

Blanár pripomenul, že Česká republika je pre Slovensko druhý najväčší obchodný partner a je to aj tretí najväčší investor na Slovensku. Obchodný obrat je vo výške takmer 22 miliárd eur a stále stúpa. V Česku je viac ako 200-tisícová komunita Slovákov, uviedol.

13 debata chyba
Viac na túto tému: #Česko #Slovensko #Robert Fico #Petr Fiala