Odvolávanie Šutaja Eštoka pokračuje v utorok. K slovu sa z poslancov dostal len Gašpar

Diskusii o návrhu na odvolanie ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas-SD) v Národnej rade (NR) SR dominovali aj v piatok dopoludnia vystúpenia vládnej koalície. Prihlásených ostáva stále zhruba 30 rečníkov písomne. Vystúpiť stihol len jeden za poslanecký klub, a to Tibor Gašpar (Smer). Následne požiadal o slovo opäť minister. Opozícia reagovala len faktickými poznámkami.

24.11.2023 12:50 , aktualizované: 12:51
debata (23)
Schôdza bude pokračovať v utorok
Video
Zdroj: TASR/Jakub Popelka

Po jeho vystúpení zo sály odišli prítomní koaliční poslanci, neostal tak žiaden spravodajca. Predseda parlamentu Peter Pellegrini (Hlas-SD) ozrejmil, že tak ako vo štvrtok (23. 11.) večer odišli zo sály zástupcovia opozície, a tým aj predkladatelia návrhu, rovnako chýba v piatok spravodajca. Preto prerušil rokovanie až do utorka (28. 11.) do 9.00 h.

O fraške hovorí aj Šutaj Eštok aj opozícia

Šutaj Eštok vo svojom vystúpení označil dôvody na jeho odvolávanie v návrhu opozície za frašku. „Chápem, že ste pochopili, že nelegálna migrácia sa musí riešiť a že ste to do odvolávania dali len preto, lebo by tam nemalo čo byť,“ podotkol s tým, že celá diskusia sa zúžila len na „čurillovcov“. Podčiarkol pritom, že títo vyšetrovatelia sú naďalej obvinení, preto sú postavení mimo služby.

Michal Kaliňák, Erik Tomáš, Matúš Šutaj Eštok Čítajte viac Schôdza k odvolávaniu Šutaja Eštoka bude pokračovať v piatok. Je zrelý na uterák, tvrdí Šimečka

Predstavitelia klubu Slovensko, Za ľudí, KÚ kritizovali jeho vystúpenie vo faktických poznámkach. Igor Matovič skonštatoval, že vystúpilo absolútne zlo. Roman Mikulec a Gábor Grendel reagovali, že ho nechcú odvolať pre postavenie vyšetrovateľov mimo služby, ale pre spôsob, akým to urobil. Vyčítali mu, že najskôr konal, až potom hľadal argumenty a zákonné dôvody. Rovnako mu vyčítali, že sa neobrátil na Úrad na ochranu oznamovateľov, keďže niektorí vyšetrovatelia mali status chráneného oznamovateľa.

Mária Kolíková (SaS) opätovne vyčítala vládnej koalícii priebeh rokovania. Skonštatovala, že koalícia plánovala ukončiť rokovanie v piatok skôr, napriek tomu naťahovala čas a nedovolila opozičným rečníkom vystúpiť. Predseda parlamentu reagoval, že ak je prihlásená do diskusie, svojich 20 minút na vystúpenie mať bude, keď sa dostane na rad.

Matúš Šutaj Eštok
Parlament
+5Parlament

Už vo štvrtok označila priebeh schôdza za frašku. „Chcete to len tak spláchnuť,“ povedala. Ako hlavný dôvod, prečo by mal Šutaj Eštok odísť, označila Kolíková to, že sa vyhrážal sudcom trestným stíhaním a neospravedlnil sa. Tragické úmrtie Krivočenka a Lučanského sa podľa nej používajú vtedy, keď chýbajú argumenty.

Šéf poslaneckého klubu Slovensko, Za ľudí, KÚ Michal Šipoš na piatkovej tlačovej konferencii kritizoval Pellegriniho, že prerušil piatkovú schôdzu a poslanci tak nemusia byť v robote. Schôdzu podľa neho prerušil v čase, keď bol v diskusii na rade Mikulec. Pýta sa, kde je nová politická kultúra, ktorú vládni politici sľubovali. Veronika Remišová (Slovensko, Za ľudí, KÚ) dodala, že Smer-SD a Hlas-SD zneužili schôdzu na to, aby obhajovali svojich trestne stíhaných ľudí a na to, aby sa navážali do vyšetrovateľov. Matovič si myslí, že voliči opozície nie sú pre vládu podstatní.

Pôvodne mal byť v piatok koniec

Pôvodne mal parlament o opozičnom návrhu na odvolanie ministra rokovať vo štvrtok (23. 11.) až do skončenia diskusie a v piatok dopoludnia hlasovať. Opozícia ale pristúpila k obštrukcii. Prekážalo jej, že predstavitelia koalície nedovolili zástupcom opozície vystúpiť skôr. Preto približne o 20.30 h oznámili, že opúšťajú sálu a žiadali prerušiť rokovanie.

Opozícia podala návrh na odvolanie ministra vnútra
Video
Zdroj: TV Pravda
'

Minister vnútra Šutaj Eštok sa svojho odvolávania nebojí. Ako sa v stredu vyjadril, sám požiadal predsedu parlamentu Petra Pellegriniho (Hlas) a koaličných partnerov o to, aby sa schôdza k jeho odvolávaniu otvorila. Šutaj Eštok vyhlásil, že je pripravený čeliť kritike, ktorá sa na neho hrnie zo strany opozície.

Opozícia chce odvolávať ministra vnútra Šutaja...
Opozícia chce odvolávať ministra vnútra Šutaja...
+5Opozícia chce odvolávať ministra vnútra Šutaja...

Za jeden z dôvodov na jeho odvolanie považuje opozícia pozbavenie výkonu funkcie štátnej služby policajtov, ktorí majú status chráneného oznamovateľa. Podľa opozície tak opomenul rozhodnutie prokurátora. Šutaj Eštok podľa opozície svojím konaním porušil aj zákon o štátnej službe príslušníkov policajného zboru, Slovenskej informačnej služby, zboru väzenskej a justičnej stráže a železničnej polície. Pred vydaním personálneho rozkazu si podľa opozície nezistil skutočný stav veci ani si neobstaral potrebné podklady.

© Autorské práva vyhradené

23 debata chyba
Viac na túto tému: #odvolávanie #Matúš Šutaj Eštok