Súdny proces v kauze Syseľ sa blíži k záveru. Obžalobe čelí bývalý sudca i exposlanec

Súdny proces v korupčnej kauze známej pod názvom Syseľ, ktorá sa týka podozrení z ovplyvňovania rozhodnutí na východoslovenských súdoch, sa blíži k záveru. Hlavné pojednávanie by malo na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku pokračovať v utorok 28. novembra.

26.11.2023 09:23
váha, spravodlivosť, misky Foto:
Ilustračné foto
debata (8)

Obžalobe z korupčnej trestnej činnosti čelia podnikateľ Marián S., bývalý sudca Okresného súdu Vranov nad Topľou Miroslav N. a exposlanec parlamentu Alexej I. Všetci trvajú na svojej nevine.

Hrubala: Súdy nerozhodujú na objednávku verejnej mienky, oligarchov, politikov ani médií (Archívne video)

Video

Obžaloba sa skladá z troch bodov. Exposlanec Alexej I. mal na základe žiadosti svojho známeho požiadať na prelome rokov 2016 a 2017 exsudcu Miroslava N., aby vybavil vylúčenie nehnuteľnosti z konkurzu vedenému proti Tomášovi S.

Exsudca mal za to žiadať najskôr úplatok vo výške 15-tisíc eur a potom ďalších 5-tisíc eur. Prvá časť sumy mala byť podľa obžaloby poslaná na účet, ktorým disponoval obžalovaný podnikateľ Marián S. Podnikateľ čelí tiež podozreniam, že mal prevziať úplatky za zabezpečenie miernejších trestov v dvoch ďalších prípadoch.

Mariána S. vlani vo februári odsúdil Špecializovaný trestný súd aj v inej kauze. Dostal podmienečný trojročný trest odňatia slobody so štvorročným odkladom. Samosudkyňa ho uznala za vinného zo zločinu poškodzovania finančných záujmov EÚ v štádiu pokusu v jednočinnom súbehu s pokusom prečinu subvenčného podvodu. Toto rozhodnutie zatiaľ nie je právoplatné.

Peniaze / Euro / Bankovka / Korupcia / Úplatok / Čítajte viac Historický pokles úplatkov na Slovensku. Podľa prieskumu ich dávajú starší a prevažne zdravotníkom
8 debata chyba
Viac na túto tému: #korupcia #súdy