Fico sa kvôli odpočúvaniam na poľovníckej chate obrátil na súd v Štrasburgu

Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu potvrdil, že sa zaoberá prípadom odpočúvania schôdzok slovenského premiéra Roberta Fica z doby, keď bol v opozícii. Od slovenskej vlády teraz súd žiada vyjadrenie, či bol doterajší postup v procese na Slovensku spravodlivý a či sa prípadom má Štrasburg zaoberať.

27.11.2023 11:09
Robert Fico Foto: ,
Predseda vlády Robert Fico
debata (102)

Fico sa na súd v Štrasburgu obrátil 25. mája tohto roku. Sťažuje sa na porušenie svojich práv vrátane práva na spravodlivý proces alebo na rešpektovanie súkromného a rodinného života. Súd 6. novembra informoval o prípade slovenskú vládu a požiadal ju o vyjadrenie, vyplýva z tlačovej správy.

Fico k odpočúvaniu: Kľudne zverejnite všetko

Video

Súčasný premiér sa na slovenských súdoch sťažoval na odpočúvanie svojich schôdzok s advokátmi väzobne stíhaných osôb na poľovníckej chate na juhu krajiny.

Fico odpočúvanie, ktoré v roku 2021 uniklo do médií, označil za nezákonné a v rozpore s demokraciou. Politik sa sťažoval aj na spôsob, akým polícia získala súdny súhlas s odpočúvaním spomínanej chaty vrátane obstarania kamerových záznamov.

Robert Fico Čítajte viac Fico o odpočúvaní: Na videách je trt makový. Tento štát je v prdeli

Dôvodom na monitorovanie priestorov bolo podozrenie z pytliactva. Fico žiadal kvôli odpočúvaniu odškodné 33-tisíc eur, na slovenskom ústavnom súde ale neuspel.

Matovič o Ficovi, chate a peniazoch

Video

„Súdny dvor sa vo svojich otázkach účastníkom konania okrem iného pýtal, či bol Fico v konaní, ktoré začal pred ústavným súdom pre nezákonné a svojvoľné použitie sledovacích opatrení, spravodlivo vypočutý, či bolo použitie týchto opatrení zákonné a nevyhnutné a či neboli použité na iné účely. , ako bolo stanovené,“ uviedol ESĽP.

Fico a jeho strana Smer-sociálna demokracia (Smer-SD) na konci septembra vyhrali predčasné parlamentné voľby. Parlament vyslovil dôveru novej vláde už štvornásobného premiéra Fica 21. novembra.

102 debata chyba
Viac na túto tému: #Európsky súd pre ľudské práva