Blíži sa snehová kalamita. Na strede a východe SR môže napadať až 20 cm snehu

V niektorých okresoch stredného a východného Slovenska treba v utorok (28. 11.) počítať so snežením. Na západe sa zas môže tvoriť poľadovica. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal preto výstrahy prvého a druhého stupňa, informuje o tom na svojom webe.

27.11.2023 16:22 , aktualizované: 20:34
Sneh / Sneženie / Foto: ,
debata (12)

Výstraha druhého stupňa pred snežením platí od polnoci počas celého utorkového dňa v okresoch Snina, Humenné, Bardejov, Košice mesto a Sobrance. Očakáva sa tam výskyt silného sneženia, pri ktorom spadne 20 až 30 centimetrov nového snehu. Výstraha prvého stupňa zas platí v takmer celom Banskobystrickom kraji a okresoch Gelnica, Košice okolie, Michalovce, Rožňava, Trebišov, Bardejov, Medzilaborce, Prešov, Stropkov, Svidník a Vranov nad Topľou. Ojedinele sa očakáva až 35 centimetrov.

Počasie na týždeň: Poriadne studené, aj so snežením či dažďom

Video

Pozor si treba dať aj na poľadovicu, pre ktorú vydali meteorológovia výstrahu prvého stupňa. Tá platí v celom Bratislavskom, Trnavskom a Nitrianskom kraji, vo väčšine okresoch Trenčianskeho kraja a tiež v okresoch Banská Štiavnica, Krupina, Veľký Krtíš a Žarnovica. Platí od polnoci do utorkovej 8.00 h. Zároveň pre okresy Michalovce, Sobrance a Trebišov platí výstraha v utorok od 11.00 h do 18.00 h.

Na tvorbu snehových jazykov a závejov SHMÚ upozorňuje v celom Košickom a Prešovskom kraji. Vydal preto výstrahu prvého stupňa, ktorá platí od utorkovej 3.00 h do 14.00 h. Zároveň od utorkovej 22.00 do stredy platí v takmer celom Košickom kraji a niektorých okresoch Prešovského kraja výstraha druhého stupňa.

„Prvá snehová kalamita nás tak čaká dokonca pár dní predtým, ako sa oficiálne začne zima,“ podotkol SHMÚ. Výdatné zrážky podľa neho prinesú dve tlakové níže. Priblížil, že jedna z nich sa aktuálne nachádza nad západnou Európou a jej teplý front ovplyvňuje počasie aj na Slovensku.

Bulharsko / Sneh / Čítajte viac Moldavsko, Rumunsko i Bulharsko paralyzovala snehová kalamita. Hlásia jednu obeť
12 debata chyba
Viac na túto tému: #počasie #Slovensko #snehová kalamita #sneženie