NAKA zadržala šéfa mimovládky a záchranára Culku. Po akcii obvinila celkovo deväť osôb

Policajti z Národnej kriminálnej agentúry v pondelok 27. novembra zadržali štyroch ľudí vrátane šéfa neštátnych záchranárov Jána Culku. NAKA zasahovala v prípade, ktorý sa okrem iného týka podozrení z nehospodárneho spravovania majetku v štátnych podnikoch Slovenský vodohospodársky podnik a Vodohospodárska výstavba.

28.11.2023 15:20 , aktualizované: 17:30
Ján  Culka Foto: ,
Ján Culka (uprostred) na snímke z januára 2005
debata (66)

Informoval o tom spravodajský portál Aktuality.sk s tým, že prípad dozoruje Úrad špeciálnej prokuratúry.

Boris Kollár k akcii NAKA: Smiešny policajný cirkus (Archívne video)

Video

„V tejto trestnej veci bolo vznesené obvinenie celkovo deviatim fyzickým osobám a jednej právnickej osobe, a to pre obzvlášť závažný zločin – porušovanie povinnosti pri správe cudzieho majetku, zločin machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe a obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti,“ uviedla pre portál hovorkyňa generálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

Obvinenie sa podľa nej týka celkovo deviatich skutkov a súvisí okrem iného s nehospodárnym spravovaním majetku v Slovenskom vodohospodárskom podniku (SVP), š. p. a vo Vodohospodárskej výstavbe, š. p. „Aktuálne nie je možné poskytnúť bližšie informácie,“ dodala hovorkyňa.

Euro, peniaze Čítajte viac Šéf záchranárov Culka nepôjde za krátenie dane do väzenia

SVP v reakcii pre TASR uviedol, že nemá informácie o predmetnom zásahu NAKA. „Z medializovaných informácií vieme o povahe kauzy, ktorá je predmetom vyšetrovania orgánov činných v trestnom konaní, s ktorými sme v minulosti v tejto veci spolupracovali,“ uviedol hovorca SVP Marián Bocák. Vzhľadom na naďalej prebiehajúce konanie sa však bližšie k prípadu vyjadrovať nebude.

Podľa informácií portálu Aktuality by mal byť medzi zadržanými aj Culka – šéf mimovládky Komplexná centrálna záchranná služba. Tá podľa portálu uzavrela v uplynulom období so štátom viacero lukratívnych zmlúv.

Konkrétne podľa centrálneho registra uzavreli Culkovi záchranári so štátnym podnikom Vodohospodárska výstavba v roku 2020 aj v roku 2021 zmluvy o poskytovaní služieb v hodnote 504-tisíc eur. V roku 2018 zase uzavreli zmluvu so Slovenským vodohospodárskym podnikom rámcovú dohodu o vzájomnej spolupráci v sume 900-tisíc eur.

NAKA Čítajte viac NAKA obvinila po akcii Stonehenge šesť osôb. Škoda dosiahla vyše 400-tisíc eur

Culka dostal v roku 2009 dvojročný podmienečný trest za krátenie dane a neoprávnené podnikanie. Rozsudok trnavského krajského súdu bol právoplatný, keďže ani jedna zo strán sa vtedy neodvolala.

Culkovi súd dvojročný trest podmienečne odložil na skúšobnú dobu štyroch rokov. Záchranár pre denník Pravda v minulosti vyhlásil, že je obeťou trestnej činnosti iných.

Culka podľa viacerých slovenských médií čelil obvineniam aj v iných prípadoch. Denník Pravda napísal, že Okresný súd v Nitre ho uznal vinným zo spolupáchateľstva podvodu, za čo dostal jeden rok podmienečne.

Profesionálne dobrovoľné združenie záchranárov s názvom Komplexná centrálna záchranná služba, ktorého je Culka spoluzakladateľom, sa podľa svojej internetovej stránky venuje záchrannými a vyhľadávacími prácami na Slovensku i v zahraničí.

Okrem aktívneho nasadenia sa služba podieľa aj na budovaní záchranárskych kapacít pre krízové a núdzové situácie doma i vo svete poskytovaním odbornej prípravy, školiacich a tréningových aktivít a kurzov. Jej činnosť zahŕňa i fundraising.

rokovanie vlády, PVV, Tomáš Taraba Čítajte viac Taraba poveril riadením Slovenského vodohospodárskeho podniku krízového manažéra
66 debata chyba
Viac na túto tému: #NAKA #Slovenský vodohospodársky podnik