Kuffa končí na ministerstve kultúry, Šimkovičová ho nechce. Kto ho prichýli?

Ministerka kultúry Martina Šimkovičová podala na vládu návrh na odvolanie štátneho tajomníka Štefana Kuffu. Z vrcholovej politiky sa však nikam nechystá a nové miesto bude mať na ministerstve životného prostredia.

29.11.2023 12:04 , aktualizované: 13:59
debata (131)
Minister Taraba vysvetľuje výmeny štátnych tajomníkov
Video

Tam pôsobí už ako štátny tajomník aj jeho syn Filip Kuffa. Štefan Kuffa sa dostal do sporu s ministerkou Šimkovičovou potom, ako chcel intronizovať Krista za kráľa Slovenska.

„Za ministerstvo kultúry dávame prísľub, že my budeme tí, ktorí budú iniciovať, aby sa čo najskôr dosiahlo to, aby Kristus kráľ bol intronizovaný a stal sa kráľom Slovenska,“ povedal 13. novembra na úvodnej omši Trnavskej novény, týždňovom katolíckom sviatku na počesť Trnavskej Panny Márie. Od jeho prejavu sa dištancovala aj Konferencia biskupov Slovenska.

Fico uviedol do úradu ministerku kultúry Šimkovičovú
Video

Na rokovaní vlády sa objavil bod, v ktorom ministerka bez bližšieho vysvetlenia žiada, aby Kuffa na jej ministerstve skončil. Následne ho vláda vymenovala za štátneho tajomníka minnisterstva životného prostredia. Kuffa sa dostal do parlamentu na kandidátke SNS.

Kuffom však výmeny na postoch štátnych tajomníkov neskončili. Vláda odvolala z postu štátneho tajomníka ministerstva pôdohospodárstva Mária Marušku zo SNS. Ten sa zase presunie na ministerstvo kultúry. Na ministerstve životného prostredia na rovnakom poste zas končí Jozef Smatana a po novom bude štátnym tajomníkom ministerstva pôdohospodárstva.

S iniciatívou na výmenu štátnych tajomníkov vraj prišiel šéf envirorezortu Tomáš Taraba (nom. SNS). Hlavným cieľom výmen podľa neho bolo, aby ministerstvá boli stranícky jednoliate. Tvrdí, že na odvolaní Kuffu z postu štátneho tajomníka MK nebol žiadny iný dôvod. „Keby bol problém, tak ho nedávame na iné ministerstvo. Jediný dôvod je ten, že chceme mať plne vyťažených štátnych tajomníkov. (…) Je to na zvýšenie efektivity ministerstiev,“ podotkol Taraba. Podľa informácií Pravdy bol však medzi Kuffom a Šimkovičovou osobný spor, práve kvôli tomu, že nad jeho konaním nemala ministerka kontrolu.

Štefan Kuffa Čítajte viac Kristus kráľom Slovenska nebude. Kuffa neprešiel cez ministerku ani biskupov

© Autorské práva vyhradené

131 debata chyba
Viac na túto tému: #Ministerstvo kultúry #Štefan Kuffa