Kuleba poďakoval Blanárovi. Spolupráca medzi Slovenskom a Ukrajinou pokračuje

Opravárenské centrum ukrajinskej vojenskej techniky na Slovensku bude pokračovať v prevádzke. Uviedol to ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba po rokovaní so šéfom slovenskej diplomacie Jurajom Blanárom v Bruseli. Blanár informáciu potvrdil.

29.11.2023 12:45 , aktualizované: 13:19
Rokovanie Severoatlantickej rady, Nato, Blanár,... Foto: ,
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár (vpravo) počas rokovania Severoatlantickej rady v Bruseli, 28. november 2023.
debata (49)

„Deklaroval som, že sme pripravení podporiť logistické a servisné centrá, ktoré na území Slovenska riešime spolu s Britániou a Nemeckom. Povedal som mu, že je veľká snaha slovenského obranného priemyslu zvýšiť kapacitu, predovšetkým produkciu munície kalibru 155 mm, čo bolo privítané,“ vysvetlil Blanár.

Fico u Blanára: Na zahraničnom smerovaní Slovenska sa nič nemení
Video
Premiér Robert Fico aj minister zahraničných vecí Juraj Blanár uviedli, že nikto z EÚ nevyskakuje, ale únia má hrozný imidž a Slovensko bude tvrdo zastávať svoju pozíciu.

Vzhľadom na nadchádzajúcu zimu Slovensko podľa neho koná v súlade s ostatnými spojencami z NATO a pristupuje „empaticky“ k Ukrajine. Už je napríklad pripravený balík v hodnote 170 000 eur v podobe vykurovacích systémov, generátorov či oblečenia.

Kulebu ubezpečil, že Slovensko bude pokračovať v humanitárnej pomoci a dodávaní nesmrtiacich vojenských systémov, ako sú odmínovacie zariadenia. Dodal, že po komerčnej stránke majú Ukrajinci záujem najmä o slovenské húfnice Zuzana. Zdôraznil tiež, že Slovensko stále čaká na refundácie z EÚ, cez Európsky mierový nástroj, za vojenskú techniku darovanú Ukrajine.

Uviedol tiež, že Slovensko je pripravené podporiť európsku perspektívu Ukrajiny za predpokladu, že to nebude politický, ale štandardný proces, pri ktorom ako ostatné kandidátske krajiny splní všetky podmienky.

Robert Fico Čítajte aj Dankovi sa nepáči, že Fico na samite EÚ podporil pomoc Ukrajine

Kuleba predtým v príspevku na sociálnej sieti označil za dôležité, že Slovensko je v decembri „pripravené podporiť rozhodnutie Európskej rady o začatí prístupových rokovaní s Ukrajinou“.

Šéf ukrajinskej diplomacie tiež napísal, že stretnutie s Blanárom bolo konštruktívne a že sa mu poďakoval za opätovné potvrdenie podpory SR pre suverenitu a územnej celistvosti Ukrajiny v rámci medzinárodne uznávaných hraníc.

Blanár, Lipavský Čítajte aj Slovensko odsudzuje ruskú inváziu, zbrane Ukrajine ale dodávať nebude, vyhlásil Blanár

„Som tiež vďačný môjmu slovenskému kolegovi za potvrdenie, že spolupráca v oblasti obranného priemyslu medzi našimi firmami bude pokračovať a opravárenské centrum na Slovensku bude tiež ďalej fungovať,“ uzavrel Kuleba.

Ukrajina dobre pozná pozíciu Slovenska, čo sa týka ďalšej vojenskej a humanitárnej pomoci. Uviedol to šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár v stredu po skončení dvojdňového zasadnutia ministrov zahraničných vecí NATO v Bruseli.

Blanár pripomenul, že hlavnými témami rokovaní boli príprava budúcoročného summitu NATO vo Washingtone, schopnosť zaistiť obranu všetkým spojencom, situácia na Ukrajine a na západnom Balkáne. Spresnil, že washingtonský summit má potvrdiť vôľu spojencov vynakladať najmenej dve percentá rozpočtu na obranu.

Fiala: Počúvam, čo hovoria Fico a Orbán, a potom je tu nejaká realita
Video
Český premiér Petr Fiala pripomenul, že závery summitu EÚ, ktorý sa konal 26.-27. októbra v Bruseli boli schválené jednomyseľne, lebo inak to ani nie je možné. Pomoc pre Ukrajinu teda musel podporiť aj slovenský predseda vlády Robert Fico. / Zdroj: TV Pravda/Európska únia

„Toto je veľká výzva aj pre vládu Slovenskej republiky. Ja som prisľúbil, že urobíme všetko pre to, aby sme dvojpercentný záväzok dosiahli,“ povedal.

Spojenci podľa jeho slov prebrali napätú situáciu na západnom Balkáne, najmä v Kosove a Bosne a Hercegovine. Ocenil, že sa predĺžilo pôsobenie mierovej misie Altea v Bosne a Hercegovine, kde sú zastúpení ak slovenskí vojaci, a misie KFOR v Kosove. Dodal, že želaním Slovenska je, aby sa napätie na Balkáne viac nezvyšovalo.

„Jediné riešenie, na ktorom sme sa zhodli, je pokračovanie v dialógu medzi Prištinou a Belehradom, ktorý vedie slovenský diplomat Miroslav Lajčák,“ povedal Blanár.

49 debata chyba
Viac na túto tému: #Juraj Blanár #ministerstvo zahraničných vecí #vojna na Ukrajine #Dmytro Kuleba