Ďalší dvaja čurillovci sa môžu vrátiť do práce. Súd opäť nedal za pravdu Šutajovi Eštokovi

Po policajtovi Milanovi Sabotovi sa do práce vracia aj zástupca riaditeľa odboru Bratislava NAKA Branislav Dunčko. Vyplýva to z rozhodnutia Mestského súdu Bratislava IV, ktoré zverejnil právny zástupca Peter Kubina. Ten zastupuje aj ďalších policajtov postavených mimo služby. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) po nástupe do funkcie dočasne pozbavil výkonu služby šiestich policajtov, tzv. čurillovcov.

30.11.2023 11:40 , aktualizované: 17:50
debata (165)

Šutaj Eštok: Súd v prípade Kišša nemal kompetenciu konať

Video

„4:3,“ komentoval advokát Peter Kubina na sociálnej sieti rozhodnutie súdu. „Od zajtra sa vracia do práce aj Branislav Dunčko, zástupca riaditeľa odboru Bratislava NAKA PPZ,“ informoval.

„V prípade 3 policajtov (Branko Kišš, Štefan Mašin, Milan Sabota) súd rozhodol, že v antidiskrimi­načnom spore má právomoc rozhodnúť a nariadil navrhované neodkladné opatrenia, pričom ako predbežnú otázku posudzoval súlad konania ministra vnútra so zákonom o ochrane oznamovateľov, konkrétne nezískanie predchádzajúceho súhlasu Úradu na ochranu oznamovateľov,“ napísal Kubina na sociálnej sieti.

Dodal, že v prípade ďalších 3 policajtov (Ján Čurilla, Pavol Ďurka a Róbert Magula) súd rozhodol, že nemá právomoc a k meritu veci sa nevyjadril. V týchto prípadoch boli podané odvolania.

„Vykryštalizovali sa tu dva protichodné názory na otázku právomoci, a preto je namieste, aby sa k veci vyjadril odvolací súd a tieto názory ‚zrovnal‘, či už jedným alebo druhým smerom,“ skonštatoval Kubina. Návrhy boli podľa advokáta všetky odôvodnené rovnako, pričom o každom z nich rozhodoval iný sudca.

Minister vnútra po nástupe do funkcie dočasne pozbavil výkonu služby šiestich policajtov, tzv. čurillovcov. Odôvodnil to podozrením zo spáchania trestného činu. Keďže mali policajti status chráneného oznamovateľa, podľa Úradu na ochranu oznamovateľov sa mal minister najprv obrátiť na nich. Status chráneného oznamovateľa mal aj policajný viceprezident Branko Kišš. Šutaj Eštok trvá na tom, že postupoval zákonne.

Pavol Ďurka Čítajte viac Súd dal druhýkrát za pravdu Šutajovi Eštokovi, vyšetrovateľ Ďurka zostáva mimo službu
165 debata chyba
Viac na túto tému: #Matúš Šutaj Eštok #čurillovci