Akcia NAKA: Culka a Zveřina idú väzby, rozhodol špecializovaný súd

Dvojicu Jána Culku a Mariána Zveřinu obvinených z pondelkovej akcie Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) vzal sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku do väzby. Rozhodnutie nie je právoplatné. Vo štvrtok popoludní to potvrdila hovorkyňa súdu Katarína Kudjáková.

30.11.2023 17:14
ján Culka Foto: ,
Šéfa neštátnych záchranárov Ján Culka na archívnej snímke.
debata

„Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu vyhovel návrhu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry SR a rozhodol o vzatí do väzby oboch obvinených osôb (PhDr. J. C a M. Z.),“ priblížila hovorkyňa s tým, že dôvodom väzby je obava z možného pokračovania v trestnej činnosti, teda preventívna väzba.

Sudca pre prípravné konanie nenahradil väzbu dohľadom probačného a mediačného úradníka. „Rozhodnutie súdu nie je právoplatné, keďže obvinení proti nemu podali sťažnosti, o ktorých rozhodne Najvyšší súd SR,“ dodala.

Ján  Culka Čítajte viac NAKA zadržala šéfa mimovládky a záchranára Culku. Po akcii obvinila celkovo deväť osôb

Pondelkový zásah NAKA sa podľa špeciálnej prokuratúry okrem iného týkal podozrení z nehospodárneho spravovania majetku v štátnych podnikoch Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) a Vodohospodárska výstavba (VV). Obvineniu čelí deväť fyzických a jedna právnická osoba. Zadržané boli štyri osoby.

Obvinenie bolo vznesené pre obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku, zločin machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe a obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Týka sa deviatich skutkov.

SVP reagoval, že nemá informácie o predmetnom zásahu NAKA. Štátny podnik VV deklaroval, že v rámci vyšetrovania poskytol orgánom požadované doklady a je pripravený naďalej poskytovať potrebnú súčinnosť. Vzhľadom na naďalej prebiehajúce konanie sa však štátne podniky k prípadu nechceli bližšie vyjadriť.

debata chyba
Viac na túto tému: #NAKA #Slovenský vodohospodársky podnik