Autodopravcovia zablokovali hraničný priechod Vyšné Nemecké, nepáči sa im dohoda medzi Ukrajinou a EÚ

Únia autodopravcov Slovenska (UNAS) v piatok o 15.00 h zablokovala hraničný priechod Vyšné Nemecké - Užhorod. Protestuje tým proti zrušeniu povoleniek pre ukrajinských dopravcov v Európskej únii, potvrdili členovia UNAS. Obmedzenie na prejazd kamiónov má trvať do odvolania, pričom protestujúci sa v pondelok (4. 12.) rozhodnú o ďalšom postupe na základe výsledkov rokovaní európskych ministrov dopravy v Bruseli.

01.12.2023 15:33 , aktualizované: 17:00
debata (12)
Autodopravcovia zablokovali hraničný priechod Vyšné Nemecké
Video

UNAS sa tak pripojil k dopravcom z Poľska, ktorí hraničné priechody s Ukrajinou blokujú už štyri týždne. Kritizujú pritom dohodu, ktorou Európska únia (EÚ) umožnila výnimku pre ukrajinských dopravcov od potreby disponovať prepravným povolením. „Hlavným dôvodom je snaha o okamžité vypovedanie dohody medzi EU a Ukrajinou, v ktorej dôsledku sa začína rúcať dopravný trh na Slovensku,“ uviedol UNAS.

Blokádou pritom nebude obmedzovaný prevoz humanitárneho tovaru, vojenskej pomoci, živých zvierat, paliva a chladeného či čerstvého tovaru. Ostatný tovar bude púšťaný v počte štyroch kamiónov za hodinu.

Na východnej hranici je 16 km dlhá kolóna kamiónov
Video

„My chceme takto aj podporiť ministra dopravy (Jozefa Ráža) pri ceste do Bruselu, kde má v pondelok rokovanie. Majú nám volať, ako to tam dopadlo. Ak to dopadne dobre, blokáda sa pustí, ak nie, tak sa dohodneme na ďalšom postupe,“ povedal predseda UNAS Stanislav Skala.

Hlavným dôvodom je snaha o okamžité vypovedanie dohody medzi Európskou úniou a Ukrajinou o cestnej nákladnej doprave, v ktorej dôsledku sa podľa UNAS začína rúcať dopravný trh na Slovensku. Požiadavky na riešenie situácie odovzdali osobne na stretnutí s ministrom dopravy Jozefom Rážom (nominant Smeru).

Kolóna / Kamióny / Polícia / Čítajte viac Ukrajinci plánujú evakuáciu vodičov kamiónov, ktorí uviazli na hranici s Poľskom

Polícia v súvislosti s protestom informovala, že zabezpečí regulovanie cestnej premávky. „Policajti dohliadajú na dodržiavanie verejného poriadku, snažia sa zabezpečiť čo najplynulejší priebeh, aby sa kolóny a dopravné obmedzenia dotkli obyvateľov v čo najmenšej miere. Polícia situáciu neustále monitoruje a je pripravená prijať aj ďalšie potrebné opatrenia,“ uviedla pre TASR hovorkyňa Prezídia Policajného zboru (PZ) Denisa Bárdyová.

Protest prepravcov zatiaľ neovplyvňuje činnosť Pobočky colného úradu Vyšné Nemecké a príslušníci finančnej správy v smere výstup zo SR vybavujú nákladné vozidlá nachádzajúce sa v colnom priestore i naďalej plynule. „Príjazd nákladných vozidiel na hraničný priechod je počas blokády prepravcov regulovaný s ohľadom na prioritu vybavenia nákladných vozidiel prepravujúcich rýchloskaziteľný tovar, živé zvieratá, tovar, u ktorého hrozí škoda z omeškania, nebezpečné veci v zmysle medzinárodnej dohody v kategórii ADR a humanitárnu pomoc,“ skonštatovala hovorkyňa Colného úradu Michalovce Jana Nimrichterová. Mobilné jednotky colného úradu v koordinácii s Policajným zborom riadia príchod vozidiel na hraničný priechod.

kamióny, kolóny, hranice, vyšný komárnik, barwinek Čítajte viac Kolóna na východnej hranici má asi 20 kilometrov, samosprávy sa obávajú odpadu od kamionistov

Podľa polície kolóna smerujúca k hraničnému priechodu Vyšné Nemecké – Užhorod v piatok končila medzi obcou Nižná Rybnica a križovatkou Gajdoš. „Ide zhruba o 20-kilometrový úsek,“ skonštatovala hovorkyňa Riaditeľstva hraničnej a cudzineckej polície (RHCP) Sobrance Agnesa Kopernická. Na trase pred priechodom policajné hliadky riadia dopravu v oboch smeroch, keďže je prejazdný iba jeden jazdný pruh, a radia kamióny mimo obývaných oblastí, aby boli obyvatelia dotknutých obcí čo najmenej obmedzovaní.

Výstražnú hodinovú blokádu priechodu Vyšné Nemecké s prehradením cesty osobnými autami uskutočnil UNAS už 16. novembra.

Na hraničných priechodoch Milhosť a Slovenské Nové Mesto vznikajú kolóny

Na slovensko-maďarských hraničných priechodoch Milhosť a Slovenské Nové Mesto na východe Slovenska vznikajú kolóny nákladných vozidiel, informovala košická krajská policajná hovorkyňa Lenka Ivanová.

„Kamiónová doprava bude na oboch hraničných priechodoch púšťaná priebežne, a to podľa vývoja situácie na hraničnom priechode Záhony a hraničnom priechode Slovenské Nové Mesto,“ uviedla.

Vodičov prichádzajúcich k hraničným priechodom žiada o zvýšenú opatrnosť, ohľaduplnosť a rešpektovanie pokynov polície.

Ako Ivanová vysvetlila, k vytváraniu kolón dochádza preto, lebo na území Maďarska stojí približne 1 000 kamiónov v takmer 30-kilometrovej kolóne. V dôsledku toho Maďarsko obmedzilo vstup kamiónov smerujúcich na Ukrajinu cez uvedené hraničné priechody.

12 debata chyba
Viac na túto tému: #UNAS