Špeciálna prokuratúra Pellegrinimu chýbať nebude. Žilinka má garantovať, že to bez nej zvládnu

V rámci avizovaných zmien v trestných kódexoch Pellegrini neeviduje, že by malo prísť k zmene postavenia alebo fungovania Špecializovaného trestného súdu. Prípadné vypustenie špeciálnej prokuratúry mu neprekáža.

03.12.2023 12:35
žilinka Foto: ,
Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka
debata (52)

„Pre mňa nie je žiaden problém, ak sa nájde spôsob, že sa po 30 rokoch v našom právnom systéme Úrad špeciálnej prokuratúry nebude vyskytovať, pretože to nepovažujem za nič dôležité a vážne, pokiaľ generálny prokurátor ako hlavný, ktorý bdie nad spravodlivosťou, bude garantovať, že to zvládnu aj bez tohto orgánu,“ skonštatoval. Aktuálny generálny prokurátor Maroš Žilinka má jeho dôveru.

Peter Pellegrini Čítajte viac Pellegrini chodí po Slovensku a premýšľa, či kandidovať za prezidenta. Dokedy sa rozhodne?

Deklaroval, že všetky vyšetrovania budú ďalej pokračovať. „Keď všetko bude v rámci generálnej prokuratúry, tak to môže byť efektívnejšie,“ myslí si. Paragrafové znenie navrhovaných zmien ešte nevidel. Úpravy v trestnom práve majú podľa neho priblížiť Slovensko k západnej Európe a civilizovaným krajinám. Ocenil, že členovia vlády dopredu konzultovali zmeny aj s príslušným eurokomisárom.

Dohoda na úpravách v zákone o ochrane oznamovateľov podľa Pellegriniho ešte nie je. Podporuje podstatu zákona, treba však podľa neho spresniť, pre koho a za akých okolností je ochrana určená.Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) má Pellegriniho dôveru a podporu.

Šéf parlamentu od januára avizuje v Národnej rade SR novú smernicu pre médiá, ktorá má vzniknúť v spoluprácu s novinármi. Vylúčil však, že by malo ísť o atak na médiá.

52 debata chyba
Viac na túto tému: #Daniel Lipšic #Špeciálna prokuratúra #Peter Pellegrini #Maroš Žilinka