Slovensko môže prísť o jeden deň pracovného pokoja

Štátny sviatok Deň Ústavy SR by viac nemal byť dňom pracovného pokoja. Vyplýva to z návrhu zákona v súvislosti so zlepšením stavu verejných financií, ktorý v pondelok schválila vláda.

04.12.2023 16:54
debata (31)

Medzi novelizovanými právnymi normami je i zákon o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch. „Pre štátny sviatok 1. september – Deň Ústavy Slovenskej republiky, sa navrhuje ustanoviť výnimka z pravidla, že štátne sviatky sú dňami pracovného pokoja. 1. september bude štátnym sviatkom ale nebude dňom pracovného pokoja, ani sviatkom v zmysle príslušných ustanovení Zákonníka práce,“ uvádza sa v schválenom materiáli.

Predmetná úprava je zdôvodnená potrebou znížiť celkový počet dní pracovného pokoja, čo by malo pozitívne vplývať na hospodárenie štátu i zamestnanosť. Vládny kabinet schválil i to, aby bol predmetný návrh zákona v Národnej rade SR prerokovaný v skrátenom legislatívnom konaní.

Zrušenie pracovného pokoja bola dohoda koalície, tvrdí minister financií Ladislav Kamenický (Smer). „Jeden štátny sviatok, ktorý sa stane pracovným dňom, dokáže do rozpočtu v budúcnosti priniesť 130 miliónov eur. Hľadali sme vhodné dni a zhodli sme sa zatiaľ na tomto jednom dni,“ poznamenal.

Ústava SR Čítajte aj Politické strany si pripomínajú Deň Ústavy, viaceré kritizujú časté zásahy
31 debata chyba
Viac na túto tému: #sviatok #Deň Ústavy SR #deň pracovného pokoja