Husté sneženie spôsobilo na strednom Slovensku energetickú kalamitu

Husté sneženie spôsobilo v Žilinskom a Banskobystrickom kraji rozsiahle výpadky elektriny, ktoré za posledných 24 hodín dosiahli úroveň energetickej kalamity.

07.12.2023 15:32
sneh, počasie, vernár Foto: ,
Traktor s pluhom odhŕňa sneh z cesty cez horský priechod Vernár 7. decembra 2023.
debata (3)

Ako informuje hovorca Stredoslovenskej distribučnej, a. s. (SSD) Miroslav Gejdoš, aktuálne je bez elektrického prúdu viac ako deväťtisíc odberných miest. Mimo prevádzky zostalo viac ako 300 trafostaníc. Väčšinou ide o mestá a obce v Banskobystric­kom kraji.

Na príčine sú hlavne poškodené stožiare, stĺpy, izolátory a vodiče vzdušných vedení vysokého napätia. „Mnohé z týchto problémov spôsobili vysoké stromy spoza ochranného pásma spadnuté na distribučné vedenie. Raritou je situácia vo Zvolene, kde sa vplyvom počasia zlomil v centre mesta neďaleko zámku stožiar vysokého napätia. Jeho oprava potrvá vzhľadom na okolnosti zrejme dlhšie, pretože sa vedenie nachádza v blízkosti železničnej trate, križuje rieku a tiež ďalšie vedenie veľmi vysokého napätia, čo si vyžaduje dodržanie špecifických opatrení,“ popisuje hovorca s tým, že pracovníci SSD sa snažia zabezpečiť zásobovanie odberateľov pomocou provizórnych riešení, napríklad motorových generátorov, čo najskôr.

Sneh a Mikuláš spravili deťom radosť
Video
Bratislava 6.12.2023 / Zdroj: TV Pracda

Keďže v mnohých lokalitách naďalej sneží alebo prší, situácia sa neustále mení a podľa Gejdoša nie je vylúčené, že poruchy ešte pribudnú. „Rýchlosť obnovovania dodávky bude závisieť hlavne od dostupnosti poruchových miest. Množstvo komunikácii je neprejazdných a ťažká technika sa nemôže dostať do odľahlejších lokalít pre sneh alebo rozmočený terén. Stredoslovenská distribučná napriek tomu nasadila do akcie všetky dostupné sily a mechanizmy, aby situáciu dostala pod kontrolu čo najskôr,“ uzavrel hovorca SSD.

Spoločnosť Stredoslovenská distribučná, a. s., je regionálnym prevádzkovateľom distribučnej sústavy elektrických vedení na úrovni veľmi vysokého, vysokého a nízkeho napätia. Zabezpečuje distribúciu elektriny na území Banskobystrického, Žilinského a časti Trenčianskeho kraja. Spravuje približne 35-tisíc kilometrov elektrických vedení, ktoré napájajú viac ako 780-tisíc domácností a firiem.

Menej sneženia, o niečo teplejšie. Vyzúrilo sa už počasie?
Video
Zdroj: TV Pravda
3 debata chyba
Viac na túto tému: #snehová kalamita #sneženie #energetická kalamita