Hrabko: Do súboja Korčoka s Pellegrinim sa môže vkliniť len známa osobnosť

Ako výrazní favoriti nadchádzajúceho súboja o post hlavy štátu sa javia predseda parlamentu Peter Pellegrini (Hlas-SD) a exminister zahraničných vecí Ivan Korčok. Ak by do reálneho súboja s nimi chcel ísť nový kandidát, musela by to už byť veľmi známa osobnosť. V TASR TV to povedal publicista Juraj Hrabko.

09.12.2023 07:43
Ivan Korčok, Peter Pellegrini Foto: , , ,
Podľa odborníkov by mohol byť pre Ivana Korčoka konkureciou Peter Pellegrini, ak by sa rozhodol kandidovať.
debata (14)
Obáva sa Korčok, že v prezidentskej kampani ho čakajú útoky na rodinu?
Video

Zámer kandidovať ohlásil bývalý minister zahraničných vecí Ján Kubiš a zakladateľka Iniciatívy za vymazaných rodičov Beáta Janočková. Vzhľadom na to, že na kandidatúru stačí pri splnení zákonných podmienok získať 15 poslaneckých podpisov alebo 15 000 podpisov na petícii, sa podľa Hrabka dá očakávať, že sa počet kandidátov ešte zvýši. „Neviem odhadnúť, kto to všetko bude. Ale som presvedčený, že budú skôr len do počtu,“ uviedol.

Pellegrini o svojej kandidatúre na prezidenta
Video

Vzhľadom na to, že najneskorší možný termín prvého volebného kola je 13. apríl 2024, na rozbiehanie novej kampane už podľa Hrabka neostáva veľa času. Korčok aj Pellegrini podľa neho už kampaň reálne robia, hoci Pellegrini kandidatúru oficiálne nepotvrdil. „Aj Korčok najskôr odmietal potvrdiť, že bude kandidovať, hoci sme všetci vedeli, že bude,“ pripomenul Hrabko.

Aj rozhodnutia vlády, ktorá napriek konsolidácii verejných financií plánuje navýšiť trináste dôchodky a plošne garantovať nezvyšovanie cien energií, podľa Hrabka súvisia s tým, že na budúci rok budú krátko po sebe dvoje voľby, po prezidentských aj voľby do Európskeho parlamentu. Poznamenal, že v tejto chvíli je téma prezidentských volieb prekrytá politickými témami súvisiacimi s prijímaním štátneho rozpočtu a výmenou moci po parlamentných voľbách, v novom roku sa to však postupne bude meniť.

Na margo rozhodnutia vlády napriek časovému stresu schváliť štandardný rozpočet a vyhnúť sa rozpočtovému provizóriu, Hrabko skonštatoval, že takto sa napokon rozhodla zatiaľ každá vláda. „Rozpočet, nech už je akýkoľvek, vám dáva voľnosť presúvať peniaze. Môžete s ním ďalej narábať, to nie je žiadne zlaté teľa, ktoré by sa nesmelo rozbiť,“ dodal.

Kubiš v Ide o pravdu aj o svojej kandidatúre na prezidenta
Video

V súvislosti s plánom zrušiť Úrad špeciálnej prokuratúry Hrabko zhodnotil, že je zrejme už nezvratné. „Protestov môže byť mnoho, koniec-koncov, jeden z dôvodov môže byť aj skrátené legislatívne konanie. Ale parlamentné opozičné strany by mali byť tie posledné, ktoré by mali pripomínať zneužívanie zrýchleného konania. Stačí sa pozrieť, čo sme tu mali v predchádzajúcom volebnom období,“ poznamenal. Podotkol, že koaliční politici sľubovali zrušenie tejto inštitúcie už v predvolebnej kampani.

Ceny energií pre domácnosti sa v budúcom roku nezvýšia, keďže sa ich vláda rozhodla plošne zastropovať. „Je omnoho ľahšie, keď sa dá všetkým rovnako, ako prenastavovať tie systémy. Ale tým pádom sa dá hovoriť, že to nie je sociálne opatrenie, ale rovnostárske,“ zhrnul Hrabko, podľa ktorého takto dostanú pomoc od štátu aj ľudia, ktorí ju nepotrebujú.

14 debata chyba
Viac na túto tému: #Peter Pellegrini #voľba prezidenta #Ivan Korčok #prezidentské voľby 2024