Fico na eurovýbore rečnil o vlastizrade opozície a Sorosovi, po kritike Šimečku odišiel. Premiér sa bojí, reagoval poslanec

Predseda vlády Robert Fico (Smer) hovoril na rokovaní Výboru Národnej rady SR pre európske záležitosti o údajnej „vlastizrade“ slovenskej opozície v Bruseli. Zároveň požiadal koaličných poslancov, aby naformulovali uznesenie, ktorým by sa obrátili na poslancov Európskeho parlamentu a skritizovali opozíciu za to, že spôsobujú škody Slovensku.

13.12.2023 11:54
debata (240)
Fico: Opozícia pácha ekonomickú a hospodársku vlastizradu na európskej pôde
Video

„Opozičné strany navštevujú predstaviteľov Európskej komisie a Európskeho parlamentu a vyslovene žiadajú zastavenie európskych fondov pre Slovensko. Klasický koalično-opozičný súboj je jedna vec, ale druhá vec je spôsobovať škody Slovenskej republike,“ povedal Fico na výbore. Zároveň dodal, že v písomných podaniach, ktoré šíri opozícia v Európskom parlamente, sú hrubé klamstvá, „ako napríklad, že ideme rušiť Špecializovaný trestný súd, pretože nikdy nebol v pláne na rušenie".

Protest opozície proti vláde v Bratislave
Video

Predseda najsilnejšej opozičnej strany Progresívne Slovensko Michal Šimečka reagoval, že je mimoriadne nedôstojné, aby predseda vlády zo svojej pozície diktoval výboru, čo má robiť. Podľa neho premiér zneužil rokovanie výboru na lživý útok na opozíciu. Zdôraznil, že Európska komisia sama od seba varuje Ficovu vládu pred prijatím legislatívneho balíčka, ktorého súčasťou je zrušenie špeciálnej prokuratúry v skrátenom legislatívnom konaní bez odbornej diskusie. „Takže nie sú to europoslanci, ale Európska komisia. Skúste najprv odpovedať Európskej komisii, prečo sa tak ponáhľate a prečo rušíte inštitúciu, čo 20 rokov dobre funguje. A pokiaľ ide o ekonomickú vlastizradu, tou je váš rozpočet,“ adresoval Ficovi.

protest Čítajte viac Do ulíc opäť vyšli tisíce ľudí, protivládne protesty boli okrem Bratislavy aj v Košiciach či Banskej Bystrici

Fico reagoval, že si vyprosí, aby ho Šimečka „trénoval“ a trval na tom, že pripravený rozpočet je dobrý pre Slovensko. Spomenul aj amerického finančníka Georgea Sorosa. „Ak si myslíte, že my sa budeme voľne pozerať, ako Soros bude chodiť na Globsec a fotiť sa tam s vaším kandidátom na prezidenta, tak sa veľmi mýlite. Chcem vám povedať, že peniaze, ktoré mali ísť zo štátneho rozpočtu na Globsec, pôjdu na podporu niečoho iného,“ povedal.

PS avizuje pre rušenie špeciálnej prokuratúry ústavnú sťažnosť i verejné protesty
Video

Neskôr Šimečka vo svojom stanovisku napísal, že „premiér Fico tu reční o vlastizrade, Sorosovi, protislovenskom správaní. Po prvej kritickej reakcii sa postavil a odišiel. Je to neuveriteľná hanba a neúcta. A ukazuje jediné – Robert Fico sa bojí,“ skonštatoval. Podľa neho premiér vidí rastúci odpor verejnosti, plné námestia, ktoré ho už raz odvolali, vidí desiatky tisíc podpisov petície proti jeho „mafiánskemu balíčku“, ako aj odpor Európskej únie aj ďalších partnerov. „Zmocňuje sa ho panika, že mu jeho plán uniesť právny štát potichu a potajme prestáva vychádzať. Presne pre toto majú naše protesty zmysel,“ hovorí Šimečka.

Minulý týždeň sa skupina deviatich slovenských europoslancov obrátila v súvislosti s chystanými zmenami v slovenskom trestnom práve na čelných predstaviteľov Európskej komisie. Urobili tak predtým, ako návrh týchto zmien schválila Ficova vláda. Kabinet chce napríklad nielen znížiť tresty za korupciu a ekonomickú kriminalitu, ale aj zrušiť už k polovici januára budúceho roka Úrad špeciálnej prokuratúry, ktorý sa angažuje pri vyšetrovaní najzávažnejšej kriminality a tiež káuz z obdobia predchádzajúceho vládnutia Ficovho Smeru.

Boris Susko a Daniel Lipšic Čítajte viac Lipšic varuje pred novelou Trestného zákona, hovorí o premlčaní káuz. Minister Susko to odmieta
240 debata chyba
Viac na túto tému: #Robert Fico #Michal Šimečka