Slovensko je v porovnaní s Veľkou Britániou mladá krajina a nie je taká skúsená v medzinárodných vzťahoch, ako je napríklad Spojené kráľovstvo, ktoré sa roky, či dokonca stáročia angažovalo na Blízkom východe. „Keď vidíme, ako teroristi útočia na demokraciu, teroristická ideológia, ktorú má Hamas, je veľmi jasná. Oni nie sú demokratickí, chcú zlikvidovať celý národ. Nemajú žiadny záujem na demokratických právach, právach, ktoré sú právami bežných ľudí. Demokracia je v našom spoločnom záujme a to sú hodnoty, za ktorými musíme stáť a musíme sa za ne postaviť všade, kde sú vo svete ohrozené,“ povedal Baker.
Demokratický svet v súčasnosti musí čeliť omnoho väčšiemu tlaku, ako tomu bolo v minulosti. Dopad na demokratické zriadenia má i migračná kríza. Baker poukázal na to, ako môže mať zdanlivo nevinná migrácia vplyv na demokraciu. „Odkiaľ prichádzajú migranti? Z častí sveta, ktoré čelia konfliktom, z Afganistanu, zo Sýrie, z častí Blízkeho východu, z častí Afriky, kde hrozia klimatické zmeny. Okrem toho, Rusko je, samozrejme, veľmi aktívne v mnohých z týchto oblastí konfliktov, skladuje a podnecuje konflikt na týchto miestach, a tak vytvára tlak na demokratický svet. A to je, myslím, veľmi praktický príklad toho, ako môže mať vzdialený konflikt priamy dopad na celé Slovensko,“ dodal Baker.
Britský veľvyslanec si myslí, že je naozaj dôležité, aby štát ukázal v takýchto prípadoch, že pravidlá platia pre všetkých a pri ich porušovaní by mali byť ľudia trestne stíhaní či deportovaní z krajiny. „Svet, kde je moc správna, stavia krajinu ako Slovensko pod veľkú hrozbu, pod vážnu hrozbu, neustálu hrozbu. Bol by to drahý svet. Všetci by sme na obranu minuli päťkrát viac, ako v súčasnosti. Takže pracovať za mier, byť súčasťou tohto medzinárodného spoločenstva, je v priamom záujme Slovenska.“
Baker sa tiež vyjadril, že Slovensko má viacero benefitov, či už vďaka otvoreným hraniciam alebo otvoreným ekonomikám. Tvrdí, že napríklad britskí investori sú na Slovensku veľmi spokojní a takmer všetci tu rozširujú svoje pôsobenie. „Možno je to pre Slovensko prínosom, pretože dnes britské firmy pôsobiace v Európe niekedy potrebujú základňu v Európskej únii. Kam by išli? No, povzbudzujem ich, aby prišli na Slovensko, pretože si myslím, že vidím spoločnosti ako Jaguar Land Rover, Tesco, Haley, Brother či Tate & Lyle. Všetci expandujú a robia skvelé obchody,“ skonštatoval britský diplomat.