Globsec: Aj keď je podpora štátu významná, nepredstavuje viac ako 10 percent ročného rozpočtu celej organizácie

Globsec má viac ako 80 partnerov zo súkromného sektora. Finančná podpora štátu, aj keď je významná, nepredstavuje viac ako 10 percent ročného rozpočtu celej organizácie. Informoval o tom Globsec v reakcii na tlačovú besedu predsedu SNS Andreja Danka, ktorý chce zastaviť financovanie Globsecu zo strany štátu.

14.12.2023 10:12
debata (19)
Danko: Je žiaduce, aby inštitúcie ako Globsec nemali od štátu ani euro
Video

Ako Globsec spresnil, finančná podpora štátu sa striktne viaže na organizačné náklady podujatia. „Táto finančná odolnosť nám umožňuje organizovať Globsec Fórum nezávisle, bez ohľadu na vládnu podporu, aj keď nepopierateľne prispieva k úspechu našich iniciatív," konštatoval Globsec.

Andrej Danko Čítajte viac Danko sa stavia na zadné. Chce silnejší hlas v koalícii a chýba mu boj s mimovládkami

Ako ďalej organizácia priblížila, posledných 18 rokov spolupracovali so všetkými slovenskými vládami, a je presvedčená, že medzinárodná a bezpečnostná politika presahuje stranícke línie. „Sme naďalej odhodlaní konštruktívne spolupracovať s akoukoľvek vládou, ktorá podporuje zotrvanie Slovenska v európskych a transatlantických štruktúrach a prihlásila sa k európskym demokratickým hodnotám. Tieto hodnoty sú aj základnými princípmi programového vyhlásenia vlády na roky 2023 – 2027," zdôraznil Globsec.

GLOBSEC, Fico, Káčer Čítajte viac GLOBSEC prináša na Slovensko výzvy svetovej politiky

Pokračoval s tým, že konferencia Globsec hostila všetkých premiérov aj prezidentov vrátane premiéra Robert Fica (Smer), ktorý sa na konferencii pravidelne zúčastňoval a stretával sa na nej so zahraničnými partnermi. V roku 2012 sa dokonca vyjadril, že Globsec je „veľký diplomatický úspech SR“. Globsec za 18 rokov priniesol na Slovensko stovky zahraničných delegácií z viac ako 80 krajín sveta.

Mark Esper Čítajte viac Darček pre Putina? Exminister obrany USA pre Pravdu: Trump by odišiel z NATO

„Podpora hostiteľskej krajiny nielen z finančného hľadiska, ale aj napríklad z hľadiska bezpečnosti podujatia a jeho hostí je bežnou praxou pri obdobných konferenciách. Je faktom, že napríklad nemecká vláda sa podieľa na organizácii Mníchovskej bezpečnostnej konferencie alebo kanadská vláda pri organizácii fóra v Halifaxe. Takáto podpora pomáha pri pozitívnom zviditeľňovaní Slovenska v celosvetovom merítku," vysvetlil Globsec a zdôraznil, že bezpečnostná ochrana významných zahraničných hostí a podujatí vyplýva z medzinárodných zmlúv a diplomatickej praxe. „V Globsecu oceňujeme historickú podporu štátu pri organizovaní Fóra. Sme presvedčení, že spolupráca medzi Globsecom a hostiteľskou krajinou bola obojstranne výhodná a znamenite pomohla k posilneniu prestíže Slovenska," uzavrel Globsec.

danko, taraba Čítajte viac Ešte poriadne nezačali a už to v koalícii škrípe? Podľa Tarabu je cesta do pekla, ak ministri budú hovoriť svoje názory

Je prirodzenou ambíciou Slovenskej národnej strany (SNS), aby sa tretí sektor obmedzil vo financiách, a je prirodzené a aj žiaduce aby inštitúcie ako Globsec nemali od štátu ani euro. Vyhlásil to predseda SNS Andrej Danko na tlačovej bsede v stredu 13. decembra. „Treba povedať, že Globsec je občianske združenie, ktoré nás z hľadiska štátu stojí státisíce, len na priamej podpore. Minulý rok tam vyšlo zhruba pol milióna z rôznych sektorov," spresnil Danko a dodal, že SNS požiadala na koaličnej rade partnerov, aby sa zastavila akákoľvek podpora Globsecu zo strany štátu.

19 debata chyba
Viac na túto tému: #GLOBSEC