Autodopravcovia ukončili blokádu hraničného priechodu Vyšné Nemecké: Tlaky z ukrajinskej strany sú veľké

Únia autodopravcov Slovenska (UNAS) vo štvrtok o 21.00 h ukončila blokádu na hraničnom priechode Vyšné Nemecké – Užhorod. O uvoľnení protestnej akcie informovala na sociálnej sieti.

14.12.2023 23:34
SR Vyšné Nemecké blokáda UNAS KEX Foto: ,
Zablokovaný hraničný priechod Vyšné Nemecké - Užhorod na začiatku decembra 2023.
debata (4)

„Robíme tak na základe výzvy bezpečnostných zložiek a rešpektujeme ju. Tak ako oni rešpektovali naše právo na protest," uviedla UNAS. Poďakovala sa taktiež za podporu farmárov.

16 km dlhá kolóna kamiónov na východnej hranici
Video

„Také sú tu tlaky z ukrajinskej strany, že vážne sa to už nedá udržať,“ uviedol ešte pred uvoľnením blokády predseda UNAS Stanislav Skala.

UNAS nesúhlasí so zrušením povoleniek pre ukrajinských autodopravcov v Európskej únii. Blokádou na vstupe kamiónovej dopravy z Ukrajiny, ktorú začala v pondelok (11. 12.), sa pridala k protestu svojich kolegov v Poľsku aj Maďarsku. Osobná doprava na hraničnom priechode Vyšné Nemecké nebola blokádou obmedzovaná, rovnako ani výstup nákladných vozidiel zo SR na Ukrajinu.

K požiadavkám protestujúcich patrí vypovedanie dohody medzi EÚ a Ukrajinou o cestnej nákladnej doprave, ktorá podľa UNAS „devastačne narušila pomer obchodu a vykonaných prepráv medzi Slovenskom a Ukrajinou v neprospech slovenských dopravcov“. Žiadajú tiež zavedenie prepravných povolení pre ukrajinských dopravcov či vylúčenie povinnosti registrácie pre prázdne nákladné autá z EÚ prichádzajúce z Ukrajiny na Slovensko v aplikácii „e-čerga“.

donald tusk Čítajte viac Poľský dezignovaný premiér Tusk: Vyriešim blokádu vodičov na ukrajinskej hranici
4 debata chyba
Viac na túto tému: #blokáda #Únia autodopravcov Slovenska