Korupcia a ovplyvňovanie súdov: Proces so Zoroslavom Kollárom sa nezačal, spoluobžalovaný neprišiel

Špecializovaný trestný súd (ŠTŠ) odročil pondelkové hlavné pojednávanie so Zoroslavom Kkollárom v prípade zasahovania do nezávislosti súdov. Vyplýva to z informácií, ktoré TASR poskytla hovorkyňa ŠTŠ Katarína Kudjáková.

18.12.2023 10:42 , aktualizované: 12:50
Zoroslav Kollár Foto: ,
Zoroslav Kollár na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku 27. mája 2022.
debata

„Samosudca hlavné pojednávanie odročil na dni 13., 14. februára a 12., 13. marca 2024 z dôvodu práceneschopnosti a ospravedlnení jedného obžalovaného a dvoch obhajcov,“ povedala hovorkyňa.

Pondelkové hlavné pojednávanie na pôde ŠTS sa dnes nezačalo pre neprítomnosť advokáta Tomáša Kuláka. Samosudca tak dnešné pojednávanie odročil. Ten sa ospravedlnil pre práceneschopnosť s tým, že trvá na svojej osobnej účasti na pojednávaní. Neprítomní zo zdravotných dôvodov boli aj dvaja z obhajcov.

Špecializovaný trestný súd už v máji 2022 uložil konkurznému právnikovi Zoroslavovi Kollárovi peňažný trest 70-tisíc eur. Stalo sa tak v rámci schválenia dohody o vine a treste medzi prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry a obvineným z trestných činov nepriamej korupcie a podplácania. Odsúdený vtedy pre médiá uviedol, že rozhodnutie priznať sa bolo jeho osobnou voľbou. „Opísal som skutky tak, ako sa stali,“ povedal a odmietol, že by bol kajúcnikom. „Nikoho som neudal,“ doplnil. Zároveň dodal, že má finančné prostriedky na zaplatenie peňažného trestu.

Zoroslav Kollár Čítajte viac NAKA navrhla obžalovať konkurzného právnika Zoroslava Kollára

Právnik a podnikateľ sa orgánom činným v trestnom konaní priznal, že v auguste 2020 poskytol úplatok, aby zabezpečil, že nebude predmetom rozpracovania Slovenskou informačnou službou (SIS). Odovzdanie finančnej čiastky 40-tisíc eur sprostredkoval bývalý šéf daňových kriminalistov Ľudovít Makó. Bývalý riaditeľ SIS Vladimír Pčolinský prijatie úplatku odmieta.

Ďalší skutok, v ktorom Kollár priznal vinu, je sprostredkovanie úplatku za krytie nelegálnej výroby cigariet od Tomáša Rajeckého, blízkeho skupine piťovcov, pre Makóa. Skutok sa stal v roku 2019, pričom Rajecký poskytol finančnú čiastku 300-tisíc eur.

debata chyba
Viac na túto tému: #korupcia #Zoroslav Kollár #Špecializovaný trestný súd v Pezinku