Šéf NAKA Daňko končí, Solák mu neumožní ani pokračovanie v zbore

Riaditeľ Národnej kriminálnej agentúry NAKA Ľubomír Daňko končí nielen na svojom poste, ale aj v policajnom zbore.

18.12.2023 12:31 , aktualizované: 17:04
daňko Foto: ,
Ľubomír Daňko počas tlačovej konferencie Policajného zboru SR na tému Príprava vraždy policajta 16. augusta 2023 v Bratislave.
debata (263)

Informoval o tom Denník N s tým, že po 25 rokoch v polícii ide do výsluhového dôchodku. Dôvodom má byť to, že mu nový policajný prezident Ľubomír Solák neumožnil pokračovať aspoň ako radový vyšetrovateľ NAKA.

Podľa denníka dostal Daňko rozkaz od Soláka, že končí k 31. decembru. V práci bude do stredy, aby odovzdal agendu, a potom si dočerpá dovolenku. Vo funkciách končia aj dvaja Daňkovi zástupcovia.

„Diskusia o možnom zotrvaní pána Daňka v Policajnom zbore bola dôverná, rozhodnutie odísť do výsluhového dôchodku bolo prezidentom Policajného zboru akceptované,“ skonštatoval odbor komunikácie a prevencie Prezídia PZ. Kto by mal následne tento post zastávať, nie je v súčasnosti ešte známe. „O obsadení pozície riaditeľa NAKA ešte nadriadený nerozhodol,“ doplnili z odboru.

Daňko bol blízkym spolupracovníkom bývalého policajného prezidenta Štefana Hamrana, ktorý vo funkcii skončil na konci októbra.

Hamran o Zurianovi a jeho menovaní na post šéfa inšpekcie
Video

Solák ešte na konci novembra deklaroval, že nebude robiť vo funkcii žiadne politické vyhlásenia. Na otázku o Daňkovi vtedy povedal, že keď sa po nariadenej dovolenke vráti Daňko do práce, budú sa rozprávať o jeho ďalšom pôsobení.

Policajný prezident Solák podľa denníka ešte 5. decembra stiahol Ľubomíra Daňka na jeden deň z dovolenky, ktorú mu nariadili až do 17. decembra. „Zavolal si ho na pohovor, aby mu oznámil, že s ním neráta," uviedol denník. Zároveň pripomenul, že po Daňkovi zastáva pozíciu riaditeľa NAKA Milan Jonis, ktorého poveril touto funkciou ešte dočasný policajný prezident Rastislav Polakovič.

mikulec Čítajte viac Mikulec: NAKA má nové nariadenia, jej šéf bude vopred vedieť o krokoch vyšetrovateľov

Ľubomír Daňko bol šéfom NAKA od januára 2022, policajný exprezident Štefan Hamran ho vymenoval súčasne s viceprezidentmi Brankom Kiššom a Damiánom Imrem. „Táto zostava môže produkovať výsledky, na ktoré naša spoločnosť dlhé roky čaká,“ uviedol šéf polície na adresu nového vedenia. Daňka označil Hamran za odchovanca Úradu boja proti organizovanej kriminalite a NAKA. Bol policajným vyšetrovateľom, pracoval ako vedúci tímu v prípade Očistec, ktorý je jednou z najcitlivejších káuz pre Smer a na budúci rok by v nej mali začať súdiť pre podozrenia zo zneužívania polície aj poslanca Smeru, bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara.

Ešte koncom októbra vypovedal Daňko aj ako svedok na hlavnom pojednávaní v úplatkárskej kauze bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika. Daňko bol v tejto veci vyšetrovateľom v prípravnom konaní a vypovedať prišiel na návrh prokurátora s tým, že aj sám požiadal súd o podanie svedeckej výpovede. Kováčik vinu popiera, zastáva sa ho premiér Robert Fico.

Dušana Kováčika zo súdu hneď odviedli do väzenia
Video

Daňko bol blízkym spolupracovníkom bývalého policajného prezidenta Štefana Hamrana, ktorý vo funkcii skončil na konci októbra. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok odvolal Hamrana deň po tom, ako prevzal rezort od úradníckeho premiéra Ľudovíta Ódora. Nový minister siahol aj na Hamranových spolupracovníkov. Na základe organizačného opatrenia od 1. novembra zrušil funkcie viceprezidentov policajného zboru.

Damián Imre a Branko Kišš, ktorí sa často objavovali na tlačovkách po boku Hamrana, tak skončili a preložili ich na iné funkcie. Mestský súd Bratislava IV začiatkom novembra rozhodol, že oba rozkazy boli neplatné, keďže minister predtým nepožiadal o súhlas Úrad na ochranu oznamovateľov. Kišš bol totiž od polovice októbra chráneným oznamovateľom a za krokom ministra vnútra vidí odvetu voči jeho osobe, ktorá ho mala v konečnom dôsledku „motivovať“ podať výpoveď.

tibor gašpar Čítajte viac Otázka, či bude Tibor Gašpar šéfom SIS, podľa neho nie je na stole
263 debata chyba
Viac na túto tému: #NAKA #Ľubomír Daňko #Ľubomír Solák