Chrípka naberá pred Vianocami na sile, pribudlo aj prípadov ARO

Chorobnosť na akútne respiračné ochorenia (ARO) v 50. kalendárnom týždni stúpla o 12,9 percenta. Zvýšila sa tiež chorobnosť na chrípku a chrípke podobné ochorenia (CHPO), a to o 21,2 percenta. Informovali zo sekcie epidemiológie a pripravenosti na pandémie Úradu verejného zdravotníctva.

18.12.2023 14:14
debata
Choroba bez príznakov zabíja mladých. Lekári ich volajú na skríning
Video

Epidemiológovia počas týždňa zaznamenali 61 436 prípadov ARO. Najvyššiu chorobnosť zaznamenali v Nitrianskom kraji, najnižšiu v Trenčianskom kraji. Ochorenia sa vyskytli najčastejšie vo vekovej skupine detí do piatich rokov. „Priebeh ochorení bol komplikovaný u 1 747 osôb, čo predstavuje 2,8 percenta zo všetkých ARO,“ priblížil úrad.

Ako chrípku a CHPO v 50. týždni nahlásili 8 035 ochorení, čo predstavuje 13,1 percenta z celkového počtu ARO. Najvyššia chorobnosť bola v Nitrianskom kraji, najnižšia v Košickom kraji. Najvyššia vekovo špecifická chorobnosť na CHPO bola vo vekovej skupine do piatich rokov.

covid Čítajte viac Covid má oveľa závažnejšie následky ako chrípka, hoci... ani tá nie je bez viny

V spomínanom období nahlásili jedny jasle, 55 materských škôl, 40 základných škôl a jedna stredná škola prerušenie výchovno-vzdelávacieho procesu.

Hlavný hygienik SR Ján Mikas v rámci prevencie apeluje dbať na opatrnosť. „Ak ste chorí, nechoďte do práce, školy, či do iných kolektívov a iných verejných priestorov,“ skonštatoval. Odporúča nárazové vetranie miestností, nosenie respirátora v spoločnosti väčšieho počtu cudzích ľudí, umývanie rúk aj dodržiavanie odstupu od ľudí s príznakmi ochorenia. „Dbajte na príjem vitamínov konzumáciou dostatočného množstva čerstvej zeleniny, ovocia a celozrnných obilnín. Odporúčame očkovanie proti COVID-19 a chrípke, predovšetkým rizikovým skupinám ľudí,“ uzavrel.

debata chyba
Viac na túto tému: #chrípka #Úrad verejného zdravotníctva #respiračné ochorenia