Chystáte sa v piatok na cesty? Pripravte sa na dopravné peklo

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) očakáva v predvianočnom období najväčší nápor na diaľniciach počas piatka 22. decembra. Predpokladá nárast dopravy o viac ako 40 percent. Vodičov preto prosí o zvýšenie pozornosti a ohľaduplnú a bezpečnú jazdu. TASR o tom informoval odbor komunikácie NDS.

19.12.2023 14:00 , aktualizované: 15:10
debata
Kaskadér? Otáčal sa do protismeru na R1
Video

„V porovnaní s bežným pracovným dňom očakávame nárast dopravy na výjazde z hlavného mesta (smer Žilina), na liptovskej D1, na vjazde do Prešova (v smere z Bratislavy) či na diaľnici D2 z Českej republiky, ale aj ťahu R1 v smere do Banskej Bystrice a na ťahu R2 v smere do Lučenca,“ priblížila NDS.

Pokračuje, že na diaľnici D1 v úseku Bratislava – Zlaté piesky – Bernolákovo by mal byť nárast o 33 percent. Na trase Ivachnová – Liptovský Mikuláš očakáva nárast o 43 percent. V úseku D1 Chminianska Nová Ves – Prešov – západ sa má počet áut zvýšiť o 28 percent. Nárast má byť aj hranici s Českom v úseku Kúty o 44 percent. Na diaľnici D3 predpokladajú nárast v úseku Žilina – Žilina – západ o 28 percent. NDS predpokladá nárast o 18 percent na trase R1 Trnava – Vlčkovce – sever a o 30 percent na R2 Mýtna – Lovinobaňa.

Pruh pre cyklistov na D1? Pani to po diaľnici zobrala skratkou
Video

„Rovnako treba počítať s nárastom počtu osobných a nákladných áut na diaľniciach aj po sviatkoch, avšak spiatočné cesty si môžu motoristi rozložiť do širšieho časového intervalu. Z tohto dôvodu predpokladáme, že v prvé januárové dni môže byť nárast dopravy na úrovni maximálne 20 percent,“ skonštatovala NDS.

Motoristom je počas vianočného obdobia k dispozícii posádka Diaľničnej patroly. K dispozícii nonstop – 24 hodín denne, sedem dní v týždni a má potrebnú výbavu. „Patrolu si privoláte buď prostredníctvom bezplatného čísla 0800 100 007, alebo ešte jednoduchšie – cez mobilnú aplikáciu ViaRest,“ uviedla NDS.

ÖBB / Vlak / Železnice / Čítajte viac Za vlak do a z Bratislavy zaplatíme cez sviatky dvakrát viac ako za letenky. Je to zvrátené

Vodičov upozornila, že pri jazde diaľnicou treba mať kúpenú elektronickú diaľničnú známku. Jazda po diaľnici bez známky je porušením zákona a môžu dostať pokutu.

25 posilových vlakov

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) posilní počas vianočných a novoročných sviatkov vlakovú dopravu o 25 vlakov. Zvýšia tiež kapacitu InterCity (IC) vlakov o 42 vozňov. V utorok o tom informoval hovorca ZSSK Dominik Drevický s tým, že priemerná obsadenosť najvyťaženejších vlakov počas sviatkov je už teraz približne 83 %.

Posilové vlaky začnú jazdiť od stredy 20. decembra. Celkovo ZSSK pridá 25 vlakov, z toho päť expresných a 20 rýchlikov. „Situáciu budeme v priebehu dní monitorovať, ak to bude potrebné, vieme dopravu ešte posilniť," uviedol generálny riaditeľ ZSSK Peter Helexa.

V sviatočnom období bude posilnených aj 24 IC vlakov o 42 vozňov. ZSSK posilní aj vybrané medzištátne rýchliky Zakarpatia na linke Košice – Mukačevo a späť. V dňoch od 20. do 23. decembra, od 26. do 30. decembra a 2. až 14. januára budú tieto vlaky posilnené o jeden vozeň. Záujem o cestovanie vlakom pred Vianocami a v čase sviatkov je veľký. Podľa ZSSK je obsadenosť najviac využívaných vlakov už teraz približne 83 %.

debata chyba
Viac na túto tému: #doprava #Národná diaľničná spoločnosť