Malé, digitálne, profesionálne. Danko chce cez nový rezort naliať viac peňazí do športu i cestovného ruchu

Nové ministerstvo cestovného ruchu a športu by malo prebrať úradníkov z jednotlivých rezortov, personálny nárast sa nepredpokladá. Podpredseda parlamentu a predseda SNS Andrej Danko to uviedol v utorok. Podporu ministerstvu vyjadrili aj zástupcovia športových zväzov.

19.12.2023 14:00
debata (6)
Andrej Danko o novom ministerstve cestovného ruchu a športu
Video

Avizuje zvýšenie financií pre športové zväzy a Fondu na podporu športu, ale aj vznik fondu na podporu cestovného ruchu. Odmieta, že nové ministerstvo má byť miestom na zamestnávanie funkcionárov SNS.

„Snažíme sa, aby od prvého januára historicky športové zväzy dostali o 20 percent viac finančných prostriedkov, čo je zhruba 20 miliónov. Ďalších 30 miliónov pôjde na zdvihnutie podpory Fondu na podporu športu. (…) To sú peniaze z hazardu,“ priblížil Danko s tým, že preto je dôležitý kompetenčný zákon aj štátny rozpočet.

Do pripravovaného fondu na podporu cestovného ruchu by malo smerovať ďalších 30 miliónov eur. „Komunikujeme so zástupcami cestovného ruchu, hotelierov, aby v tom fonde peniaze opäť rozdeľovali stavovské organizácie,“ načrtol.

Danko verí, že ľudia o pár rokov existenciu nového ministerstva ocenia. Malo by podľa neho napríklad plánovať medzinárodné podujatia. „Každé športové podujatie je predsa veľkým efektom aj v rovine ubytovania a asi len hlúpy človek si môže myslieť, že cestovný ruch nie je budúcnosť,“ podotkol. Nový rezort by mohol tiež podľa neho nasmerovať ďalšie projekty na cestovný ruch. Pod rezortom má fungovať aj národná lotériová spoločnosť Tipos.

Splnomocnenec vlády pre cestovný ruch a šport Dušan Keketi, ktorý by mal novému ministerstvu šéfovať, potvrdil prípravu malého digitalizovaného ministerstva plného profesionálov. „Verím, že po týchto peripetiách v parlamente stíhame ten termín prvého januára, ale pripravujeme sa aj na iné varianty,“ uviedol.

Ján Krišanda, budúci štátny tajomník rezortu, zdôraznil, že celá športová obec zriadenie ministerstva víta. „Je to naozaj v prospech celého slovenského športu a celého Slovenska,“ dodal.

O novele kompetenčného zákona, ktorou sa má nové ministerstvo zriadiť, sa momentálne rokuje v Národnej rade SR.

Stanovisko zástupcov športovej obce k spochybňovaniu vytvorenia ministerstva športu a cestovného ruchu

Zástupcovia športovej obce na čele so strešnou organizáciou slovenského športu – Slovenským olympijským a športovým výborom – v máji jednomyseľne prijali Deklaráciu slovenského športu. V tomto dokumente definovali svoje požiadavky smerom k politickým stranám, pričom na prvom mieste bolo:

“Upraviť kompetenčné zaradenie športu v rámci systému najvyšších exekutívnych orgánov štátu tak, aby sa potvrdil a zvýraznil jeho univerzálny charakter. Šport nemá byť nechceným príveskom akéhokoľvek rezortu, má byť spravovaný orgánom, pre ktorý bude jednou z najhlavnejších priorít.”

V septembri tohto roku sa v Poprade uskutočnila konferencia Šport a spoločnosť, na ktorej zástupcovia najdôležitejších politických síl uchádzajúcich sa o hlasy vo voľbách do NR SR dostali možnosť prezentovať svoje predstavy týkajúce sa športu. Vo viacerých z nich bolo vytvorenie ministerstva športu (aj v spojení s iným rezortom) relevantnou alternatívou – a to aj u politického subjektu, ktorý je v súčasnosti v opozícii.

Športová obec už viackrát a na rôznych fórach zdôraznila, že víta vznik nového Ministerstva športu a cestovného ruchu ako výsledok dlhodobej snahy dostať šport v rámci spoločnosti a jej riadenia na úrovni štátu na to miesto, aké mu právom prináleží. Bude mu prináležať bez ohľadu na to, kto je v akomkoľvek čase vo vládnej koalícii a kto je v opozícii. Odmietame spochybňovanie jeho vytvorenia a konštatujeme, že vychádza z programového vyhlásenia vlády SR schváleného Národnou radou SR. S údivom a poľutovaním konštatujeme, že v rozprave odznelo na margo športu, jeho postavenia a významu v slovenskej spoločnosti nemálo chybných, manipulatívnych a dehonestujúcich vyjadrení.

Sme pripravení pomôcť novovznikajúcemu ministerstvu svojimi odbornými poznatkami a skúsenosťami, ktoré vychádzajú z dlhoročných nielen vlastných ale aj medzinárodných skúseností. Našim spoločným cieľom bude využiť historickú šancu, ktorá sa pre slovenský šport už nemusí opakovať.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #SNS #Andrej Danko #ministerstvo cestovného ruchu a športu