Ak zákonodarca pristúpi k zrušeniu ÚŠP, generálny prokurátor SR Maroš Žilinka využije zákonné oprávnenie, „na základe ktorého určí, že vo veciach, v ktorých ku dňu zrušenia ÚŠP konal ŠTS, až do právoplatného skončenia konania, ak tomu nebudú brániť objektívne dôvody (napr. skončenie služobného pomeru prokurátora), budú zásadne konať súčasní prokurátori ÚŠP“.
Rovnaký princíp uplatní generálny prokurátor aj v trestných veciach, v ktorých došlo k skončeniu vyšetrovania a špeciálnej prokuratúre bol predložený návrh na podanie obžaloby alebo na iné rozhodnutie. „V tejto súvislosti aj s poukazom na zákonný zákaz, tzv. negatívnych pokynov zo strany nadriadeného prokurátora, generálny prokurátor SR vylučuje akékoľvek špekulácie o možnom nežiaducom zasahovaní do trestných vecí,“ priblížila hovorkyňa.
Príprava implementácie navrhovaných zmien, pre prípad ich schválenia Národnou radou SR, je úlohou pracovnej skupiny, ktorú generálny prokurátor SR zriadil. „Členmi pracovnej skupiny sú námestníci generálneho prokurátora (vrátane špeciálneho prokurátora), európsky delegovaný prokurátor, krajskí prokurátori, ako aj zástupcovia dotknutých organizačných zložiek Generálnej prokuratúry SR,“ doplnila hovorkyňa.
Čítajte viac Žiadnych 30 nálezov. Ústavný súd sa postavil na stranu ÚŠP, skonštatoval LipšicVláda v rámci reformy Trestného zákona schválila aj legislatívny návrh na zrušenie ÚŠP. Parlamentu predložila zámer na prerokovanie tejto novely v skrátenom legislatívnom konaní.