Taraba dal popradskej firme vianočný darček. Vrt v Lomnici sa posudzovať nebude

Minister životného prostredia Tomáš Taraba zrušil rozhodnutie rezortu z júla 2022, ktorým vtedy nariadil posúdenie zámeru na realizáciu geologického vrtu v Tatranskej Lomnici vo Vysokých Tatrách v procese EIA.

21.12.2023 11:11
geotermálny vrt Foto: ,
Vo Veľkej Lomnici sa realizoval geotermálny vrt aj v rokoch 2005 a 2006. Dosiahol hĺbku 2100 metrov. Na snímke v pozadí vpravo Lomnický štít a Kežmarský štít, vľavo Prostredný hrot
debata (33)
Žiarivé vrchy Západných Tatier ako z katalógu. Zasnežené vrcholky dotvárajú ich krásu
Video

Upozornil na to na sociálnej sieti niekdajší štátny tajomník rezortu Michal Kiča. Ako sa uvádza v rozhodnutí z 15. decembra, minister tak urobil podľa zákona o správnom konaní a na návrh osobitnej komisie pre konanie vo veciach rozkladov v rámci posudzovania vplyvov na životné prostredie, na základe rozkladu, ktorý podala obchodná spoločnosť stojaca za zámerom.

Ministerstvo životného prostredia ešte za vedenia Jána Budaja v roku 2022 rozhodlo v rámci mimoodvolacieho konania, že prieskumný vrt pre geotermálne vody v Lomnici sa bude posudzovať podľa zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie. Hlavným dôvodom rozhodnutia bola vtedy lokalita samotného vrtu, ktorá sa nachádza na území Tatranského národného parku s tretím stupňom ochrany. Vtedajší minister Budaj ešte rok predtým nariadil preskúmanie zákonnosti postupu rozhodnutia Okresného úradu Poprad a Okresného úradu Prešov, v zmysle ktorých sa geotermálny vrt v Tatranskej Lomnici nemal posudzovať v procese EIA. Po komplexnom posúdení veci rezort dospel k záveru, že projekt musí prejsť kompletným procesom EIA, čiže vyhodnotením vplyvu navrhovanej činnosti na jednotlivé zložky životného prostredia. Rezort sa vtedy okrem iného obával, že by realizácia vrtu mohla viesť k prípadnému znečisteniu podzemných vôd a ku kontaminácii životného prostredia.

Denková Čítajte viac Proti politickej trafike u Tarabu sa postavili osobnosti, žiadajú zotrvanie šéfky banského múzea

Popradská spoločnosť chce v Tatranskej Lomnici realizovať hydrogeologický vrt do hĺbky 500 metrov. Overiť ním chce možnosť zachytenia termálnej vody s predpokladanou ložiskovou teplotou od 20 do 25 stupňov Celzia. Geotermálnu vodu plánuje využiť ako zdroj tepla v objekte Vila Széchényi. Vlna nevôle proti zámeru sa v Tatrách zdvihla v roku 2019, Tatranci vtedy proti nemu spisovali aj petíciu.

Agentúra SITA požiada o stanovisko ministerstvo životného prostredia.

Tomáš Taraba Čítajte viac Taraba obsadzuje pozície v rezorte straníckymi nominantmi. Kiča hovorí o groteske
33 debata chyba
Viac na túto tému: #Vysoké Tatry #ministerstvo životného prostredia #EIA #Tomáš Taraba