Čaputová: Slovensko brzdí nekultúrnosť. Zásadné zmeny si žiadajú dôkladnú analýzu a poctivú diskusiu

Jednou z najväčších bŕzd rozvoja Slovenska je nekultúrnosť, najmä v politike, a množstvo konfliktov v spoločnosti. Uviedla to prezidentka Zuzana Čaputová vo svojom poslednom novoročnom príhovore. Zároveň pripomenula, že voľbami sa nesmú meniť demokratické hodnoty.

01.01.2024 13:19
debata (504)
Novoročný príhovor prezidentky Zuzany Čaputovej
Video

Nekultúrnosť či konflikty sú podľa hlavy štátu pre mnohých prekážkou zotrvania na Slovensku či návratu domov. Poukazuje, že nevraživosť sa stáva sprievodným znakom verejného života a prelieva sa aj do bežných vzťahov. „Hrubosť, vulgárnosť a klamstvo nie sú prejavom sily, ale slabosti. Skutočná sila spočíva v pokoji a nadhľade. A tou najväčšou silou je schopnosť mať pod kontrolou samého seba,“ skonštatovala Čaputová.

prezidentka Zuzana Čaputová, novoročný príhovor 2024 Čítajte viac Novoročný príhovor prezidentky SR Zuzany Čaputovej - celé znenie

Pripomenula, že voľbami sa nevymieňa spoločnosť a nesmú sa meniť demokratické hodnoty, na ktorých je založená. „A ak je tu snaha o zásadné zmeny, tak nevyhnutne po dôkladnej analýze a poctivej diskusii. Pri budovaní našej štátnosti teda potrebujeme hodnotovú kontinuitu. Nielen deklarovanú, ale reálnu,“ tvrdí prezidentka.

Apeluje preto na ochranu a presadzovanie ústavných demokratických hodnôt. Ochraňovať by sa tiež mali inštitúcie, ktoré sú pre fungovanie demokracie potrebné. Ide podľa Čaputovej o orgány vymožiteľnosti práva, slobodné médiá či mimovládne organizácie.

„Robme tak aj naďalej s rešpektom a slušnosťou. Aby chuť bojovať nikomu nezatemnila myseľ a aby sa napokon sama bojovnosť nestala hlavným zmyslom nášho konania namiesto hodnôt, ktoré sme chceli chrániť,“ uviedla hlava štátu. Dodala, že budovanie a upevňovanie štátnosti je spoločnou povinnosťou.

Čaputová poukázala na aktívnych občanov a mimovládne organizácie, ktoré dlhodobo zabezpečujú funkcie v oblastiach sociálnej starostlivosti, vzdelávania, ochrany životného prostredia či pri presadzovaní práv menšín. Slováci sa tiež môžu spoľahnúť na samosprávy, ktoré podľa nej opäť potvrdili svoju životaschopnosť a profesionalitu a v meniacej sa dobe boli stabilizačným prvkom fungovania štátu.

Prezidentka vo svojom príhovore vyzvala aj na adresnú pomoc ľuďom, ktorí sa nie vlastnou vinou ocitli na pokraji prežitia. Zároveň apelovala na záujem o mladých ľudí. „Potrebujeme im vytvoriť bezpečné školské prostredie, zanechať im funkčný dôchodkový systém, udržateľné verejné financie a nenechať ich v neistote pri riešení klimatickej krízy,“ poznamenala Čaputová.

Ďalej povedala, že k atribútom demokracie patrí schopnosť vymieňať si názory a kultúrne komunikovať, rešpektovať iných ľudí hoci aj s odlišnými postojmi. „Potrebujeme jednoducho viac pravdy a lásky, nech to znie akokoľvek pateticky,“ podotkla prezidentka.

Všetci podľa nej potrebujú viac láskavosti a porozumenia v komunikácii, v interakciách, a to aj keď spolu nesúhlasia. „Ľudia nesmú cítiť ohrozenie, ale istotu a spolupatričnosť k svojej komunite, k svojmu okoliu, aby dokázali spájať svoje schopnosti a sily,“ doplnila.

504 debata chyba
Viac na túto tému: #novoročný príhovor #Zuzana Čaputová