Zároveň poslanci rozhodli aj o tom, že rozprava k tomuto bodu bude trvať 12 hodín. Navrhol to poslanec Rudolf Huliak (SNS), ktorý argumentoval, že k návrhu na skrátené legislatívne konanie, ako aj k samotnému zákonu sa už predtým rokovalo sedem dní.
Prezidentka mala výhrady k viacerým jeho ustanoveniam aj k legislatívnemu procesu. V rámci kompetenčného zákona malo od 1. januára vzniknúť aj nové Ministerstvo cestovného ruchu a športu SR.
Novelou sa má zriadiť nové Ministerstvo cestovného ruchu a športu SR. Vláda chce posilniť a zefektívniť využívanie verejných zdrojov a potenciálu v cestovnom ruchu, čo by malo významne podporiť rozpoznateľnosť značky Slovensko ako bezpečnej turistickej destinácie a vytvoriť v zahraničí priestor pre plynulý rast príjmov tohto sektora. Nové ministerstvo prevezme kompetencie v oblasti cestovného ruchu z Ministerstva dopravy SR a v oblasti športu z Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. K jeho úlohám bude patriť aj podpora a rozvoj kúpeľného cestovného ruchu a rozvoj cykloturistiky. Podpora cestovného ruchu je úzko previazaná s rozvojom regiónov Slovenska, malo by to prispieť k vyrovnávaniu rozdielov medzi nimi. Ministerstvo tiež bude podporovať kongresovú turistiku ako ďalší významný zdroj príjmov štátu a miest.
Čítajte viac Prezidentkino veto zabrzdí vznik nového ministerstva. SNS tvrdí, že rezort by priniesol štátu miliardyPoslanci ukončili stredajšie rokovanie debatou k návrhu na voľbu predsedu Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán. Pokračovať v diskusii majú vo štvrtok (11. 1.) od 9.00 h. Následne majú pokračovať v diskusii k návrhu na skrátené legislatívne konanie k novele Trestného zákona, o ktorom debatujú už od pondelka (8. 1.).
Vo štvrtok čaká poslancov aj tradičná hodina otázok.
Poslanci takisto rozhodli, že najbližšie sa bude o všetkých prerokovaných bodoch hlasovať až v utorok (16. 1.) o 11.00 h. Vtedy by mala byť aj tajná voľba predsedu štátnej volebnej komisie.
Čítajte viac Výbor odmietol Čaputovej výhrady: Plaváková už má podklad na Ústavný súd, Gašpar pri SIS účelové zmeny nevidíAko prvá v stredu vystúpila poslankyňa Tina Gažovičová (Progresívne Slovensko). Zdôraznila, že neexistujú podmienky na to, aby sa teraz narýchlo zrušila celá inštitúcia – teda Úrad špeciálnej prokuratúry. Dodala, že vláda tvrdí, že musí urýchlene zmeniť trestné sadzby, pretože sú neprimerané a odvoláva sa na infláciu. To podľa nej nie je dôvod narýchlo meniť zákon v skrátenom konaní.
„Som presvedčená, že predložili návrh do skráteného legislatívneho konania, aby obmedzili diskusiu a akúkoľvek kritiku, lebo vedeli, že tento návrh nebude populárny. Nikomu ani z ich voličov nepomôže, nezlepší kvalitu života pre nejakú významnú skupinu ľudí,“ vyhlásila s tým, že vládna koalícia chcela novelu presadiť z pozície moci.