O novele kompetenčného zákona začne parlament rokovať v piatok ráno

Predseda parlamentu Peter Pellegrini (Hlas) v mene troch poslaneckých klubov strán Smer, Hlas a SNS podal návrh na zaradenie vládnej novely kompetenčného zákona do programu aktuálnej 6. parlamentnej schôdze. Poslanci zaradenie bodu odsúhlasili. Zmeny v zákone boli schválené už v decembri uplynulého roku, avšak prezidentka Zuzana Čaputová úpravu nepodpísala a vrátila ju na opätovné prerokovanie do parlamentu. O novele kompetenčného zákona sa začne rokovať v piatok 12. januára o 9:00.

10.01.2024 09:41 , aktualizované: 20:20
debata (16)

Zároveň poslanci rozhodli aj o tom, že rozprava k tomuto bodu bude trvať 12 hodín. Navrhol to poslanec Rudolf Huliak (SNS), ktorý argumentoval, že k návrhu na skrátené legislatívne konanie, ako aj k samotnému zákonu sa už predtým rokovalo sedem dní.

Prezidentka mala výhrady k viacerým jeho ustanoveniam aj k legislatívnemu procesu. V rámci kompetenčného zákona malo od 1. januára vzniknúť aj nové Ministerstvo cestovného ruchu a športu SR.

Novelou sa má zriadiť nové Ministerstvo cestovného ruchu a športu SR. Vláda chce posilniť a zefektívniť využívanie verejných zdrojov a potenciálu v cestovnom ruchu, čo by malo významne podporiť rozpoznateľnosť značky Slovensko ako bezpečnej turistickej destinácie a vytvoriť v zahraničí priestor pre plynulý rast príjmov tohto sektora. Nové ministerstvo prevezme kompetencie v oblasti cestovného ruchu z Ministerstva dopravy SR a v oblasti športu z Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. K jeho úlohám bude patriť aj podpora a rozvoj kúpeľného cestovného ruchu a rozvoj cykloturistiky. Podpora cestovného ruchu je úzko previazaná s rozvojom regiónov Slovenska, malo by to prispieť k vyrovnávaniu rozdielov medzi nimi. Ministerstvo tiež bude podporovať kongresovú turistiku ako ďalší významný zdroj príjmov štátu a miest.

danko, čaputová Čítajte viac Prezidentkino veto zabrzdí vznik nového ministerstva. SNS tvrdí, že rezort by priniesol štátu miliardy

Poslanci ukončili stredajšie rokovanie debatou k návrhu na voľbu predsedu Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán. Pokračovať v diskusii majú vo štvrtok (11. 1.) od 9.00 h. Následne majú pokračovať v diskusii k návrhu na skrátené legislatívne konanie k novele Trestného zákona, o ktorom debatujú už od pondelka (8. 1.).

Vo štvrtok čaká poslancov aj tradičná hodina otázok.

Poslanci takisto rozhodli, že najbližšie sa bude o všetkých prerokovaných bodoch hlasovať až v utorok (16. 1.) o 11.00 h. Vtedy by mala byť aj tajná voľba predsedu štátnej volebnej komisie.

Tibor Gašpar, NR SR Čítajte viac Výbor odmietol Čaputovej výhrady: Plaváková už má podklad na Ústavný súd, Gašpar pri SIS účelové zmeny nevidí

Ako prvá v stredu vystúpila poslankyňa Tina Gažovičová (Progresívne Slovensko). Zdôraznila, že neexistujú podmienky na to, aby sa teraz narýchlo zrušila celá inštitúcia – teda Úrad špeciálnej prokuratúry. Dodala, že vláda tvrdí, že musí urýchlene zmeniť trestné sadzby, pretože sú neprimerané a odvoláva sa na infláciu. To podľa nej nie je dôvod narýchlo meniť zákon v skrátenom konaní.

Dlugošová: Vládne návrhy sú hrozbou pre oznamovateľov protispoločenskej činnosti
Video

„Som presvedčená, že predložili návrh do skráteného legislatívneho konania, aby obmedzili diskusiu a akúkoľvek kritiku, lebo vedeli, že tento návrh nebude populárny. Nikomu ani z ich voličov nepomôže, nezlepší kvalitu života pre nejakú významnú skupinu ľudí,“ vyhlásila s tým, že vládna koalícia chcela novelu presadiť z pozície moci.

16 debata chyba
Viac na túto tému: #NR SR #novela Trestného zákona