Premiér o rušení ÚŠP: Politika je o moci a toto je mocenské rozhodnutie, skrátené konanie nie je problém

Premiér Robert Fico spolu s kolegami na tlačovej konferencii po rokovaní vlády sústredil svoju pozornosť na rozpravu, ktorá aktuálne prebieha v parlamente. Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) sa podľa neho zruší a ide o politické rozhodnutie. Kritizoval dlhú rozpravu v parlamente, ktorá je príkladom toho, že o žiadne skrátené legislatívne konanie v skutočnosti nejde.

10.01.2024 14:00 , aktualizované: 16:47
debata (170)
Skrátené konanie nemá dosah na to, ako dlho sa bude o rušení ÚŠP rokovať, tvrdí premiér
Video
Zdroj: TASR

Politika je o moci

Premiér Fico sa dnes postavil pred novinárov spolu s ministrom spravodlivosti Borisom Suskom, ministrom obrany Robertom Kaliňákom, štátnymi tajomníkmi rezortu spravodlivosti Pavlom Gašparom a Milanom Hodásom, poslancom Smeru Tiborom Gašparom a dvoma advokátmi – Marekom Parom a Dávidom Lindtnerom. Témou tlačovej konferencie bolo „prečo tak Matovič a celá opozícia kričia za záchranu Lipšica“.

Premiér Fico ku kúpe svojho bytu v Bratislave
Video
Zdroj: TASR

„Politika je o moci a toto je mocenské rozhodnutie,“ povedal Fico k rušeniu špeciálnej prokuratúry. Generálna prokuratúra podľa neho dokáže „bez akýchkoľvek ťažkostí“ prebrať agendu špeciálnej a zabezpečiť kontinuitu.

Na rušení ÚŠP premiér stále trvá, vo funkčnosti ponechajú iba Špecializovaný trestný súd. „Máme k dispozícii všetky odborné podklady, ktoré potvrdzujú, že Generálna prokuratúra ako taká bez akýchkoľvek ťažkostí vie prebrať agendu ÚŠP a zabezpečiť kontinuitu, pokiaľ ide o vyšetrovanie týchto vecí,“ podotkol Fico.

Predseda vlády Robert Fico sa spolu s... Foto: Pravda, Ivan Majerský
Robert Fico, Gašpar, Kaliňák, para, kaliňák, lindtner, boris susko Predseda vlády Robert Fico sa spolu s ministrami a štátnymi tajomníkmi vyjadril k aktuálnej rozprave, ktorá prebieha v parlamente.

Postavenie špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica považuje za neudržateľné. Lipšic podľa Fica nedáva žiadnu záruku toho, že ÚŠP bude pracovať profesionálne a nestranne. „Je to inštitúcia, ktorá nemá nad sebou žiadneho nadriadeného, už to pochopte,“ komentoval Tibor Gašpar.

Matovič mal optimalizovať dane, ÚŠP vraj nekonalo

Okrem toho poslanec Smeru čítal na tlačovej besede z výpovede spolupracujúceho obvineného – tzv. kajúcnika – Ľudovíta Makóa a tiež z sms správ neznámej osoby, ktoré majú naznačovať, že si Igor Matovič (hnutie Slovensko) v minulosti optimalizoval dane a mal spáchať niekoľko daňových podvodov.

Susko trvá na dôvodnosti znižovania trestných sadzieb i zrýchlenom režime
Video
Zdroj: TASR/Martina Kriková

„V skutočnostiach súvisiacich so spoločnosťou Regionpress sme narazili aj na dámu, ktorá bola blízkou spolupracovníčkou pána Matoviča, ako aj jednou z manažérok spoločnosti Regionpress, ktorá prostredníctvom spoločnosti optimalizovala daňové povinnosti týchto spoločností prostredníctvom rôznych fiktívnych reťazcov smerom na Cyprus a Rakúsko,“ citoval Gašpar.

Regionpress podľa neho pravdepodobne optimalizoval dane v rozsahu 11,3 milióna eur. Gašpar tvrdí, že konkrétnymi informáciami o podozreniach z daňovej trestnej činnosti disponoval aj ÚŠP. Fico s Gašparom skonštatovali, že ÚŠP mal k dispozícii informácie k podozreniam voči opozičnému poslancovi Matovičovi a jeho manželke a nekonal. Fico bol s Gašparom a Kaliňákom obvinený v kauze Súmrak z vyzradenia daňového tajomstva Matoviča a exprezidenta Andreja Kisku. Generálna prokuratúra potom stíhanie zrušila cez paragraf 363.

Historická a nevídaná doba prerokovania

Skrátené legislatívne konanie nemá podľa neho žiadny dosah na to, ako dlho sa bude o návrhu zrušenia ÚŠP rokovať. Predseda vlády to uviedol s tým, že ide o najvýznamnejšiu pripomienku. „Tento argument úplne odpadá a my budeme veľmi slobodne komunikovať s predstaviteľmi Európskej komisie, že taká doba prerokovania je na Slovensku historická, nevídaná, a preto nie je žiadny dôvod brať na zreteľ tento argument, že sa o ňom rokuje krátko alebo v nejakom zrýchlenom konaní,“ skonštatoval Fico.

Tibor Gašpar, NR SR Čítajte viac Výbor odmietol Čaputovej výhrady: Plaváková už má podklad na Ústavný súd, Gašpar pri SIS účelové zmeny nevidí

Dodal, že v parlamente budú svedkami stoviek vystúpení a tisícov faktických pripomienok. Predpokladá, že sa o návrhu bude rokovať do marca. Zákon o rušení ÚŠP je podľa Fica široko diskutovaný v médiách, odborne aj laicky. „Ukážte mi niekto nejaký zákon v histórii SR, ktorý by bol takto široko diskutovaný,“ povedal.

Fica prekvapuje, že sa Progresívne Slovensko a KDH pridali v boji za záchranu špeciálnej prokuratúry „na stranu Igora Matoviča“. Premiér tvrdí, že práve Matovičovo hnutie potrebuje mať špeciálnu prokuratúru a Lipšica na jej čele, aby pokračovali „v kriminalizácii vládnej koalície“.

ÚŠP: Prokurátori konajú bez akejkoľvek politickej preferencie

Podľa Úradu špeciálnej prokuratúry zazneli na tlačovke Smeru viaceré zavádzajúce a nepresné informácie. „Prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry GP SR konajú vo svojich trestných prípadoch bez akejkoľvek politickej preferencie, bez ovplyvňovania, čoho jasným dôkazom sú okrem iného aj viaceré prípady, ktoré sa týkali aj bývalých vlád, ktoré vykonávali mandát v rokoch 2020 až 2023,“ uvádza sa v stanovisku špeciálnej prokuratúry.

Prokurátori ÚŠP sa preto dôrazne ohradzujú voči „nepodloženým a zavádzajúcim vyjadreniam verejne činných osôb, že konajú podľa vôle alebo pokynov konkrétnych politických predstaviteľov“.

Ohľadom obvinení premiéra Roberta Fica a poslanca parlamentu Tibora Gašpara, že ÚŠP mal k dispozícii informácie o podozreniach voči Matovičovi a jeho manželke a nekonal, prokurátora uvádza, že predmetné trestné oznámenie bolo postúpené vyšetrovateľom NAKA, pričom informácie v ňom „neboli oboznámené v celom rozsahu, pričom je nevyhnutné dôsledne vyhodnocovať aké informácie podávateľ oznámenia podáva, ako ich získal, či bol priamym svedkom skutku, alebo len reprodukuje to, o čom sa dozvedel pri výkone svojej verejnej funkcie“.

Úrad špeciálnej prokuratúry tiež pripomenul, že „uvedená daňová vec už bola predmetom trestného konania, ale i preverovania zo strany finančnej správy, ale i Kriminálneho úradu finančnej správy, pričom je verejne známe, že výsledok trestného konania bol taký, že trestné stíhanie bolo zastavené z dôvodu premlčania“. Záverom doplnil, že predmetné podozrenia ani neboli vo vecnej príslušnosti úradu.

Matovič avizuje trestné oznámenie

Igor Matovič odmietol, že by on a jeho rodina spáchali daňové podvody. Na tlačovej konferencii vyhlásil, že jeho rodina platila dane a odvody vždy vzorovo. Odmieta útoky na jeho manželku. Predstavitelia vládnej koalície si podľa neho vymýšľajú. Avizuje preto trestné oznámenie.

Matovičov kolega, poslanec Gábor Grendel zároveň vyhlásil, že minister spravodlivosti Boris Susko (Smer) pri obhajovaní novely Trestného zákona klame. „Tvrdí, že treba zmeniť Trestný zákon preto, aby sudcovia mohli udeľovať aj miernejšie tresty,“ skonštatoval s tým, že sudcovia takú možnosť majú aj dnes. Reagoval aj na tvrdenia, že trestné sadzby pri korupčných a majetkových trestných činoch sú neprimerané a treba ich zmierniť. „Lenže presne opak je pravdou,“ povedal s tým, že ak zákon prejde, tresty budú neprimerané, pretože za ukradnutie auta či bytu bude páchateľom hroziť už len podmienečný symbolický trest.

Grendel tiež odmietol Ficove tvrdenia o záchrane špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica. Za tri dni diskusie o novele nikto z opozície podľa neho nekričal, aby koalícia neodvolala Lipšica z funkcie. Práve naopak, aj poslanci vyzvali koalíciu, aby ho odvolala, ak to má zachovať Úrad špeciálnej prokuratúry. „Vládnej koalícii ide len a len o to, aby zabezpečili beztrestnosť pre svojich trestne stíhaných kolegov, všetko ostatné sú len nepravdivé omáčky,“ povedal.

© Autorské práva vyhradené

170 debata chyba
Viac na túto tému: #Robert Fico #Úrad špeciálnej prokuratúry #Boris Susko