Po ÚŠP je na rade NAKA. Bude sa rušiť? Šutaj Eštok má niekoľko verzií, Fico už nič neskrýva

Najprv vláda vyrieši Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), ktorý sa podľa predstaviteľov koalície spreneveril svojmu poslaniu, potom príde na rad Národná kriminálna agentúra (NAKA). Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok v stredu po rokovaní vlády potvrdil, že NAKA sa bude reorganizovať. Zatiaľ prebieha len pracovná debata a na stole je niekoľko možností, ako to môže vyzerať. Pripustil, že je možné aj zrušenie útvaru, ktorý zaviedla druhá jednofarebná vláda Roberta Fica. Opozičná SaS chce zvolať mimoriadny výbor.

11.01.2024 05:55 , aktualizované: 11:56
Matúš Šutaj Eštok, Robert Fico, ministerstvo... Foto:
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok a premiér Robert Fico
debata (167)

Podľa odborníkov síce môže byť reorganizácia za istých podmienok vhodná, no zámerom šéfa rezortu vnútra je pokračovať v už začatom „očistnom“ procese a zachrániť kategóriu „našich ľudí“.

SaS zvolá mimoriadny výbor, dôvodom je reorganizácia NAKA
Video
Zdroj: TV Pravda

Šutaj Eštok po rokovaní vlády uviedol, že garantuje, že všetky závažné kriminálne činy sa budú prešetrovať, či už na NAKA, alebo inom útvare. „Ani jedno trestné stíhanie, ani jedna živá vec, ktorú dnes NAKA rieši, nebude zametená pod koberec a všetko sa prešetrí,“ sľubuje minister vnútra.

Ruší sa ÚŠP, poriadok musí byť aj na NAKA

„A aj do budúcnosti sa budú prešetrovať najzávažnejšie kriminálne činy a bude tu úzko špecializovaný útvar, ktorý bude riešiť túto najzávažnejšiu trestnú činnosť,“ vyhlásil. Z NAKA je podľa ministra dnes „obrovský moloch“ s takmer 700 zamestnancami, pričom začínala s 200 pracovníkmi. „Sedemsto policajtov je dnes na NAKA a my máme reálne problémy, aby sme na obvodných oddeleniach postavili hliadku,“ zdôvodnil potrebu zmien.

Robert Fico, Gašpar, Kaliňák, para, kaliňák, lindtner, boris susko Čítajte viac Premiér o rušení ÚŠP: Politika je o moci a toto je mocenské rozhodnutie, skrátené konanie nie je problém

Ďalším dôvodom reorganizácie je plánované zrušenie ÚŠP. „Úrad špeciálnej prokuratúry sa spreneveril svojmu poslaniu. Za bývalej vlády to nebola len opozícia, ale aj SIS, ktorá upozorňovala, že v rámci špeciálnej prokuratúry a NAKA pracuje „skupinka“ ľudí, ktorá bola podozrivá z politicky motivovaného a nezákonného vyšetrovania,“ odôvodňoval.

Fico: Politika je o moci, Lipšic je na inom brehu ako my v Smere
Video
Zdroj: TAST/Jakub Popelka

Pravda oslovila koaličné strany Smer, SNS a Hlas s otázkami, či o návrhu rokovali na koaličnej rade a či by podporili reorganizáciu alebo zrušenie NAKA. Strana Hlas, ktorej nominant zmenu navrhuje, uviedla, že ide o kompetenciu ministra Šutaja Eštoka.

„Organizačné otázky ministerstva vnútra i polície sú v kompetencii ministra vnútra, ktorý ich rieši tak, aby hlavnou prioritou rezortu bola väčšia bezpečnosť ľudí na Slovensku,“ reagovala pre Pravdu hovorkyňa strany Patrícia Medveď Macíková. Smer a SNS zatiaľ neodpovedali.

SaS bude iniciovať mimoriadny výbor

Poslanec opozičnej strany SaS Juraj Krúpa uviedol, že nielen rušenie ÚŠP, ale aj úvahy o reorganizácii či dokonca rušení NAKA ukazujú rozklad právneho štátu a demokracie. „Tak ako rušia ÚŠP, tak rušia aj NAKA, ktorá vyšetruje organizovaný zločin,“ uviedol. Plánuje preto požiadať o zvolanie mimoriadneho zasadnutia branno-bezpečnostného výboru.

SaS zvolá mimoriadny výbor, dôvodom je reorganizácia NAKA
Video

Šutaj Eštok by mal svoje plány vysvetliť poslancom. „Myslím si, že to je tak závažná informácia, že by malo byť v záujme predsedu branno-bezpečnostného výboru, aby zvolal výbor a aby si zavolal ministra,“ skonštatoval Krúpa. Keďže však niečo takéto podľa Krúpu od predsedu výboru Tibora Gašpara (Smer) nie je možné očakávať, iniciatívu prebral on sám.

Podpisy na zvolanie výboru už vyzbieral. „Dúfam, že sa nestane to, ako sa deje doteraz, že ani jeden z kontrolných výborov Národnej rady SR nebol uznášaniaschopný, pretože ho ignorovala koalícia,“ poznamenal poslanec. Informácie o možných zmenách či zrušení NAKA považuje za závažné.

Juraj Krúpa a Mária Kolíková Foto: Ivan Majerský
Juraj Krúpa a Mária Kolíková Juraj Krúpa a Mária Kolíková

„Bohužiaľ, deje sa to, že blízke osoby tejto koalície sú stíhané za zločiny, ktoré súvisia s organizovaným zločinom, čo je zjavne na škodu celého Slovenska. Kvôli tomu sa tak zásadne mení celá trestná politika, že rezignujeme na boj s organizovaným zločinom,“ dodala poslankyňa SaS Mária Kolíková.

Poslanec Progresívneho Slovenska a bývalý policajný prezident Jaroslav Spišiak pre Pravdu uviedol, že ak minister Šutaj Eštok pristúpi k variantu zrušeniu NAKA, bude to „katastrofa s fatálnymi následkami pre celú spoločnosť“. „Nastane stav, z ktorého sa budeme spamätávať dlhé roky. Nielen politicky exponované kauzy, ale aj prípady organizovaných skupín, vrahov, teroristov alebo extrémistov nebudú pod dohľadom centrálneho orgánu, kde by pôsobili elitní profesionáli. Nastane chaos, bezprávie a ochrana vplyvných osôb,“ zhodnotil.

Poslanec NR SR Jaroslav Spišiak (Progresívne... Foto: SITA/AP, Jaroslav Novák
spišiak Poslanec NR SR Jaroslav Spišiak (Progresívne Slovensko) počas 6. schôdze parlamentu 19. decembra 2023.

Zrušenie by podľa neho z pohľadu vlády znamenalo zabezpečenie ochrany pre „zopár kamarátov, kvôli ktorým sa tu hazarduje s celou krajinou“. „Z pohľadu zvyšku Slovenska dôjde k zníženiu bezpečnosti. Malí kriminálnici, jednotlivci, ale hlavne medzinárodné organizované skupiny sa tu budú cítiť ako doma, keďže vo vyšetrovaní nastane chaos, o čo tejto koalícii ide,“ skonštatoval Spišiak.

Na margo prípadnej reorganizácie dodal, že nie je typ politika, ktorý by z princípu odmietal všetky vládne návrhy. „Bezpečnostné zložky sa musia vyvíjať, kráčať s dobou, nie som proti zmenám. Poďme však viesť riadnu odbornú, neunáhlenú debatu a nie hnať všetko do extrému len kvôli ochrane zopár osôb spriaznených s vládnymi stranami,“ hovorí bývalý policajný prezident.

Spišiak pripomína, že opozícia podnikla viacero krokov, vrátane odvolávania ministra vnútra, ktoré iniciovalo PS koncom minulého roka v súvislosti s postavením viacerých vyšetrovateľov mimo služby. „U ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka sa veľmi rýchlo ukázalo, že bude slúžiť ako čistič pre Roberta Fica. Avizované rušenie NAKA to iba opäť potvrdzuje. Zatiaľ k žiadne konkrétne rozhodnutie v tomto smere nespravil, ale ak tak urobí, určite budeme okamžite reagovať,“ dodal Spišiak.

Igor Matovič a Roman Mikulec Foto: Pravda, Ivan Majerský
parlament mikulec matovič Igor Matovič a Roman Mikulec

Bývalý minister vnútra Roman Mikulec (bývalé OĽaNO) hodnotí návrh ako nekompetentný. „Návrh nezohľadňuje bezpečnostnú situáciu na Slovensku, ale len osobné záujmy ministra vnútra a strany Smer. Jediným cieľom reorganizácie alebo zrušenia NAKA je zbaviť sa vyšetrovateľov, ktorí si dovolili vyšetrovať závažnú trestnú činnosť ľudí blízkych Smeru a Hlasu. A to napriek tomu, že im to samotný zákon prikazuje a umožňuje, keďže podľa platného zákona sú procesne samostatní,“ uviedol pre Pravdu Mikulec.

Pripomína, že NAKA vznikla za vlád Fica ako špecializovaný útvar. Za uplynulé tri roky podľa neho dokázala svoje opodstatnenie vyšetrením veľkého množstva káuz. „A to nie len tých s prepojením na politikov, ktoré mohli byť vyšetrené len vďaka skúsenostiam a špecializácii jej vyšetrovateľov. Aj Európska prokuratúra upozorňuje, že závažnú trestnú činnosť týkajúcu sa korupcie, ekonomickej a hospodárskej kriminality je možné vyšetrovať a vyšetriť len špecialistami, pričom túto špecializáciu nie je možné dosiahnuť na okresnej úrovni,“ dodal s tým, že v hnutí Slovensko sú za zachovanie ÚŠP, ale aj NAKA.

Fico len modifikoval Paškov výrok

Podľa politológa z Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave Jozefa Lenča nemala NAKA práve najlepšiu povesť ani v čase vlád Roberta Fica. „Jej renomé sa výrazne nezmenilo ani v ostatnom období. Istá miera reorganizácie tak má isto zmysel,“ myslí si. Na druhú stranu majú podľa neho snahy ministra Šutaja Eštoka zjavne iný cieľ, než zlepšenie práce NAKA. „Sú len pokračovaním ,očistného procesu‘, ktorý realizuje na ministerstve vnútra.

Predseda vlády Robert Fico sa spolu s... Foto: Pravda, Ivan Majerský
Robert Fico, Gašpar, Kaliňák, para, kaliňák, lindtner, boris susko Predseda vlády Robert Fico sa spolu s ministrami a štátnymi tajomníkmi vyjadril k aktuálnej rozprave, ktorá prebieha v parlamente.

Politológ z Ekonomickej univerzity v Bratislave Radoslav Štefančík hodnotí tento návrh veľmi negatívne a na reorganizáciu dôvod nevidí. „Mala byť mať rozviazané ruky a byť nezávislou inštitúciou na vôli a záujmoch ministra vnútra,“ uviedol. „Ak sa vládnej garnitúre nepodarilo vymeniť niekoľkých ľudí, zrušia zrejme celú organizáciu. Podobne ako s ÚŠP. Mali by si však uvedomiť, že ľudia nie sú padnutí na hlavu, nežerú seno a dajú vedieť o svojej nespokojnosti,“ uviedol.

Koniec koncov, aj predseda vlády Robert Fico dnes na tlačovej besede po rokovaní vlády jasne povedal, ako vláda pri podobných krokoch rozmýšľa. „Politika je o moci a toto je mocenské rozhodnutie,“ povedal Fico k rušeniu špeciálnej prokuratúry. „To je na tom to najhoršie. Že oni sa už vôbec nehanbia povedať, že je to pre ich ľudí a nič iné nejaké princípy právneho štátu im môžu byť ukradnuté,“ konštatuje Štefančík.

Tibor Gašpar, NR SR Čítajte viac Výbor odmietol Čaputovej výhrady: Plaváková už má podklad na Ústavný súd, Gašpar pri SIS účelové zmeny nevidí

Ficov stredajší výrok je podľa politológa Lenča akousi modifikáciou bonmotu Pavla Pašku „vyhraj voľby, môžeš všetko“. „Striktne sa ho držala aj predchádzajúca vládna koalícia. Ak sme v tom čase akceptovali očistu ako ospravedlnenie čistiek, dá sa ,akceptovať‘ aj toto protirečenie,“ myslí si.

Vládny valec tak pokračuje vo svojom ťažení. „V tomto smere by sa dal použiť bonmot, že minister Šutaj Eštok má zjavne rád protesty (lebo ich svojim konaním podnecuje) a nemá rád Petra Pellegriniho (lebo takto škodí jeho prezidentským ambíciam),“ hovorí Lenč. „Nemožno vylúčiť, že sa na stole majú policajti ešte mnoho trestných činov spred roka 2020, ktoré by bolo potrebné doriešiť a toto môže byť spôsob, ako zachrániť kategóriu „našich ľudí“,“ uviedol Štefančík.

Má tento krok nejaké opodstatnenie kvôli rušeniu ÚŠP? „Má. Cieľom je zrejme vysporiadať sa so všetkými, ktorí sa previnili v očiach Smeru a časti Hlasu – voči ich záujmom či ním samotným,“ dodal politológ z trnavskej univerzity. „Opodstatnenie má len kvôli skupine našich ľudí. Iné opodstatnenie v tom nevidím. Minister vnútra si myslí, že zákony tu budú platiť pre 99 percent ľudí, ale ten zvyšok, napojený na túto vládnu koalíciu, bude stáť nad všetkými zákonmi,“ dodáva Štefančík.

Národná kriminálna agentúra

  • NAKA je špecializovaný útvar Policajného zboru, ktorý vznikol 1. decembra 2012 spojením Úradu boja proti korupcii s Úradom boja proti organizovanej kriminalite a zaoberá sa najzávažnejšou organizovanou trestnou činnosťou. Cieľom zlúčenia malo byť zefektívnenie špeciálnej policajnej činnosti. V čase vzniku bol policajným prezidentom Tibor Gašpar. Riaditeľ agentúry je priamo podriadený policajnému prezidentovi, ktorým je od decembra minulého roka Ľubomír Solák.
  • Posledným riaditeľom NAKA bol od 11. januára 2022 plk. Ľubomír Daňko, bývalý šéf tímu Očistec. Daňko bol blízkym spolupracovníkom bývalého policajného prezidenta Štefana Hamrana a z vedenia NAKA odišiel do výsluhového dôchodku. Hamrana minister vnútra Matúš Šutaj Eštok odvolal z funkcie tri dni pred jeho plánovaným odchodom do civilu. Národnú kriminálnu agentúru v súčasnosti dočasne vedie pplk. Milan Jonis.

© Autorské práva vyhradené

167 debata chyba
Viac na túto tému: #NAKA #ÚŠP #Matúš Šutaj Eštok #Štvrtá Ficova vláda