ŠTS odsúdil na peňažný trest 700 eur muža, ktorý schvaľoval útok na Zámockej ulici

Samosudkyňa Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku odsúdila obžalovaného Jozefa B. za schvaľovanie útoku na Zámockej ulici v Bratislave na peňažný trest v sume 700 eur. V prípade jeho nezaplatenia by si musel odpykať náhradný mesačný trest väzenia. Rozhodnutie zatiaľ nie je právoplatné, prokurátor sa odvolal. Obžalovaný sa vzdal práva na podanie odvolania.

15.01.2024 09:58 , aktualizované: 13:05
debata (34)
VIDEO: Zbabelá poprava na Zámockej. Juraj K. vraždil od chrbta
Video

Obžalovaný na hlavnom pojednávaní priznal vinu a odmietol vypovedať. Súd vykonal z dôvodu pochybností o právnej kvalifikácii dokazovanie. Tá bola napokon zmenená z trestného činu niektorých foriem účasti na terorizme na prečin schvaľovania trestného činu.

Zhromaždenie a pochod na podporu LGBTI+ komunity Čítajte viac Kam sa posunulo vyšetrovanie útoku na Zámockej? Otcovi vraha vzali zbrojný preukaz, policajta vyhodili

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Matúš Harkabus považuje schvaľovanie útoku namiereného proti akejkoľvek menšine s cieľom zastrašiť obyvateľstvo za schvaľovanie terorizmu.

Zhromaždenie a pochod na podporu LGBTI+...
Zhromaždenie a pochod na podporu LGBTI+...
+8Zhromaždenie a pochod na podporu LGBTI+...

Trestný čin spáchaný voči inej menšine nie je podľa samosudkyne Renáty Greif Radovčičovej sám o sebe dôvodom na kvalifikovanie skutku ako teroristický útok. Doplnila, že v čase, keď obžalovaný zverejnil svoj komentár na sociálnej sieti, útok na Zámockej bol ešte vyšetrovaný ako úkladná vražda.

Prokurátor považuje aj naďalej konanie obžalovaného za schvaľovanie terorizmu. „Sudkyňa odôvodnila, prečo sa s týmto názorom nestotožňuje, a podľa môjho názoru sú dôvody pre opačný názor hodné preskúmania odvolacím súdom,“ povedal Harkabus.

VIDEO: Vinní sme všetci, streľba na Zámockej odráža aj našu spoločnosť. Je to ako časovaná bomba. V relácii Ide o nás hovorí psychológ Marek Madro.
Video

Na pondelkovom hlavnom pojednávaní čítali výpoveď obžalovaného z prípravného konania. „Ľutujem toho nebohého strelca, že nevystrieľal celý bar,“ uviedol Jozef B. na sociálnej sieti po útoku na Zámockej ulici.

Prípad vyšetrovali ako terorizmus. V centre Bratislavy na Zámockej ulici došlo 12. októbra 2022 pred podnikom, ktorý navštevuje najmä LGBTI+ komunita, k streľbe. Na mieste zomreli dvaja muži. Zranená bola jedna žena. Páchateľ z miesta činu ušiel. Polícia ho našla na druhý deň ráno mŕtveho, spáchal samovraždu.

34 debata chyba
Viac na túto tému: #streľba na Zámockej