Poslanci prelomili Čaputovej veto. Danko dostane nové ministerstvo, opozícia sa obráti na Ústavný súd

Poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok prelomili veto prezidentky Zuzany Čaputovej a opätovne schválili novelu tzv. kompetenčného zákona. Právna norma umožňuje zriadiť nové ministerstvo cestovného ruchu a športu. V novele posunuli účinnosť z 1. januára na 1. februára. Výhrady prezidentky parlament neakceptoval.

16.01.2024 10:15 , aktualizované: 17:42
debata (79)
Ústavnoprávny výbor k vrátenému kompetenčnému zákonu, koalícia odmietla pripomienky prezidentky
Video
Zdroj: TV NR SR

Líder Progresívneho Slovenska Michal Šimečka ešte pred hlasovaním uviedol, že veto bude zrejme prelomené a opozičné strany plánujú podať podnet na Ústavný súd.

Foto: Pravda, Ivan Majerský
veto, kompetenčný zákon, parlament, nr sr

Prezidentka vo štvrtok vystúpi v parlamente

Prezidentka Zuzana Čaputová mimoriadne vystúpi v pléne Národnej rady (NR) SR vo štvrtok (18. 1.) o 12.00 h. Hovoriť chce o svojich výhradách k novele Trestného zákona. Informoval o tom jej hovorca Martin Strižinec.

Hlava štátu ešte minulý týždeň odôvodnila svoj záujem vystúpiť pred poslancami tým, že v novele ide o závažné zmeny v trestnej politike štátu, ktorým nepredchádzal klasický legislatívny proces, teda pripomienkovanie, ani verejná odborná diskusia. Proces prijímania považuje za veľmi nevhodný. Výhrady má aj voči jednotlivým ustanoveniam.

Novelu zákona o organizácii činnosti vlády a organizácii ústrednej štátnej správy schválili poslanci ešte v decembri 2023. Rokovali o nej v skrátenom legislatívnom konaní. Začiatkom roka ju prezidentka parlamentu vrátila s viacerými výhradami.

Ministerstvo má posilniť a zefektívniť využívanie verejných zdrojov a potenciálu v cestovnom ruchu, jeho úlohou má byť aj podpora a rozvoj kúpeľného cestovného ruchu a rozvoj cykloturistiky. Z novely tiež vyplýva, že zakladateľská funkcia k národnej lotériovej spoločnosti a správa jej akcií vo vlastníctve SR prechádza z ministerstva financií na ministerstvo cestovného ruchu a športu.

Opoziční poslanci z SaS (zľava) Marián...
Predseda parlamentu Peter Pellegrini (Hlas)...
+3Andrej Danko (SNS) počas rokovania parlamentu.

Novela prináša aj zmeny vo výbere šéfa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) a predsedu Štatistického úradu (ŠÚ) SR. Časť výhrad prezidentky smerovala k týmto zmenám. Zákonodarca sa podľa prezidentky nevyrovnal s požiadavkou ústavy, podľa ktorej vyšších štátnych funkcionárov menuje prezident a štátnych funkcionárov vymenúva vláda.

SR Bratislava Parlament NRSR 6. Schôdza BAX Čítajte viac Kompetenčný zákon opäť v NR SR: Huliak vytiahol paragraf, poslanci majú 12 hodín. Čaputová obmedzenie kritizuje

Hlava štátu tiež namietala zaradenie Slovenskej informačnej služby (SIS) a Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) medzi ústredné orgány štátnej správy. Výhrady mala prezidentka aj k zmenám pri licenciách na obchodovanie so zbraňami a výrobkami obranného priemyslu, ktorých vydávanie by po novom bolo výhradne na stanovisku ministerstva obrany bez autorizácie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR a SIS. Podľa prezidentky to môže spôsobiť ohrozenie verejného záujmu.

Z novely vyplýva, že predsedu ŠÚ SR bude po novom vymenúvať a odvolávať vláda, nie prezident. Do zákona sa dopĺňa, že „predseda úradu pri výkone svojej pôsobnosti koná nezávisle od pokynov štátnych orgánov, orgánov územnej samosprávy, iných orgánov verejnej moci a od ďalších osôb“. Šéfa ÚDZS bude opäť menovať a odvolávať vláda na návrh ministra zdravotníctva. Doplnia sa aj dôvody na odvolanie. Novelou zákona sa tiež opätovne dopĺňajú medzi dôvody na odvolanie predsedu ÚDZS aj ďalšie závažné dôvody, ktorými je najmä konanie, ktoré vyvoláva alebo je spôsobilé vyvolať pochybnosti o osobnostných, morálnych alebo odborných predpokladoch na výkon jeho funkcie.

Skrátené konanie nemá dosah na to, ako dlho sa bude o rušení ÚŠP rokovať, tvrdí premiér
Video
Zdroj: TASR

Opozičné KDH v reakcii na prelomenie veta uviedlo, že koalícia pretlačila mimoriadne škodlivú novelu zákona pre Slovensko. Hnutie pripomenulo svoje výhrady k zásadnému oslabeniu nezávislých inštitúcií a ohrozenie demokracie na Slovensku, ktoré v novele vidia. „Preto podporíme opozičné podanie na Ústavný súd,“ uviedli kresťanskí demokrati.

Robert Fico, Gašpar, Kaliňák, para, kaliňák, lindtner, boris susko Čítajte viac Premiér o rušení ÚŠP: Politika je o moci a toto je mocenské rozhodnutie, skrátené konanie nie je problém

Nový rezort

  • Ministerstvo cestovného ruchu a športu má vzniknúť s cieľom posilniť a zefektívniť využívanie verejných zdrojov a potenciálu v cestovnom ruchu a významne podporiť rozpoznateľnosť značky Slovensko ako bezpečnej turistickej destinácie a vytvoriť na zahraničných trhoch priestor pre plynulý rast príjmov tohto významného sektora domáceho hospodárstva. Nové ministerstvo má podporiť aj kongresovú turistiku ako ďalší významný zdroj príjmov pre štát a mestá.
  • Z novely tiež vyplýva, že zakladateľská funkcia k národnej lotériovej spoločnosti a správa akcií národnej lotériovej spoločnosti vo vlastníctve SR prechádza z ministerstva financií na Ministerstvo cestovného ruchu a športu SR.
Malé, digitálne. Danko o novom ministerstve cestovného ruchu a športu
Video
Zdroj: TV Pravda
79 debata chyba
Viac na túto tému: #Andrej Danko #Peter Pellegrini #Ľuboš Blaha #kompetenčný zákon