NAKA prejde reorganizáciou, potvrdil Šutaj Eštok. Vznikla, aby chytala vlkov, nie myši, podotkol Spišiak

Obrovský moloch s takmer 700 zamestnancami. Taká je v očiach ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas) Národná kriminálna agentúra (NAKA). „Všetci“ sú v NAKA a na obvodných oddeleniach nemá kto robiť. Elitná jednotka má preto prejsť reorganizáciou a v súčasnej podobe už existovať nebude. Opoziční poslanci hovoria o katastrofe s fatálnymi následkami a na utorok zvolali mimoriadny výbor, kde sa ministra z Hlasu a policajného prezidenta Ľubomíra Soláka pýtali, ako to so zmenami myslí. Detaily sa však nedozvedeli. Poslanec SaS Juraj Krúpa už avizoval, že začne zbierať podpisy pod ďalší mimoriadny výbor, kde očakáva podrobnejšie informácie podložené dátami.

16.01.2024 13:08 , aktualizované: 16:41
debata (35)
Mali policajti zobrať Dankovi vodičák? Policajného prezidenta otázka zaskočila
Video
Zdroj: TV Pravda

„Verejne hovoríme, že NAKA prejde reorganizáciou, nehovoríme, že bude zrušená,“ vyhlásil v utorok Šutaj Eštok na výbore, kam prišiel spolu s novým šéfom polície Solákom. Zmeny obhajuje rušením Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) a s tým súvisiacou legislatívnou zmenou, a tiež potrebou reformy policajných útvarov. Ak zanikne špeciálna prokuratúra, zmenou musí prejsť aj na ňu naviazaná kriminálna agentúra, argumentuje šéf rezortu. Útvar ako NAKA, ktorý vyšetruje závažné kriminálne zločiny, má existovať aj po reforme, no zrejme už pod iným menom.

Šutaj Eštok sa už dávnejšie sa vyjadril, že z NAKA, ktorá bola na začiatku elitným útvarom s 200 policajtmi, je dnes obrovský moloch, ktorá má pod sebou 700 ľudí a nie je efektívny. Ak sa zreorganizuje, prípady by sa mali presunúť na kraje, kde by vznikli špecializované útvary. Rovnako by mal špecializovaný útvar fungovať aj na policajnom prezídiu. Minister vnútra minulý týždeň v stredu po rokovaní vlády garantoval, že ani jedno trestné stíhanie a ani jedna živá vec, ktorú dnes NAKA rieši, „nebude zametená pod koberec a všetko sa prešetrí“.

Poslanec J. Krúpa po výbore k NAKA: Zvoláme ďalší výbor, chcem dáta a štatistiky
Video
Zdroj: TV Pravda

Záplata na podstav v polícii?

Dnes podľa ministra vnútra chýba v Policajnom zbore približne 3000 policajtov. Je si vedomý, že podstav nevyriešia za rok, ale musí ísť o koncepčné riešenie. „Vieme, čo chceme urobiť,” obhajoval sa a zopakoval, že chcú, aby sa ľudia cítili bezpečne. Dnes podľa jeho slov pracuje na špecializovaných policajných útvaroch, vrátane environmentálnej polície, viac ako 1300 zamestnancov. Problémom nie sú ani tak riadiaci pracovníci, chýbajú podľa neho tí, ktorí by pracovali.

„Pritom narážame na reálny stav, ktorý máme na niektorých oddeleniach, kde máte troch riadiacich pracovníkov, dvoch reálnych, čiže obvodné oddelenie s piatimi ľuďmi, kde traja sú špecialisti, ktorí riadia, vedú, usmerňujú, sú funkcionári a dvaja na výkon,“ vysvetľoval.

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) a... Foto: Ivan Majerský, Pravda
šutaj eštok, solák Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) a policajný prezident Ľubomír Solák prišli na mimoriadne zasadnutie Výboru Národnej rady (NR) SR pre obranu a bezpečnosť.

Namiesto podrobností, ako bude v budúcnosti NAKA fungovať, sa však v utorok na výbore venoval viac tomu, čo majú najbližšie roky v pláne urobiť pre policajtov. Nové vedenie chce ísť cestou sociálnych benefitov pre príslušníkov zboru. Policajtom chce vystavať nájomné byty, zvýšiť príplatky či zrekonštruovať policajné stanice. Na výbore tiež zopakoval, že bývalé vedenie rezortu policajtom nezaobstaralo lepšie podmienky, vrátane ponožiek či tričiek.

Šutaj Eštok hovorí, že o zmenách v NAKA nehovorí na verejnosti po prvýkrát. Avizoval ich už dávnejšie, keď Soláka vypočúvali na výbore ako kandidáta na šéfa polície. „Spolu s policajným prezidentom pracujeme na reforme," vyjadril sa teraz. Jednou z revolučných zmien v rámci dlhodobých cieľov má byť aj nová stredná policajná škola.

Na Slovensko podľa šéfa rezortu vnútra prenikajú rôzne kriminálne živly z Ukrajiny. Kriticky sa vyjadril aj na adresu bývalých vlád, ktoré podľa neho nelegálnu migráciu cez Slovensko neriešili. Za Romana Mikulca (bývalé OĽaNO) a Ľudovíta Ódora sa podľa neho rozvrátili vzťahy s informačnými službami, na čo chce počas svojho mandátu tiež reagovať.

Pred parlamentný brannobezpečnostný výbor...
Pred parlamentný brannobezpečnostný výbor...
+5Pred parlamentný brannobezpečnostný výbor...
veto, kompetenčný zákon, parlament, nr sr Čítajte viac Poslanci prelomili Čaputovej veto. Danko dostane nové ministerstvo, opozícia sa obráti na Ústavný súd

Na výbore chce riešiť NAKA aj Dankov semafor

Poslanec z SaS Juraj Krúpa mal od výboru väčšie očakávania a detailné odpovede na svoje otázky nedostal. Žiadal o vysvetlenie na základe čoho má k zmenám dôjsť a o aké údaje sa minister a policajný prezident opierajú. Zrušenie ÚŠP a NAKA by podľa neho znamenalo pozvanie na kriminálny život, vyhodenie elitných policajtov a prerozdelenie spisov.

„Jedným z hlavných výsledkov a argumentov, prečo táto garnitúra uvažuje nad zrušením NAKA je, že policajti nemajú dosť ponožiek. Zvažujem, že vyzvem kolegov v Saske a opozícii, že počas demonštrácie vyzujeme ľudí, ktorí chodia na verejné zhromaždenia, že nech začnú zbierať ponožky pre policajtov, aby sme tým zachránili NAKA,“ podotkol po výbore.

Ako priblížil Solák, rozdelenie dnešnej NAKA na Západ, Stred a Východ, zostane. „Personálne zmeny, nechcel by som hovoriť konkrétne čísla, ale dotknú sa možno 10 – 15 percent ľudí,“ naznačil.

Opozičný poslanec po výbore reagoval, že ak NAKA zabezpečí fungovanie obvodných oddelení, tak to bude „veľký zázrak“. V skutočnosti však pôjde podľa neho o degradáciu nielen NAKA, ale aj vyšetrovateľov.

V podobnom duchu sa vyjadril v pondelok aj špeciálny prokurátor Daniel Lipšic. Prevelenie elitných vyšetrovateľov prirovnal k prípadu neurochirurga, ktorého by presunuli na pozíciu sanitára.

Polícia prišla k Dankovmu domu, keď doň vstupoval. Šéf SNS im vynadal, tvrdí Matovič
Video
Zdroj: ta3

Poslanec Jaroslav Spišiak z Progresívneho Slovenska (PS) pripomenul, že NAKA vznikla, aby chytala „vlkov“ a nie „myši“. Reagoval tak na metaforu ministra, ktorú použil v súvislosti so zmenami v NAKA, že je jedno, či je mačka biela alebo čierna, hlavne, že chytá myši. Podotkol, že minister nebol reálne pripravený na novelu.

Krúpa sa v úvode zasadnutia pokúšal dopytovať aj na nehodu podpredsedu parlamentu Andreja Danka (SNS), ktorý pred víkendom zničil v bratislavskej Dúbravke semafor a z miesta nehody odišiel bez toho, aby tam počkal na políciu. Môže sa to podľa neho javiť tak, že polícia Dankovi kryje chrbát. V otázke ho zahriakol predseda výboru Tibor Gašpar (Smer) s tým, že téma nie je súčasťou výboru. Krúpa už avizoval, že začína zbierať podpisy pod ďalšie mimoriadne zasadnutie výboru k nehode predsedu SNS, ale aj k budúcnosti NAKA, kde už bude od ministra aj prezidenta polície žiadať dáta aj štatistiky.

Andrej Danko, semafor Čítajte viac Polícia sa vyjadrila k Dankovej nehode. Nulu nafúkal po 15 hodinách

Daňko si na podobné čistky nepamätá

Pri avizovaných zmenách zdvíha varovný prst bývalý šéf NAKA Ľubomír Daňko. Obáva sa, že pre reorganizáciu bude musieť odísť z elitnej agentúry mnoho ľudí. Daňko v rozhovore pre Denník N povedal, že agentúra mala „výborné výsledky, no niekto to vníma tak, že sme si dovolili stíhať osoby, ktoré boli vysoko postavené“. Na podobné čistky v polícii sa nepamätá. Tento raz podľa neho nejde o štandardné vymieňanie na vyšších pozíciách, pretože sa vymieňajú za radom všetci.

„Neviem, kedy sa spustí reorganizácia NAKA, ale obávam sa, že tam bude musieť odísť veľa ľudí. Počítam okolo 200, NAKA sa výrazne oslabí,“ povedal exšéf NAKA Daňko. Poslať elitných policajtov na základné útvary je podľa neho mrhaním ich potenciálu. Myslí si, že skončia najmä tí policajti, ktorí si dovolili stíhať známe osoby.

© Autorské práva vyhradené

35 debata chyba
Viac na túto tému: #Andrej Danko #NAKA #brannobezpečnostný výbor