Ministerka Šimkovičová rozpútava vášne: Pýta sa, čo je viac kultúrne, podpora LGBTI+ alebo obnova pamiatok?

Politické sľuby typu „ani cent mimovládnym organizáciám“ nadobúdajú svoje kontúry. Ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nom. SNS) verejne ohlásila, že rezort už viac nebude prispievať „LGBTI+ mimovládkam“. Dôvodom má byť nepriaznivý stav verejných financií, ktoré sú podľa šéfky kultúry po predošlých vládach „v kolapse“.

17.01.2024 10:20 , aktualizované: 11:30
debata (347)
Ministerka Šimkovičová: Skúsme nájsť spoločnú reč, niekto stále rozdeľuje spoločnosť
Video

Na sociálnej sieti zdieľalo ministerstvo kultúry v utorok anketu, kde sa verejnosti pýta, ako majú byť využité verejné financie.

„Každý projekt, ktorý chce od štátu podporu, musí mať jasnú víziu, čo chce dať obyvateľom Slovenska, aký je jeho účel a prínos pre celú spoločnosť. Stopka pre projekty LGBTI+ komunity vybičovala emócie a spustila vlnu negatívnych reakcií. Demokracia je charakteristická rovnosťou šancí, preto chceme dať priestor verejnosti vyjadriť svoj názor na prerozdelenie financií z rezortu kultúry,“ uvádza ministerstvo kultúry.

Kunsthalle - SK Parking Čítajte viac Šimkovičová úraduje a stopla financie, riaditeľ Kunsthalle abdikoval
zväčšiť Ministerka kultúry Martina Šimkovičová. Foto: Pravda, Ivan Majerský
šimkovičová Ministerka kultúry Martina Šimkovičová.

Ľudí vyzýva, aby vyjadrili svoj názor na to, čo by mal rezort podporiť. V prvej možnosti spomína projekty obnovy kultúrnych pamiatok, zachovanie kultúrneho dedičstva a podporu umeleckej obce. „Uveďte konkrétny príklad, čo pozitívne z tejto podpory vyplynie pre spoločnosť, konkrétne deti, mládež, dospelých a seniorov.“ V druhej možnosti uvádza podporu LGBTI+ akcií, kde sa podľa ministerstva kultúry „maloleté deti majú učiť, ako sa predvádzať na sexuálnej šou, dúhových pride-ov, kde sa polonahí ľudia predvádzajú na námestiach“.

Ministerka je však známa svojimi nenávistnými vyjadreniami voči utečencom či LGBT+ komunite a začiatkom týždňa na jej slová reagovala mimovládna organizácia Sapling.

„Organizácia Saplinq sa rázne ohradzuje voči slovám ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej, ktorá vo svojom včerajšom stanovisku zosmiešňovala a zľahčovala vzdelávacie a kultúrne aktivity Saplinq,“ vyjadrila sa organizácia v stanovisku. Uvádza tiež, že zamietanie podpory jednotlivým projektom vníma ako „pokus o cenzúru a zakázanú diskrimináciu“.

„Vyjadrenie ministerky Šimkovičovej považujeme za absolútne poburujúce! Sme znechutení a znechutené, že predstaviteľka ústredného orgánu štátnej správy Slovenskej republiky verejne zaútočí na konkrétnu menšinu a konkrétnu mimovládnu organizáciu, s ktorou doteraz orgány štátnej správy nemali žiadny problém. To, že sa niečo pani ministerke nepáči, nemôže byť predsa jediným kritériom, čo bude štát podporovať a čo nie,“ konštatoval riaditeľ organizácie Saplinq Róbert Furiel.

Podľa podpredsedu parlamentu Michala Šimečku (Progresívne Slovensko) podľahlo ministerstvo kultúry pod vedením Šimkovičovej tlaku a vkusu súčasnej ministerky.

“Od ministerstva kultúry by som očakával, že bude podporovať kultúru – vrátane kultúry verejnej diskusie. Diskusia o rozdeľovaní financií z dotačných mechanizmov v rámci rezortu sa má viesť na príslušných odborných fórach, nie homofóbnymi zaujatými pseudo-anketami na sociálnych sieťach,” uviedol Šimečka a dodal, že príspevok ministerstva kultúry, v ktorom majú ľudia hlasovať, či chcú venovať peniaze radšej na ochranu pamiatok, alebo na podporu menšinovej kultúry je len ďalšou pozvánkou na štvrtkové protesty po celom Slovensku.

Podpredsedníčka výboru pre kultúru a médiá za Progresívne Slovensko Zora Jaurová dodala, že post ministerky kultúry si zaslúži vecnú a konštruktívnu diskusiu. “Ten, kto chce riadiť tento rezort, musí mať schopnosť rozumieť kultúre v jej najširších súvislostiach, poznať jej rôzne podoby a aktérov, a do hĺbky vnímať jej rozmanitosť a mnohorakosť a ich prínos pre celú spoločnosť. Základným prvkom liberálnej demokracie je ochrana práv menšín a ich vyvažovanie voči väčšine,” uzavrela Jaurová.

K téme ministerkinho vyhlásenia sa pre portál startitup.sk vyjadril aj politológ a dekan katedry interkultúrnej komunikácie Ekonomickej univerzity v Bratislave Radoslav Štefančík. „Pani Šimkovičová odmieta nejakú konkrétnu skupinu ľudí. Myslím si, že ide o otvorenú diskrimináciu a naša legislatíva diskrimináciu odmieta, respektíve dokonca aj zakazuje,“ uviedol politológ.

Štefančík ďalej uvádza, že by dávalo zmysel, ak by Šimkovičová odmietla konkrétny projekt na základe toho, že má medzery alebo nedostatky. „Ale ak pani Šimkovičová povie, že konkrétna menšina nedostane od ministerstva kultúry ani cent, tak to povie dopredu bez toho, aby posúdila kvalitu jednotlivých projektov. A to si myslím, že je diskriminačné,“ doplnil.

Ministerka Šimkovičová ešte v rozhovore pre Pravdu spomínala, ako na ministerstve kutltúry nachádza „Pandorine skrinky, v ktorých sú zmluvy na podporu LGBT agendy, dotácie prerozdelené medzi progresívne mimovládky a množstvo ďalších nášľapných mín“.

Martina Šimkovičová Čítajte viac Ministerka Šimkovičová: Niekto mal zvrátenú chuť obrať slovenskú kultúru o 300-tisíc eur

„Naozaj stačí, že si osvojíte LGBT agendu, pošlete 12-tisíc eur na Dúhový PRIDE, a ste z pohľadu liberálnych médií kultúrnou osobnosťou roka, ak nie aj najlepšou ministerkou kultúry v histórii? Tak, ako je dnes vnímaná pani Hroncová. A ja sa pýtam, naozaj sa tým dajú považovať všetky problémy v slovenskej kultúre za vyriešené,“ pýtala sa šéfka kultúry.

Následne zdôraznila, že „ak stačí všetku prácu prekryť LGBT agendou a podporou tejto jednej jedinej skupiny, tak skutočne o tento typ popularity nemá záujem“. „Chcem, aby za mnou boli reálne výsledky pre slovenskú kultúru. Tak, aby sme slovenskej kultúre vrátili honor, ktorý si zaslúži, a boli sme na ňu právom hrdí,“ zdôraznila Šimkovičová.

© Autorské práva vyhradené

347 debata chyba
Viac na túto tému: #dúhový pride #Ministerstvo kultúry #Martina Šimkovičová #LGBTI+