V Bratislave proti Ficovej vláde protestovalo 26-tisíc ľudí: Neuhneme. Pridalo sa viac miest ako pred týždňom

Opozičné Progresívne Slovensko (PS), KDH a SaS zorganizovali na dnes ďalšie protesty proti novele Trestného zákona, ktorá predpokladá aj zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). Opozícia žiada vládu, aby stiahla novelu z rokovania parlamentu.

18.01.2024 18:07 , aktualizované: 20:56
SR Bratislava opozícia protest ÚŠP BAX Foto: ,
Na snímke ľudia na Námestí SNP v Bratislave vo štvrtok 18. januára 2024 počas protestného zhromaždenia proti návrhu trestného zákona, ktorý obsahuje aj zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry.
debata (1451)
Protest proti vláde Roberta Fica v Bratislave (18.1.2024)
Video

Podľa organizátorov prišlo na bratislavské Námestie slobody 26-tisíc ľudí, pred siedmimi dňami to bolo niečo viac ako 20-tisíc ľudí. Protesty sa konali celkovo v 24 mestách, minulý týždeň to bolo 19, uviedla to počas bratislavského protestu moderátorka Kristína Tormová. Spomenula tiež dianie na Ministerstve kultúry SR. „Každý jedenkrát, keď zablúdim na sociálne siete ministerstva, dookola kontrolujem, či som náhodou omylom nezablúdila na nejaký konšpiračný web,“ uviedla. Dodal, že nedokáže uveriť, že obsah, ktorý tam číta je naozaj publikovaný pod hlavičkou rezortu kultúry. „Všetci, ktorým záleží na kultúre vedia, že umením sa dá bojovať proti nenávisti. Tieto dni je to však naopak, nenávisť bojuje proti kultúre,“ deklarovala. Hovorila o šikane, diskriminácii i šírení nenávisti. Zhromaždenie reagovalo pokrikom „Odstúpiť!".

Na snímke ľudia na Námestí SNP v Bratislave vo...
Na snímke ľudia na Námestí SNP v Bratislave vo...
+17Na snímke ľudia na Námestí SNP v Bratislave vo...

„Ministrom kultúry má byť človek rozhľadený, vzdelaný, slušný. Človek, ktorý rozumie tomu, že umenie nemožno vtesnať do svojich obmedzených predstáv o ňom, že umenie nemožno vtesnať a posudzovať ho podľa svojho subjektívneho vkusu,“ doplnila neskôr speváčka Katarína Koščová, ktorá sa tiež prihovorila účastníkom protestu.

predseda PS a podpredseda parlamentu Michal Šimečka podotkol, že majú byť na čo hrdí a dosiaľ veľa dosiahli. „Robert Fico doteraz nepretlačil svoj promafiánsky balíček. Už je nervózny a vyhráža sa. Peter Pellegrini zase cúva a ponúka ústupky,“ vyhlásil Šimečka. Dodal, že odpor nečakali, zdôraznil, že účastníci protestu sa dokázali zjednotiť. Pripomenul tiež, že našli i spojencov v podobe niekoľkých stoviek poslancov Európskeho parlamentu.

Vladimír Bilčík, Ivan Štefanec, Monika Beňová Čítajte viac Proti vládnej novele sa ozvalo takmer 500 europoslancov. Premiér hovorí o špinavých útokoch, v KDH nepanovala jednota

Šimečka upozornil na riziko straty eurofondov pre Slovensko. „Pán Fico, brzdite!,“ vyzval šéf progresívcov. „Ste opitý mocou. A preto brzdite. Lebo narazíte. A nielen do stĺpa,“ adresoval slová Ficovi. Pripomenul i Dankovu autonehodu a poukázal na to, že Danko po nehode fúkal po 15 hodinách. Vláda podľa neho ničí všetko, čo začínalo fungovať, spomenul spravodlivosť, ochranu prírody či kultúru. Zdôraznil, že musia vydržať a ešte väčšmi na nich zatlačiť, v parlamente i na uliciach. Predseda PS pripomenul i blížiace sa prezidentské voľby a voľby do europarlamentu. Viacerí zhromaždení kričali „Korčok na hrad!“. „Krok za krokom si Slovensko vezmeme späť! Teraz, nabudúce, v každých ďalších voľbách,“ zakončil Šimečka.

Predseda strany SaS Richard Sulík počas vystúpenia upozornil zmeny v trestnej legislatíve, ktoré považujú za problematické, a na ich možné dôsledky. „Radosť kradnúť," konštatoval šéf liberálov, pripomenul premlčacie doby, a tiež znižovanie trestných sadzieb. Tvrdil, že tieto zákony ale nepísal minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD), ale advokáti obvinených a obžalovaných, či rovno obvinení advokáti. „Mafia si pre seba pripravila trestné právo,“ myslí si Sulík. Ocenil dnešné vystúpenie prezidentky Zuzany Čaputovej v parlamente, pričom ľudia volali „Ďakujeme!".

Protesty podľa opozície boli okrem Bratislavy aj v Košiciach, Banskej Bystrici, Žiline, Nitre, Trenčíne, Prešove, Trnave, Považskej Bystrici, Lučenci, Štúrove, Martine, Spišskej Novej Vsi, Leviciach, Prievidzi a Piešťanoch.

Na proteste v Poprade bol medzi rečníkmi aj bývalý prezident Andrej Kiska. Uviedol, že žiaden boj nie je prehratý, kým ho my sami nevzdáme. Prítomných okrem iného vyzval povedať ‚nie‘ novele trestného zákona. Kým pred týždňom sa v Poprade zišlo približne 400 protestujúcich, dnes ich bolo odhadom podľa organizátorov asi 900. Námestím v centre mesta sa tak opäť ozývali pokriky ako „Nebudeme ticho", „My sme tu doma“ či "Zastavme ich“. Na pódiu okrem Kisku vystúpil aj popradský hudobník, jedna z organizátoriek či študentka gymnázia.

Niekdajší prezident dnes na proteste v Poprade vyzval všetkých mladých ľudí, aby uvažovali ako Slovensko zmeniť, a aby z neho neodchádzali. Stredoškolákov, vysokoškolákov a pedagogických pracovníkov vyzval, aby sa zastali Mareka Janigu a všetkých študentov Právnickej fakulty Univerzity Komenského. „Sloboda a demokracia musí byť na akademickej pôde. Zastaňme sa ich,“ poznamenal Kiska na margo študenta, ktorý sa stal ešte v decembri terčom útokov v statuse predsedu vlády Roberta Fica.

burda Čítajte viac Po útoku Fica čelí vyhrážkam smrťou. Dekan Burda sa zastal študenta Janigu

Bývalý prezident zároveň adresoval výzvu všetkým pracovníkom štátnej správy, štátnych úradov a čestným policajtom, prokurátorom, aby nemali strach a postavili sa „valcu arogancie a moci“. Pripomenul tiež slová pápeža Jána Pavla II. z čias ťažkého socializmu „nebojte sa, nemajte strach“. „Prosím ich, aby nemali strach, ozvali sa a povedali, čo sa deje,“ poznamenal. S ďalšou výzvou sa obrátil aj na čestných novinárov, aby písali ďalej.

Protivládny protest v Košiciach 18.1.2024

Odhadom asi štyritisíc ľudí, podobne ako pred týždňom, prišlo 18. januára 2024 v Košiciach na Hlavnú ulicu protestovať proti návrhu trestného zákona, ktorý obsahuje aj zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry.

Fotogaléria
Odhadom asi štyritisíc ľudí prišlo 18. januára...
Odhadom asi štyritisíc ľudí prišlo 18. januára...
+8Odhadom asi štyritisíc ľudí prišlo 18. januára...

Predstavitelia opozície avizovali, že dnešný protest sa koná aj pre nehodu podpredsedu NR SR Andreja Danka pre okolnosti jeho dopravnej nehody. Chcú sa pýtať ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas-SD), prečo policajná hliadka nedala Dankovi „fúkať“ hneď po nehode. Šimečka tiež informoval, že v prípade opätovného schválenia novely tzv. kompetenčného zákona podá podnet na Ústavný súd SR. Plánuje sa pridať aj zvyšok opozície.

danko, pelle Čítajte viac Danka pre nehodu odvolávať nebudú. Majerský: Hlas ho podržal, hoci Pellegrini volal po vyvodení zodpovednosti
1k+ debata chyba
Viac na túto tému: #protivládne protesty #Úrad špeciálnej prokuratúry #Štvrtá Ficova vláda