Už 110-tisíc ľudí žiada odstúpenie Šimkovičovej: Demokraciu si zamieňa s autokraciou

Otvorenú výzvu na odstúpenie Martiny Šimkovičovej (nominantka SNS) z postu ministerky kultúry už podpísalo vyše 110-tisíc ľudí, vyplýva z webu, na ktorom petícia prebieha. Ministerka podľa stanoviska berie petíciu na vedomie a rešpektuje názor ľudí.

19.01.2024 12:15 , aktualizované: 21:39
šimkovičová Foto: ,
Ministerka kultúry Martina Šimkovičová
debata (670)

„Iniciátori a iniciátorky výzvy poukazujú na Šimkovičovej autoritárske praktiky pri vedení rezortu, netransparentnosť rozhodovacích procesov, absenciu diskusie s odbornou verejnosťou, ako i dátových analýz či chýbajúcu víziu, ku ktorej by mali jednotlivé kroky ministerstva viesť,“ priblížili na webovej stránke peticie.com. Šimkovičová podľa nich vytvára falošné rozpory medzi tzv. „tradičnou“ a „súčasnou“ kultúrou, čím sa snaží prekryť vlastnú neschopnosť riešiť systémové problémy rezortu.

Magda Vášáryová Čítajte viac Magda Vášáryová: Nebudeme ticho! V reakcii na kroky ministerky kultúry slová nevyberá

„Pani ministerka berie petíciu na vedomie a rešpektuje názor ľudí. Sme v demokracii a každý má právo na svoj názor, aj na spisovanie petície,“ uviedol v reakcii hovorca Ministerstva kultúry SR Pavol Čorba.

„Výkon verejnej funkcie je službou vo verejnom záujme, v prípade MK SR sme však my, pracovníci/čky odvetvia kultúry, svedkami a svedkyňami presného opaku. Rozhodnutia sú realizované bez akejkoľvek verejnej diskusie alebo bez rokovaní s odbornou verejnosťou. Žiadna odborná vízia vedenia rezortnej politiky nebola z Vašej strany prezentovaná a nie je jasné, ako by mali jednotlivé rozhodnutia smerovať k rozvoju odvetvia,“ uvádza sa vo výzve.

šimkovičová Čítajte viac Kultúrna obec odmieta kroky ministerstva. V petícii žiada odvolanie Šimkovičovej

Účelové aktivity ministerstva pod vedením Šimkovičovej sú podľa kultúrnej obce nesystematické, deštruktívne, netransparentné, vykonávané výlučne z pozície moci, bez odborných kompetencií či reflexie. „Navyše, oficiálne komunikačné kanály ministerstva sa zneužívajú na šírenie zavádzajúcich, diskriminačných, homofóbnych a transfóbnych obsahov, čo je nielen za hranicou profesionálnej i ľudskej etiky, ale potenciálne tiež zákona,“ píšu umelci. Predstavitelia kultúrnej obce zdôraznili, že Šimkovičovej diskriminačné vyjadrenia ako reprezentantky MK SR sú v rozpore s podstatou súčasnej kultúry, ktorou je inkluzívnosť. Uviedli, že ide o dôvody, pre ktoré ministerka kultúry nereprezentuje pracovníkov a pracovníčky v kultúre, a preto požadujú jej odstúpenie.

670 debata chyba
Viac na túto tému: #Martina Šimkovičová