Prezidentka nepodpísala novelu kompetenčného zákona, obráti sa na Ústavný súd

Prezidentka Zuzana Čaputová sa rozhodla nepodpísať novelu tzv. kompetenčného zákona, ktorú minulý týždeň opätovne schválili poslanci Národnej rady (NR) SR. Právna úprava predpokladá vznik ministerstva cestovného ruchu a športu od 1. februára. Ako už skôr avizovala, v krátkom čase sa prezidentka obráti na Ústavný súd (ÚS) SR. Informoval o tom hovorca hlavy štátu Martin Strižinec.

24.01.2024 14:46
debata (25)
Ústavnoprávny výbor k vrátenému kompetenčnému zákonu, koalícia odmietla pripomienky prezidentky
Video
Zdroj: TV NR SR

Poslanci schválili novelu kompetenčného zákona ešte v decembri 2023. Rokovali o nej v skrátenom legislatívnom konaní. Začiatkom roka ju prezidentka parlamentu vrátila s viacerými výhradami. Následne parlament prelomil jej veto a zákon opätovne schválil.

veto, kompetenčný zákon, parlament, nr sr Čítajte viac Poslanci prelomili Čaputovej veto. Danko dostane nové ministerstvo, opozícia sa obráti na Ústavný súd

Novela zákona o organizácii činnosti vlády a organizácii ústrednej štátnej správy okrem vzniku nového ministerstva prináša aj zmeny vo výbere predsedu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) a predsedu Štatistického úradu (ŠÚ) SR. Časť výhrad prezidentky smerovala k týmto zmenám.

Skrátené konanie nemá dosah na to, ako dlho sa bude o rušení ÚŠP rokovať, tvrdí premiér
Video
Zdroj: TASR

Z novely vyplýva, že predsedu ŠÚ SR by po novom vymenúvala a odvolávala vláda, nie prezident. Do zákona sa dopĺňa, že „predseda úradu pri výkone svojej pôsobnosti koná nezávisle od pokynov štátnych orgánov, orgánov územnej samosprávy, iných orgánov verejnej moci a od ďalších osôb“. Šéfa ÚDZS bude opäť menovať a odvolávať vláda na návrh ministra zdravotníctva. Doplnia sa aj dôvody na odvolanie. Novelou zákona sa takisto opätovne dopĺňajú medzi dôvody na odvolanie predsedu ÚDZS aj ďalšie závažné dôvody, medzi ktoré patrí najmä konanie, ktoré vyvoláva alebo je spôsobilé vyvolať pochybnosti o osobnostných, morálnych alebo odborných predpokladoch na výkon jeho funkcie.

Čo si na Ficove zákony chystá eurokomisia?
Video
Eurokomisár pre spravodlivosť Didier Reynders povedal, že chystané zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry a ďalšie úpravy fungovania justičných orgánov sú znepokojujúce a Európska komisie tieto zámery analyzuje. Zdroj TV Pravda/EÚ

Hlava štátu takisto namietala zaradenie Slovenskej informačnej služby a Úradu pre reguláciu sieťových odvetví medzi ústredné orgány štátnej správy.

Malé, digitálne. Danko o novom ministerstve cestovného ruchu a športu
Video
Zdroj: TV Pravda

Novelou tzv. kompetenčného zákona sa majú upraviť aj pôsobnosti kontrolných orgánov v nadväznosti na potrebu ochrany obranných záujmov SR v súvislosti s vývozom, prepravou, sprostredkovaním a tranzitom položiek s dvojakým použitím, obchodovaním s výrobkami obranného priemyslu a obchodovaním s určenými výrobkami, ktorých držba sa obmedzuje z bezpečnostných dôvodov.

25 debata chyba
Viac na túto tému: #Ústavný súd SR #kompetenčný zákon #Zuzana Čaputová