Sporný Trestný zákon prešiel tesne, v prvom čítaní zaň hlasovalo len 76 poslancov

Koaliční poslanci parlamentu dnes posunuli novelu Trestného zákona do druhého čítania. Za hlasovalo 76 zo 77 prítomných poslancov. Proti nebol nikto a jeden zákonodarca sa zdržal. Opoziční poslanci opäť, ako aj pri hlasovaní o skrátenom legislatívnom konaní, vytiahli hlasovacie karty a neprezentovali sa. Predtým parlament neschválil návrh opozície na nepokračovanie v rokovaní o novele Trestného zákona a tiež návrh na vrátenie návrhu na dopracovanie.

26.01.2024 09:27 , aktualizované: 16:22
debata (429)

Národná rada SR rokuje o novele zrýchlene, keďže vo štvrtok zákonodarcovia schválili návrh na skrátené legislatívne konanie. Zároveň vládni poslanci vo štvrtok obmedzili rozpravu k prvému čítaniu na 20 hodín. Jednotlivé strany teda mali pridelený presný čas na vystúpenia. Opozícia mala na rozpravu zhruba 10 hodín, ktorý aj využila, vystúpilo 24 poslancov. Koalícia svoj čas nevyužila.

Poslanci zároveň ukončili 6. schôdzu a neprerokované body programu sa majú zaradiť do programu ďalšej riadnej schôdze. Tá by sa mala začať nasledujúci týždeň v stredu 31. januára o 13.00 h. Pokračovať by na nej teda mala diskusia o novele Trestného zákona v druhom čítaní, keď bude možné predkladať aj pozmeňujúce návrhy. Následne by sa malo o novele definitívne rozhodnúť.

Susko viní opozíciu z démonizovania

Minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD) počas diskusie kritizoval opozíciu za „démonizovanie“ alternatívnych trestov a restoratívnej justície. Preferovanie nepodmienečných trestov považuje za stredoveký prístup. Opozícia sa voči tomu ohradila. Jej predstavitelia novele vyčítajú nedostatočnú pripravenosť na zavádzanie alternatívnych trestov z technického, finančného i personálneho hľadiska.

Susko v pléne uviedol, že ho mrzí „neúprimný prístup“ opozície k téme restoratívnej justície. Pripomenul, že aj v minulom volebnom období bola ambícia u jeho predchodcov upraviť niektoré tresty tak, aby sa ukladali alternatívne, napríklad peňažný trest.

Poslanci budú o novele Trestného zákona rokovať...
Poslanci budú o novele Trestného zákona rokovať...
+14Poslanci budú o novele Trestného zákona rokovať...

Minister ozrejmil, že zmysel premlčacích lehôt spočíva v tom, že uplynutím času stráca spoločnosť záujem na potrestaní páchateľa. A to napríklad z dôvodu, že ak sa počas lehoty už znova nedopúšťal trestnej činnosti, tak sa predpokladá, že sa napravil a nie je potrebné ukladať trest. Podčiarkol tiež, že nepodmienečné tresty odňatia slobody nemajú nápravný charakter.

Zuzana Mesterová (PS) sa voči jeho slovám ohradila. Podotkla, že opozícia nikdy nehovorila o uprednostňovaní väzobných trestov pred alternatívnymi, ale žiada o tom riadnu odbornú diskusiu. Tina Gažovičová (PS) súhlasí s potrebou diskutovať o znižovaní kriminality. „Len to, prosím, naozaj nerobme v skrátenom legislatívnom konaní. To je závažná odborná diskusia,“ apelovala.

Susko v Ide o pravdu: Nemáme filozofiu zavrieť každého do basy. Opozícia zachraňuje Lipšica
Video

Vančo: Minister ide na to zle

Alojz Hlina (SaS) reagoval, že hoci sa zmeny pripravované v minulom volebnom období dotkli aj tejto oblasti, ministri ich predkladali do medzirezortného pripomienkového konania, v čom vidí zásadný rozdiel so súčasnosťou.

protest Bratislava Čítajte viac Na protest proti krokom vlády v Bratislave napriek bombovej hrozbe prišli tisícky ľudí

Branislav Vančo (PS) podotkol, že ak by to minister myslel s restoratívnou justíciou vážne, nešiel by na to takto. V prvom rade by podľa neho pri vážnom zámere pripravil kapacity a odborníkov napríklad na potrebný probačný dohľad, investoval by do celého systému, aby bol na zmeny dostatočne pripravený a nedoplatil na poddimenzovanie pri alternatívnych trestoch.

Podobne to vníma aj Marián Čaučík (KDH). Rovnako považuje diskusiu o alternatívnych trestoch za legitímnu, ale apeluje na riadnu odbornú diskusiu. Problém vidí v dôsledkoch kombinácií zmien trestných sadzieb, zvýšenia limitov škôd, zmeny premlčacích lehôt a prekvalifikácie trestných činov.

parlament, ÚŠP, rozprava, Peter Pellegrini, Tibor Gašpar, Čítajte viac Búrlivá diskusia v parlamente. Koniec ÚŠP sa blíži: Čaputová kritizuje obmedzenie, Fico chváli Pellegriniho
429 debata chyba
Viac na túto tému: #novela Trestného zákona