Čaputová vymenovala Keketiho za šéfa nového rezortu. Rezort vznikne od 1. februára

Prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala ministra cestovného ruchu a športu Dušana Keketiho. Nový rezort vznikne od 1. februára tohto roku.

26.01.2024 10:05 , aktualizované: 14:18
keketi, čaputová
Prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala za nového ministra cestovného ruchu a športu v piatok 26. januára 2024 Dušana Keketiho.
debata (82)

Nové ministerstvo malo fungovať už od januára, no jeho vznik sa odložil. Prezidentka totiž nepodpísala kompetenčný zákon a vrátila ho na opätovné prerokovanie do Národnej rady SR. Poslanci však 16. januára jej veto prelomili. Zuzana Čaputová sa rozhodla znova nepodpísať rozsiahlu novelu tzv. kompetenčného zákona, ktorá okrem iného zriaďuje aj nové ministerstvo cestovného ruchu a športu. Následne v piatok poobede podala avizovaný podnet na Ústavný súd. Prezidentka namieta ustanovenia o menovaní a odvolávaní predsedov Štatistického úradu a Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, rovnako i skrátené legislatívne konanie pri prijímaní zákona. Hlava štátu zároveň navrhuje, aby Ústavný súd pri prijímaní jej návrhu výrokom uznesenia pozastavil účinnosť napadnutých ustanovení.

Sporné zmeny v pôsobnosti viacerých ministerstiev a úradov, ku ktorým mala hlava štátu výhrady, napriek tomu nadobudnú účinnosť 1. februára.

Keketi po svojom vymenovaní
Video

Keketi po svojom vymenovaní uviedol, že nevie, kde bude mať jeho ministerstvo sídlo. „Potrebujeme najprv vypísať súťaž, to bude možné až po 1. februári“ uviedol. Potvrdil však medializované informácie, že novým štátnym tajomníkom zodpovedným za šport bude doterajší štátny tajomník ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Ján Krišanda a Marek Harbuľák, prezident Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska, bude zodpovedný za cestovný ruch.

Prezidentka povedala, že z hľadiska verejných financií je vznik rezortu minimálne sporný. „Nijakým spôsobom nespochybňujem dôležitosť cestovného ruchu a športu pre SR. Rešpektovala som, že je právomocou vlády sa na tomto dohodnúť. Nevidím tam neústavný rozmer, aj preto to nenamietam na Ústavnom súde. Ja sama by som takéto ministerstvo nezriaďovala,“ dodala.

danko, čaputová Čítajte viac Prezidentkino veto zabrzdí vznik nového ministerstva. SNS tvrdí, že rezort by priniesol štátu miliardy

Rozpočet nového rozrtu Keketi odhadol na 350 miliónov eur. 250 miliónov podľa jeho slov príde z ministerstiev hospodárstva a školstva, odkiaľ sa šport a cestovný ruch odčleňujú. „100 miliónov navyše z hazardu príde cez Všeobecnú pokladničnú správu a ročné náklady na chod ministerstva odhadujem na 10 miliónov eur,“ dodal s tým, že jeho rezort bude zamestnávať asi 200 zamestnancov.

Katastrofický scenár nepredpokladá

Cestovnému ruchu na Slovensku podľa Keketiho chýbajú dáta, ktoré by hovorili o správaní zahraničných cestujúcich, ako aj kategorizácia hotelových zariadení či digitalizácia atrakcií v jednotlivých regiónoch.

Napadnutie kompetenčného zákona prezidentkou na Ústavnom súde vidí ako katastrofický scenár, z ktorého nie je potrebné vychádzať. „Nemyslím si, že pani prezidentka vyjadrila nejaké pripomienky k tomu ministerstvu, boli tam otvorené iné otázky,“ dodal.

Keketi bol pred vymenovaním za šéfa nového rezortu vo funkcii splnomocnenca vlády pre cestovný ruch a šport. V minulosti pôsobil na poste generálneho riaditeľa Letiska M. R. Štefánika v Bratislave či ako predseda predstavenstva a výkonný riaditeľ Letiska Sliač. Taktiež bol predsedom Rady banky a generálnym riaditeľom Eximbanky.

Poslanci schválili novelu kompetenčného zákona ešte v decembri 2023. Rokovali o nej v skrátenom legislatívnom konaní. Začiatkom roka ju prezidentka parlamentu vrátila s viacerými výhradami. Následne parlament prelomil jej veto a zákon opätovne schválil.

Malé, digitálne. Danko o novom ministerstve cestovného ruchu a športu
Video

Novela zákona o organizácii činnosti vlády a organizácii ústrednej štátnej správy okrem vzniku nového ministerstva prináša aj zmeny vo výbere predsedu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) a predsedu Štatistického úradu (ŠÚ) SR. Časť výhrad prezidentky smerovala k týmto zmenám.

danko, čaputová Čítajte viac Prezidentkino veto zabrzdí vznik nového ministerstva. SNS tvrdí, že rezort by priniesol štátu miliardy

Z novely vyplýva, že predsedu ŠÚ SR by po novom vymenúvala a odvolávala vláda, nie prezident. Do zákona sa dopĺňa, že „predseda úradu pri výkone svojej pôsobnosti koná nezávisle od pokynov štátnych orgánov, orgánov územnej samosprávy, iných orgánov verejnej moci a od ďalších osôb“. Šéfa ÚDZS bude opäť menovať a odvolávať vláda na návrh ministra zdravotníctva. Doplnia sa aj dôvody na odvolanie. Novelou zákona sa takisto opätovne dopĺňajú medzi dôvody na odvolanie predsedu ÚDZS aj ďalšie závažné dôvody, medzi ktoré patrí najmä konanie, ktoré vyvoláva alebo je spôsobilé vyvolať pochybnosti o osobnostných, morálnych alebo odborných predpokladoch na výkon jeho funkcie.

SR Bratislava Parlament NRSR 6. Schôdza BAX Čítajte viac SNS si presadila nové ministerstvo. Opozícia lamentuje, športové zväzy oslavujú

Hlava štátu takisto namietala zaradenie Slovenskej informačnej služby a Úradu pre reguláciu sieťových odvetví medzi ústredné orgány štátnej správy.

Novelou tzv. kompetenčného zákona sa majú upraviť aj pôsobnosti kontrolných orgánov v nadväznosti na potrebu ochrany obranných záujmov SR v súvislosti s vývozom, prepravou, sprostredkovaním a tranzitom položiek s dvojakým použitím, obchodovaním s výrobkami obranného priemyslu a obchodovaním s určenými výrobkami, ktorých držba sa obmedzuje z bezpečnostných dôvodov.

Zástupcovia športovcov posielajú odkaz politickým stranám
Video
82 debata chyba
Viac na túto tému: #ministerstvo cestovného ruchu a športu