Taraba zrušil dve verejné obstarávania na Vodnom diele Gabčíkovo

Šéf envirorezortu Tomáš Taraba (nominant SNS) zrušil dve verejné obstarávania v súvislosti s čistením dnových sedimentov na Vodnom diele Gabčíkovo za viac ako 161 miliónov eur. Dôvodom bolo nejasné nastavenie tendra. TASR o tom informoval odbor komunikácie Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR.

26.01.2024 17:58
debata (16)
VD Gabčíkovo, rekonštrukcia plavebnej komory
Video

Na údržbu slovenských vodných tokov je podľa ministra zo zákona určená štátna spoločnosť Slovenský vodohospodársky podnik (SVP). Skonštatoval, že nie je v žiadnom štátnom ani ekonomickom záujme Slovenska, aby súkromné firmy čistili to, čo vie vyčistiť štátna firma. Je zároveň presvedčený, že to SVP vie urobiť za výrazne nižšie náklady.

„Na jednej strane tu máme SVP, ktorý predchádzajúce vedenie ministerstva cielene a permanentne udržiavalo v strate a doslova ho likvidovalo. Na strane druhej sa tu v inom štátnom podniku, vo Vodohospodárskej výstavbe, vyhlasovali účelové a nehospodárne tendre, ktoré mali súkromným subjektom prihrať stovky miliónov eur,“ vysvetlil Taraba.

Z envirorezortu dodali, že v krátkom čase predstavia systémové riešenia, ktoré zabezpečia hospodárne využívanie verejných zdrojov. Zároveň podľa ich slov prinesú bezpečnosť Vodného diela Gabčíkovo, stabilizujú jeho protipovodňovú funkciu a upravia prúdenie tak, aby sa znížilo zanášanie dnovými sedimentmi.

16 debata chyba
Viac na túto tému: #Vodné dielo Gabčíkovo #Taraba