Ministerstvo vytvorí do konca februára manuál pre krízový manažment medveďa

Narastajúci problém v intravilánoch obcí a miest si vyžiadal prípravu manuálu pre krízový manažment medveďa hnedého v Slovenskej republike. Manuál, ktorý má byť hotový do konca februára, má stanoviť a zdokonaliť operačné postupy, metodiky, príručky a nástroje používané pri riadení krízových situácií na základe súčasných poznatkov a získaných skutočností. Uvádza to Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR v súvislosti s informáciou o príprave manuálu, ktorý vo štvrtok schválila vláda.

01.02.2024 13:37
debata
Taraba v Ide o pravdu: Policajti nepôjdu strieľať medvede. Debaty v koalícii by boli potrebné, ak by prezident zostal straníkom
Video

„Manuál bude určovať postupy pri riešení krízových situácií spojených s priamymi alebo nepriamymi rizikami pre zdravie a život ľudí pri výskyte medveďa hnedého v intraviláne miest a obcí, a to od prijatia, spracovania a evidencii hlásení, cez pracovné postupy po nahlásení výskytu medveďa hnedého v intraviláne, až po spoluprácu pri zásahoch a elimináciu problémového jedinca,“ vysvetlil envirorezort.

Minister životného prostredia SR Tomáš Taraba (nominant SNS) po rokovaní vlády upozornil, že manuál sa netýka plošného odstrelu, ale zásahu v krízových situáciách, keď sa dostane medveď do intravilánu obcí a miest a predstavuje reálne nebezpečenstvo pre ľudí a ich majetok. „V danom prípade vydá výnimku na odstrel envirorezort a zároveň musí dať výnimku okresný úrad, ktorý preverí, či v danej oblasti intravilánu je možný takýto odstrel,“ vysvetlil minister.

O samotnú akciu by sa podľa jeho slov mohli postarať členovia miestnych poľovníckych združení. „Slovenská poľovnícka komora v tomto smere prejavila ochotu byť maximálne súčinná,“ dodal Taraba. Celý manuál, ktorý vzniká v koordinácii s Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a Ministerstvom vnútra SR by podľa jeho slov mal byť hotový do dvoch týždňov

V odôvodnení potreby manuálu poukázal na to, že výskyt medveďa hnedého sa rozšíril aj do území, kde sa v minulosti nevyskytoval a stúpa počet a rozsah škôd, ako aj počet útokov medveďa na ľudí.

debata chyba
Viac na túto tému: #ministerstvo životného prostredia #medveď hnedý #Tomáš Taraba