Aktivisti po Ficových výrokoch odovzdali vláde dôkazy o vojne v Kyjeve: Úlomky ruských rakiet

Občianski aktivisti zo slovenskej iniciatívy Mier Ukrajine dnes odovzdali na úrade vlády v Bratislave úlomky ruských rakiet a ďalšie predmety z Kyjeva. Reagovali tak na skoršie vyhlásenia slovenského premiéra Roberta Fica, ktorý spochybnil, že v ukrajinskej metropole je po predvlaňajšej ruskej vojenskej invázii vojna.

01.02.2024 13:59
Mier Ukrajine iniciatíva darček pre Fica Foto: ,
Aktivistky iniciatívy Mier Ukrajine Viera Dubačová, Lucia Štasselová, Andrea Cocherová a Zuzana Izsáková počas tlačovej konferencie po návrate z hlavného mesta Ukrajiny. Priniesli dôkazy "darček pre Fica" o tom, že tam vojna v skutočnosti trvá, v reakcii na vyjadrenie premiéra, že v Kyjeve nie je vojna. V Bratislave 1. februára 2024.
debata (86)

Fico dnes odcestoval do Bruselu na summit štátnikov členských krajín Európskej únie, ktorý sa okrem iného venuje podpore Ukrajiny čeliacej ruskej invázii.

Aktivisti pred budovou úradu slovenskej vlády tiež púšťali z reproduktorov sirény, ktoré podľa nich pravidelne upozorňujú obyvatelia Kyjeva na ruské raketové útoky.

Fico priletel na summit v Bruseli
Video
Zdroj: TV Pravda

Fico v januári tvrdil, že v Kyjeve je absolútne normálny život; povedal to v deň, keď Kyjev čelil ruskému ostreľovaniu. Jeho výroky potom označila za necitlivé slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.

fico Čítajte aj Fico spochybnil, že je v Kyjeve vojna v deň, keď ho Rusko ostreľovalo

Súčasná Ficova vláda po svojom nástupe do úradu vlani v októbri napríklad zastavila zo štátnych zásob poskytovanie vojenskej pomoci Ukrajine. Už štvornásobný slovenský ministerský predseda Fico tiež opakovane označil Ukrajinu za jeden z najskorumpo­vanejších štátov a tvrdil, že táto východoeurópska krajina je pod totálnou kontrolou a vplyvom Spojených štátov.

Úlomok fasády z futbalového štadióna v Kyjeve,... Foto: SITA/AP, Dano Veselský
Mier Ukrajine iniciatíva, Úlomok z Kyjeva, aktivisti, vojna na Ukrajine Úlomok fasády z futbalového štadióna v Kyjeve, v Bratislave 1. februára 2024.
86 debata chyba
Viac na túto tému: #Robert Fico #Kyjev #Ukrajina #vojna na Ukrajine #vláda Roberta Fica