Bláhová končí na čele ÚDZS, nahradí ju exminister Palkovič

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou má nové vedenie.

06.02.2024 11:09 , aktualizované: 12:48
Michal Palkovič Foto: ,
Michal Palkovič
debata (2)

Vláda na návrh ministerky zdravotníctva Zuzany Dolinkovej (Hlas) odvolala k utorku z funkcie predsedníčky Renátu Bláhovú. Na post k strede vymenovala bývalého šéfa rezortu zdravotníctva Michala Palkoviča.

Ministerka odôvodnila, že vymenovanie Bláhovej do funkcie bolo politické zadanie vtedajšej vlády. Poukázala na to, že kabinet ju menoval bez výberového procesu.

Dolinková zároveň tvrdí, že bývalá predsedníčka ÚDZS sa nevenovala zásadným otázkam v zdravotníctve, napríklad hospodáreniu Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP). „VšZP musela byť počas pôsobenia Renáty Bláhovej ako predsedníčky ÚDZS opakovane oddlžovaná štátom prostredníctvom zvyšovania základného imania,“ poznamenala.

Bláhová podľa slov šéfky rezortu opakovane prekračovala zákonom dané kompetencie úradu. „Zároveň nezvládla komunikáciu s kľúčovými subjektmi v oblasti zdravotného poistenia i poskytovania zdravotnej starostlivosti,“ dodala.

Bláhová podľa ministerky nespĺňa tiež zákonom požadované kvalifikačné predpoklady na výkon funkcie. Poukázala na to, že nemá sedemročnú prax v oblasti zdravotného poistenia, práva, finančného trhu alebo poskytovania zdravotnej starostlivosti, z toho najmenej dva roky praxe v riadiacej, vedeckej alebo pedagogickej funkcii.

parlament, nrsr Čítajte viac Poslanci odklepli Dankovi nové ministerstvo, vniklo v zrýchlenom konaní

Dolinková označila Palkoviča, Bláhovej nástupcu, za odborníka. „Je na túto pozíciu odborne najkvalifikova­nejšia osoba,“ podotkla. Poukázala na to, že na ÚDZS pôsobí od roku 2005. „Na základe aj odborných znalostí a jeho doterajšieho pôsobenia na pozíciách, ktoré zastával, si myslím, že je to naozaj tá najlepšia nominácia,“ uzavrela.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou #michal palkovič