„Cieľom návrhu zákona je odstránenie problémov administratívneho procesu vyplývajúcich z praxe, prispôsobenie procesov novej právnej úprave v oblasti výstavby a územného plánovania, skrátenie konaní a zabezpečenie vyššej profesionality štátnej správy, ako aj upravenie procesu v zmysle upozornení Európskej komisie. V neposlednom rade sú v návrhu zákona implementované princípy vyplývajúce z medzinárodných dohovorov a európskych nariadení,“ ozrejmilo ministerstvo. Zastaraný model uplatňovania procesov často v praxi podľa MŽP viedol k neodôvodneným prieťahom a stagnácii procesov EIA.

Šéf rezortu Tomáš Taraba (nominant SNS) koncom januára avizoval, že zmena legislatívy má byť jedným z najväčších príspevkov pre budúci dynamický rozvoj Slovenska, ktorý ochranu životného prostredia v ničom nezníži, len ju bude uplatňovať podľa prísnych európskych štandardov. „Po novelizácii zákona EIA sa investori budú môcť riadiť rovnakými štandardnými pravidlami ako vo vyspelých západných štátoch,“ ozrejmil vtedy Taraba.

Proces posudzovania vplyvov na životné prostredie má za úlohu informovať verejnosť o plánovaných investičných zámeroch. Zároveň poskytuje verejnosti možnosť zapojiť sa. Procesom EIA prechádza investičný zámer alebo jeho navrhovaná zmena, ktoré môžu mať výrazný vplyv na životné prostredie. Posudzujú sa priame aj nepriame vplyvy investičného zámeru na zdravie obyvateľov, životné prostredie, prírodné zdroje, majetok a kultúrne pamiatky.
Kiča: Novela zbavuje občanov akýchkoľvek práv
Novela podľa Michala Kiču, environmentálneho experta (Demokrati), neprešla predbežným pripomienkovým konaním, nevykonali sa k nemu konzultácie s verejnosťou a odborníkmi a ani podnikateľskými subjektami. Bola predložená do zrýchleného legislatívneho konania, hoc na to nebol objektívny dôvod. Kiča taktiež dodal, že takto minister Taraba zbavuje občanov akýchkoľvek práv dôležitých pri posudzovaní EIA.

„Ministerstvo tak zneužíva skrátené legislatívne konanie a závažne porušuje legislatívne pravidlá vlády. Minister by si mal už konečne uvedomiť, že pánmi v tomto štáte sú občania a nie lobisti. Vláda ňou nielenže nerieši zefektívnenie procesu posudzovania EIA, ale priamo ohrozuje eurofondy a Plán obnovy,“ uviedol Kiča
„Zákon spolu s iniciatívou ministra dopravy Ráža v zákone o strategických investíciách predstavuje masaker pre kontrolu občanov nad dianím v ich bezprostrednom okolí. O aktuálnom vývoji budeme informovať aj zástupcov Európskej komisie a pripravuje aj hromadnú pripomienku,“ dodal na záver Kiča.